Most protetyczny pozwala odbudować częściowe braki zębowe. Rozwiązanie to nie może być zastosowane w każdym przypadku.

Czym jest most protetyczny?

Most protetyczny jest jednym z uzupełnień braków w uzębieniu. Zalicza się do protez stałych. Jego konstrukcja składa się z dwóch filarów i przęsła, stąd też jego nazwa. Filary tworzą korony protetyczne nazywane także nakładkami na zęby, które umieszcza się na zębach sąsiadujących z luką (zęby muszą być uprzednio specjalnie oszlifowane). Przęsło natomiast ma za zadanie odtworzyć brakujące zęby. Dentysta lokuje most protetyczny w jamie ustnej pacjenta i tylko on może go później usunąć (pacjent nie robi tego samodzielnie, ponieważ most montuje się na stałe).

Dzięki mostowi zębowemu siły żucia są przenoszone w fizjologiczny sposób, czyli poprzez ozębną zębów służących za filary bezpośrednio na kość. Takie rozwiązanie dobrze wpływa na cały układ stomatologiczny danej osoby.

Są różne rodzaje mostów zębowych. Ze względu na umiejscowienie ich w łuku zębowym wyróżnia się: mosty okrężne, przednie, boczne, a także przednio-boczne. Okrężne zakłada się w odcinku przednim i w obu bocznych. Mosty protetyczne można także podzielić ze względu na rozmieszczenie filarów na jednobrzeżne, dwubrzeżne, a także dwubrzeżno-jednobrzeżne.

Wskazania do założenia mostu protetycznego

Mosty protetyczne wykorzystuje się wówczas, gdy pacjent stracił jeden, dwa lub trzy zęby. Musi jednak mieć zęby sąsiadujące z ubytkiem zębowym. Za filary mogą także posłużyć wszczepione wcześniej implanty zębowe. Nie każdy ząb może odgrywać rolę filaru dla mostu protetycznego. Protezy nie da się zbudować na zębach mniejszych bądź niższych od uzupełnianych braków oraz na zębach mocno zniszczonych przez próchnicę. W innych przypadkach dentysta stosuje implanty lub ruchome protezy.

Nim zostanie założony most protetyczny, należy oszlifować zdrowe zęby filarowe. W związku z tym przy mniejszych ubytkach zaleca się raczej wykonywanie implantów. Każdy przypadek rozpatruje się jednak indywidualnie. Odbudowa jest konieczna, ponieważ braki zębowe prowadzą do groźnych powikłań, takich jak choroby dziąseł, próchnica okolicznych zębów oraz ich przemieszczanie się czy zanikanie kości szczęki.

Jak zakłada się most protetyczny?

Na pierwszej wizycie stomatolog szacuje, w jakim stanie są korzenie zębowe, a także kości, które je otaczają. Jeśli zęby pacjenta spełniają wymagania do założenia mostu protetycznego, lekarz szlifuje zęby znajdujące się między luką w uzębieniu, przygotowując je pod filary. Most zakłada się w ciągu trzech wizyt. Najpierw wykonany zostaje wycisk zębów filarowych, następnie wycisk zębów przeciwstawnych, by powstający most pasował do zgryzu. Potem należy dobrać właściwą barwę mostu do naturalnych zębów i założyć tymczasowe korony (bądź mosty), by zabezpieczyć oszlifowane zęby. Na ostatniej wizycie lekarz sprawdza most, a jeśli ten nadaje się do założenia, cementuje go.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

stomatolog

Wersja do druku