Codzienne problemy potrafią przytłoczyć każdego. Stres, zmęczenie, złość, depresja to problemy, z którymi musi mierzyć się współczesny człowiek niemal każdego dnia. Z pomocą w łagodzeniu stanów stresowych mogą przyjść uspokajające produkty ziołowe bez recepty. Preparaty te są oparte na naturalnych składnikach roślinnych. Dużą zaletą produktów leczniczych, które są surowcami roślinnymi, jest relatywnie mała liczba możliwych skutków ubocznych w porównaniu z innymi lekami syntetycznymi. Pod względem siły działań niepożądanych można je określić jako środki o znikomej inwazyjności. Oczywiście w pierwszej kolejności należy szukać źródeł i przyczyn problemów oraz próbować je rozwiązać. Nie zaszkodzi jednak czasami wspomóc się naturalnym działaniem ziół.

Waleriana

Kozłek lekarski, potocznie zwany walerianą, to najczęściej stosowana roślina na problemy z bezsennością i stresem. Wykazuje działanie łagodnie uspokajające. Stosowany był bardzo często przez nasze babcie i prababcie. Znajduje on zastosowanie jako środek łagodzący napięcie nerwowe i stany depresyjne, ale również wykorzystywany jest przy bolesnych okresach i dolegliwościach żołądkowych, gdyż ma działanie rozkurczowe. Jego główne zastosowanie można wykorzystać w stanach łagodnego napięcia nerwowego i przy trudnościach w zasypianiu na tle nerwowym.

Melisa lekarska

Melisa lekarska jest, zaraz po walerianie, najczęściej stosowanym ziołem w sytuacjach stresowych. Jest to jedno z najpopularniejszych ziół, które utożsamiamy z uspokajaniem i pomocą przy zasypaniu. Zdania „zaparz sobie meliski” albo „przydałaby ci się melisa” często są wykorzystywane w codziennych rozmowach z nerwusami. Poza łagodnym działaniem uspokajającym olejku eterycznego melisa ma także inne właściwości lecznicze – m.in. poprawia trawienie, łagodzi bóle miesiączkowe i mdłości w ciąży. Ponadto znalazła zastosowanie jako środek do pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Melisę można stosować we wszystkich stanach pobudzenia nerwowego, rozdrażnienia, stresu, zespole przewlekłego zmęczenia, stanach lękowych i nerwicach. Dodatkowo melisa daje ukojenie w bólach głowy, w tym migrenowych.

Żeń-szeń

Czasami stres wynika z braku koncentracji. Brak energii, osłabienie, znużenie oraz mniejsza wydolność fizyczna to niezbyt przyjemne objawy. Aby im przeciwdziałać, można sięgnąć po preparaty dodające witalności, takie jak korzeń żeń-szenia. Ich przyjmowanie korzystnie wpływa na kontrolę wagi, metabolizm, pomaga w walce ze stresem, przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Ponadto roślina ta wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, pomaga utrzymać sprawność fizyczną, seksualną i umysłową na prawidłowym poziomie.

Ginkgo biloba

Miłorząb japoński to drzewo bogate w m.in. terpeny oraz flawonoidy o wielokierunkowym działaniu. Preparaty z miłorzębu są szeroko stosowane jako suplementy wspomagające pamięć i usprawniające pracę mózgu. Dzieje się tak dzięki usprawnieniu krążenia mózgowego. Miłorząb rozszerza naczynia oraz poprawia dopływ glukozy i tlenu do komórek nerwowych. Przypisuje się mu również działanie zapobiegające udarom mózgu. Stosuje się go często w chwilach napięcia nerwowego. Ciekawostką jest, że wiele odmian miłorzębu otrzymało nazwy władców polskich. Wśród nich możemy znaleźć odmiany takie jak: Mieszko I, Bolesław Chrobry, Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki czy Stefan Batory. Prawdziwie królewska roślina.

Dziurawiec

Dziurawiec zwyczajny to roślina, która rośnie praktycznie w każdym klimacie. Przede wszystkim sprawdza się wtedy, gdy problemem jest przewlekły stres albo depresja. Pomaga także w walce z migreną. Dziurawiec w odróżnieniu od innych ziół wchodzi w wiele interakcji z lekami. Stosowanie preparatów z dziurawca powinno w zasadzie dotyczyć tylko monoterapii. Jedynie wtedy istnieje pewność, że nie dojdzie do niebezpiecznych interakcji. Jego przyjmowanie zawsze powinno być skonsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

Lawenda

Wszyscy znają zapach lawendy – łagodny, słodki, przyjemny i delikatny. Niektórzy go nie znoszą. Dla większości ludzi jest on jednak przyjemny. Ta właściwość sprawia, że roślina ta wykorzystywana do aromaterapii. Zapach lawendy uaktywnia te obszary mózgu, które są odpowiedzialne za relaks. Wdychanie zapachu olejków eterycznych z lawendy zmniejsza stres i lęki. Aromat tej rośliny wpływa kojąco na nastrój, ogranicza uczucie niepokoju, przyspiesza pracę mózgu i pomaga w koncentracji. Działa również rozluźniająco i pozwala na ukojenie bólu miesiączkowego.

Preparaty ziołowe, również te pomocne w walce ze stresem, można znaleźć m.in. na https://www.doz.pl/apteka/k4026-Ziola_i_herbaty.

Warto być świadomym, że leki uspokajające bez recepty można przyjmować bez konsultacji lekarskiej jedynie krótkookresowo. W przypadku stresu i niepokoju, które trwają długo, ziołowe preparaty mogą nie być zbyt skuteczne. Warto wówczas skorzystać z pomocy odpowiedniego specjalisty (lekarza lub psychologa). Interakcje z innymi stosowanymi lekami i skutki uboczne oczywiście mogą się pojawić, tak jak w przypadku każdego leku. Najczęściej są to reakcje alergiczne na składniki przyjmowanego preparatu lub sytuacje przedawkowania, kiedy nie stosujemy się do zaleceń dotyczących dawkowania. Tak jak w przypadku każdego leku, tak i w przypadku ziół należy zachować ostrożność i umiar.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku