Jeśli jednym z domowników jest pasjonat gier komputerowych, w trosce o jego zdrowie i dobre samopoczucie należy mu odpowiednio urządzić pokój, a przynajmniej stanowisko do gier. Jest to zadanie dla rodziców, gdy przed komputerem wysiaduje nastolatek – zadanie niełatwe, zwłaszcza gdy się samemu takiej pasji nie rozumie. O czym warto zatem pamiętać?

Gracz nie tylko gra, ale też uczy się lub pracuje

Dość powszechnym błędem jest urządzanie stanowiska do gier połączonego z miejscem do nauki. O ile nastolatka skupionego na strzelance lub budowie wirtualnego imperium, wpatrzonego w monitor i niewidzącego świata poza nim mało co jest w stanie rozproszyć, o tyle utensylia do gier, jak choćby kontrolery, mogą mu przeszkadzać w nauce. Eksperci zalecają więc w takich sytuacjach ustawienie w pokoju nie jednego, ale dwóch biurek. Sprzyja temu laptop, który łatwo między biurkami przemieszczać, jeśli zachodzi taka potrzeba. Niektórzy stawiają wręcz na dwa komputery.

Dwa biurka – jeden fotel, ale nie byle jaki

Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, by do obu tych biurek zakupić jeden, ale za to właściwie dobrany fotel na kółkach. W gruncie rzeczy fotele gamingowe bardzo przypominają biurowe, ale te przeznaczone do długotrwałej pracy. Muszą to więc być fotele z odpowiednio ukształtowanym podparciem, zapobiegającym problemom z kręgosłupem. Przydają się regulowane podłokietniki, zagłówek i możliwość bujania się, jeśli pozwala na to sprzęt komputerowy (choćby klawiatura bezprzewodowa albo z długim kablem). Fotel dla gracza musi zapewniać prawidłową postawę, ale i wygodę podczas wielogodzinnych sesji. Optymalne fotele gamingowe można kupować w sklepie ergoExpert – https://www.ergoexpert.pl/pl/fotele_dla_graczy_-_gamingowe-k,345.html.

Dźwięk – pamiętać trzeba także o otoczeniu

Nie bez znaczenia są także indywidualne preferencje gracza, jak choćby te dotyczące dźwięku. Jeżeli warunki pozwalają na grę z włączonymi głośnikami, trzeba znaleźć miejsce na subwoofer. Zarazem jednak nie wolno zapominać o otoczeniu: kto wie, na czym polega np. gra World of Tanks, ten najlepiej zrozumie, że włączone w pokoju gracza głośniki mogą być, zwłaszcza wieczorem i nocą, nie do zaakceptowana przez pozostałych domowników, a w budynkach wielorodzinnych także przez sąsiadów. Koniecznością są więc dobrej jakości słuchawki, ale być może warto też pomyśleć o wyciszeniu takiego pokoju. Nie jest to specjalnie trudne – rozmaite elementy wyciszające na podłogę i ściany są dziś łatwo dostępne, choć niekoniecznie tanie.

Oświetlenie i miejsce do spania

Pamiętać też trzeba o właściwym ustawieniu monitora oraz roletach lub ciemnych zasłonach, by światło słoneczne nie utrudniało korzystania z komputera. Kąt padania światła zmienia się zresztą w ciągu roku i w zależności od tego, na którą stronę świata wychodzą okna, może być problemem o różnych porach.

I choć to nie zawsze możliwe do zrealizowania: pokój do gier, podobnie zresztą jak pokój do pracy i nauki, nie powinien być sypialnią, albowiem otoczenie kojarzone z dużymi emocjami nie sprzyja zasypianiu ani wysypianiu się.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku