Białaczka jest nowotworem krwi i szpiku kostnego, który powoduje, że białe krwinki zwane leukocytami rozwijają się w nieprawidłowy sposób. Jakie są objawy białaczki i sposoby leczenia tego nowotworu?

Białaczka to grupa nowotworów złośliwych obejmujących układ krwiotwórczy. U osoby zdrowej białe krwinki produkowane w szpiku kostnym chronią organizm przed infekcjami i chorobami. W przypadku osoby chorej na białaczkę - np. ostrą białaczkę szpikową - organizm wytwarza ogromne ilości leukocytów, które przypominają wyglądem niedojrzałe komórki blastyczne i, gromadzone w szpiku kostnym, hamują produkcję prawidłowych białych komórek krwi. W rezultacie dochodzi do nagromadzenia nieprawidłowych komórek nie tylko w szpiku kostnym, ale również w krwi obwodowej oraz narządach i tkankach. Komórki dysfunkcyjne żyją dłużej niż prawidłowe, dojrzałe formy i są niewrażliwe na czynniki hamujące podziały. Naciekanie szpiku kostnego przez blasty sprawia, że wypierana jest prawidłowa tkanka produkująca zdrowe krwinki – białe, czerwone i płytki krwi. Chcesz wiedzieć więcej na temat białaczki? Wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza/jak-przebiega-proces-leczenia-bialaczki

Jakie są rodzaje białaczek?

W zależności od nasilenia i przebiegu choroby wyróżnia się różne rodzaje białaczek. Białaczki o ostrym przebiegu rozwijają się bardzo szybko i gwałtownie. Do tej grupy zalicza się m.in. ostra białaczka limfoblastyczną i ostra białaczka szpikowa. Zdecydowanie wolniej rozwijają się białaczki przewlekłe, które mogą nie być zdiagnozowane nawet przez wiele lat.  Wyróżnia się tu przewlekłą białaczkę limfatyczną i przewlekłą białaczkę szpikową. Poza wymienionymi rodzajami istnieją również inne typy tego nowotworu krwi jednak występują one dużo rzadziej.

Objawy białaczki

Białaczka nie daje charakterystycznych objawów, przez co nieraz trudno jest ją zdiagnozować. W zależności od rodzaju, do najczęstszych symptomów należą gorączka, osłabienie, bóle kości i stawów, obniżenie odporności, bladość skóry i błon śluzowych, a także zwiększona podatność na zakażenia. U chorego mogą także występować zmiany zapalne w jamie ustnej takie jak owrzodzenia, afty, opryszczki czy angina. Często występuje także powiększenie węzłów chłonnych, a także takich narządów jak wątroba czy śledziona.

Jak się leczy białaczkę?

Celem leczenia białaczki jest indukcja, konsolidacja oraz podtrzymywanie remisji, które zazwyczaj uzyskuje się dzięki chemioterapii. Pierwszy etap ma na celu zredukowanie masy komórek białaczkowych i – co za tym idzie - ustąpienia objawów choroby. Drugi etap ma na celu dalszą redukcję liczby komórek nowotworowych, a ostatni służy całkowitemu wyleczeniu. W leczeniu białaczki zastosowanie znajduje również przeszczep szpiku.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma wątróbka z cebulą

Wersja do druku