Programista to jeden z najbardziej pożądanych fachów w świecie IT. Coraz więcej młodych i ambitnych osób decyduje się na kształcenie w tym właśnie kierunku. Poznawanie najskrytszych technik programowania nie jest jednak zadaniem prostym, trzeba dobrze się przyłożyć, uzbroić się w sporą dawkę cierpliwości i determinacji. Abyś mógł zostać specjalistom, musisz posiąść odpowiednią wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Tutaj nie ma dróg na skróty a każdy, nawet najmniejszy szczegół może mieć duże znaczenie w przyszłości. Temat, jest naprawdę szeroki i tylko od Ciebie zależy czy sprostasz zadaniu. Jak zostać programistą i o czym musisz wiedzieć?

Zapotrzebowanie na zdolnych i kreatywnych programistów jest w obecnych czasach spore. Umiejętność kodowania przydaje się niemal w każdej firmie. Profesjonalny specjalista, który jest w stanie poradzić sobie niemal z każdym zadaniem to dla zautomatyzowanej firmy spore ułatwienie. Aby to wszystko mogło się jednak udać, musisz sprostać kilku wymaganiom i podjąć naukę.

Studia czy szkoła programowania?

Zarówno studia na dobrej uczelni, jak również nauka programowania w profesjonalnej szkole to dobre rozwiązania, które w pewien sposób się od siebie różnią. Nauka na studiach trwa dłużej. Zazwyczaj wiedza teoretyczna oraz praktyczna rozbijana jest na konkretne działy i przekazywana osobno. Nie znaczy to jednak, że masz dużo czasu aby wszystko zrozumieć i pojąć. Podobnie jak w szkole, program przekazywany jest szybko, z zajęć na zajęcia. Wiele osób uskarża się, że nie ma możliwości powrotu i ponownego rozważenia zagadnienia, które nie do końca się rozumie. Dodatkowo, w zajęciach prowadzonych przez wykładowców, zazwyczaj uczestniczy spora grupa osób, wskutek czego, wykładowca nie jest w stanie skupić się na każdym z osobna. Jeżeli zdecydujesz się na studia dzienne, w prowadzonych zajęciach będziesz musiał uczestniczyć codziennie. Studiowanie na uczelniach wyższych może okazać się dobrym wyjściem dla młodych ludzi, po maturze wybierają swoją dalszą drogę życiową.

Szkoła programowania, to dobre rozwiązanie zarówno dla osób młodych jak i nieco starszych. Jeżeli studiujesz w danym momencie inny kierunek, lub chodzisz do pracy a chcesz dodatkowo zdobywać wiedzę jako developer, nie ma najmniejszego problemu. Zajęcia realizowane w elastycznych godzinach, dostosowanych do całej grupy. Jedną z głównych zalet jest również fakt, że uczestniczy w nich mała grupa osób, dzięki temu osoba prowadząca kurs jest w stanie w odpowiedni sposób zająć się każdym kursantem. Tak, więc jeżeli będziesz miał trudności ze zrozumieniem czegoś, możesz poprosić o pomoc a osoba prowadząca kurs, chętnie Ci pomoże.

Jaką szkołę programowania wybrać?

Możliwości jest dużo. Możesz uczyć się stacjonarnie lub online w zależności czego oczekujesz od danego kursu. W dużych miastach takich jak Kraków, Warszawa czy Wrocław, możliwości jest naprawdę sporo. Szkoły programowania w tych miastach oferują różnorodność wyboru kursów dostosowanych do czasu kursanta oraz stopnia zaawansowania - dla początkujących, średnio zaawansowanych, zaawansowanych. Oto 3 propozycje kursów programistycznych IT Academy w wymienionych powyżej miastach:

https://it-academy.pl/,

https://it-academy.pl/wroclaw/

https://it-academy.pl/warszawa/

Kursy online

Alternatywą dla stacjonarnych zajęć są szkolenia online prowadzone przez fachowców. W momencie zakupu kursu, klient otrzymuje dostęp do wszystkich materiałów i sam rozdysponowuje swoim czasem by kurs ukończyć. Uczyć możesz się w dowolnym miejscu na świecie, warunkiem jest dostęp do internetu. Wykonując kurs online, musisz jednak być zdeterminowanym. Jeżeli nie będziesz czegoś rozumiał, możesz wrócić do poprzednich lekcji w dowolnym momencie i rozwiązać swój problem samodzielnie.

Nauka na własną rękę

Jednym z rozwiązań, jest również nauka na własną rękę. Bez wątpienia jest to jeden z najtrudniejszych i najbardziej wymagających wyborów jakie mógłbyś podjąć. Wszystkiego, od podstaw musisz uczyć się sam. Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś z tym tematem do czynienia, może być to naprawdę bardzo trudne.

O czym jeszcze należy wiedzieć

Nauka programowania to nie tylko zajęcia prowadzone w szkole, na uczelni czy online w domu. Aby zostać dobrym programistą będziesz musiał dać wiele od siebie. Co powinieneś zrobić i na co się przygotować?

 • Zastanów się czy naprawdę tego chcesz
  Kwestia, nad którą powinien zastanowić się każdy, kto rozpoczyna naukę w nowym zawodzie. Aby zostać profesjonalnym developerem nie wystarczą umiejętności, musisz przede wszystkim lubić to co robisz. Niejednokrotnie zawód ten, będzie wymagał od Ciebie sporo cierpliwości, rozwiązanie problemu niejednokrotnie może być procesem długotrwałym i zajmującym sporo czasu.

 • Determinacja
  Po podjęciu decyzji o tym, czy naprawdę chcesz zostać programistą, będziesz musiał wykazać się sporą determinacją. Jest to bardzo ważne w dążeniu do celu.

 • Motywacja
  Podczas nauki, kursantowi musi przyświecać jeden najważniejszy cel. Musisz sobie jasno odpowiedzieć dlaczego chcesz zostać developerem i dążyć do osiągnięcia swojego postanowienia.

 • Silna wola
  W trakcie nauki będzie Ci potrzebne dużo silnej woli. Nie możesz się poddawać i odkładać czegoś na później.

 • Nie zniechęcanie się porażkami
  Początkowo, porażki będą zdarzać się dużo częściej, w miarę upływu czasu i zdobywanej wiedzy, potyczki trafią przytrafiać będą się już znacznie rzadziej. Ważne abyś nie zniechęcał się porażkami i dążył do osiągnięcia perfekcji w tym do czego dążysz.

Aby zostać programistą musisz się sporo nauczyć i zdobyć niezbędną wiedzę praktyczna. Zadania mogą być różne, ważne abyś nie zniechęcał się niepowodzeniami i wytrwale dążył do celu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku