Wąchając końcową kompozycję perfum, czujemy specjalistycznie dobraną mieszankę kilku a nawet kilkudziesięciu składników. Doborem odpowiedniej i oryginalnej kompozycji zapachowej zajmują się mistrzowie perfumeryjni zwani potocznie „nosami”. To oni odpowiedzialni są za skomponowanie niezapomnianych i kultowych zapachów znanych, światowych marek. Pochodzenie części ze składników zapachowych perfum może jednak dość mocno zaskakiwać.

Słodko - gorzki wieloryb? Czyli ambra w przemyśle perfumeryjnym

Ambra - wydzielina pozyskiwana z przewodu pokarmowego kaszalota (sic!) była swego czasu jednym z najznamienitszych i najbardziej pożądanych zapachów. Po odpowiednim przygotowaniu, jej słodko-gorzki, orientalny zapach czarował i był uznawany za jeden z bardziej cenionych afrodyzjaków. Obecnie, gatunek kaszalotów jest pod ścisłą ochroną. Perfumy i oleje zapachowe z dodatkiem prawdziwej ambry są więc praktycznie nieosiągalne. Jednak twórcy perfum, dzięki unikalnemu połączeniu zapachów, idealnie odwzorowują ten naturalny zapach, tworząc unikalne ambra perfumy.

Orientalny zapach

Perfumy o zapachu ambry lub tylko jej dodatku są zmysłowe i uwodzicielskie. Z uwagi na intensywność i ciężkość są polecane raczej jako kompozycja wieczorowa. Zapach ambry jest lekko słodki i odrobinę gorzki. Wiele osób porównuje go do orientalnych kadzideł. Zwolennicy tej nuty zapachowej, mimo wyjątkowo trudnego dostępu do ekstraktów z naturalnej wydzieliny kaszalota, mogą wykorzystać inne ambra perfumy, doskonale imitujące jej prawdziwy  zapach. Doskonałym przykładem są kultowe, damskie perfumy Alien Thierry Muglera. Są tajemnicze, intrygujące i słodko – gorzkie. Mężczyźni również cenią sobie nutkę ambry, jest to zapach uniwersalny – podobnie zresztą jak piżmo. Klasycznym wydaniem męskich perfum jest Baldessarini Ambré, którego drzewno – orientalny zapach był inspirowany prawdziwą ambrą.

Wielu znanych kreatorów mody i mistrzów perfumeryjnego świata, ceni zapach ambry za jego ponadczasowość i wyjątkowość. Dużo osób twierdzi, że zapach ten jest intrygujący, tajemniczy i czarujący. Jeśli chcemy uwodzić zapachem ambry – stosujmy takie perfumy na wieczorne wyjścia – w ciągu dnia mogą być lekko przytłaczające i zwyczajnie nieodpowiednie do okazji.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Kaszka dla dzieci na odchudzanie

Wersja do druku