Duża część Polaków kojarzy z działek i wakacji kiepskiej jakości niewygodne leżaki. Łatwo się niszczyły i tak łatwo zwiewał je wiatr, że były raczej tymczasowym rozwiązaniem. Obecnie dostępne rodzaje leżaków cechują się większą solidnością. Który wybrać?

Leżaki z tworzyw sztucznych

Czasem lekkość mimo wszystko jest zaletą, na przykład wtedy, gdy leżaki mają służyć tylko podczas jednego wieczoru, a później trzeba je złożyć i przenieść. Tworzywa sztuczne bardzo łatwo się myje – często można je nawet opłukać bezpośrednio wodą z węża ogrodowego. Odporność na wilgoć sprawia, że świetnie nadają się na przyhotelowe plaże czy nad basen obok domu.

Można korzystać z samego leżaka lub przykryć go poduszką lub materacem dla większej wygody. Materace do kupienia w zestawie z niektórymi modelami można też dobrać samodzielnie jeśli nie znajduje się w zestawie. Zwykle leżaki z plastiku bez poduszek są dość tanie, co stanowi ich dużą zaletę.

Ciekawym wariantem są leżaki ogrodowe z technorattanu. Z wyglądu mogą przypominać właśnie naturalne rattanowe włókno uformowane w kształt wygodnego, często obłego w kształcie leżaka. Jednak technorattan jest rodzajem tworzywa sztucznego, a więc posiada wszystkie jego zalety. Łatwiej go umyć i wyczyścić, a w kontakcie z wodą nie nasiąka ani nie pleśnieje. Jest więc o wiele bardziej higieniczny właśnie w pobliżu wody. 
Pozostałymi wartymi wspomnienia są bujane leżaki ogrodowe, znalezione w ogrodosfera.pl. Mogą być bujane niczym huśtawka na specjalnym stelażu, bądź działać na zasadzie bujanego fotela. To zdecydowanie propozycja dla osób szukających niekonwencjonalnych rozwiązań oraz nowości.

Leżaki drewniane

Klasyczne składają się z drewnianej ramy, na której rozpięta jest tkanina. Łatwo można je złożyć i nie zajmują później prawie wcale miejsca. Sprawdzają się na balkonach. Często można je zobaczyć przed kawiarniami czy w kinach plenerowych z uwagi na niską cenę i kompaktowość. Natomiast leżaki w pełni wykonane z drewna to zdecydowanie wyższy koszt zakupu. Ciężkie z litego drewna, wpadają w ekskluzywne akcenty do tego świetnie wkomponowując się w ogrodowy świat zieleni. 

Leżaki z drewna egzotycznego

Leżaki z drewna egzotycznego mają zwykle bardziej wydłużoną budowę. Poza tym różnią się od tych z popularnych gatunków drewna charakterem, bo są bardziej ekskluzywne. Z uwagi na dość wysoką cenę raczej nie można ich zobaczyć w kawiarnianym ogródku, lecz bardziej w ekskluzywnym SPA czy restauracji z basenem. Często takie leżaki tworzą zestawy z ławkami czy stołami z tego samego gatunku drewna.

Niezwykle prezentują się też leżaki plecione z drobnych pasków drewna egzotycznego o wygiętej, nieco futurystycznej formie. Są giętkie, więc wygodniejsze niż te z tworzyw sztucznych. Stabilne na wietrze, ale jednocześnie dość lekkie, a przez to uniwersalne. Świetnie nadają się do czytania czy odpoczywania w ogrodzie.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Wybierając leżak, warto zwrócić uwagę również na materac czy inne pokrycie. Gięte leżaki z drewna egzotycznego nie będą go wymagały, bo są bardzo wygodne i dość miękkie. Jednak na innych leżakach najwygodniej będzie leżało się na poduchach lub materacach. Warto wybierać te w zdejmowanych pokrowcach, by dało się je łatwo prać. Materace z naturalnych tworzyw są bardziej przyjazne dla skóry. Poliestrowe będą tańsze i zwykle charakteryzują się łatwością prania w różnych temperaturach.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku