Jeśli wkrótce na świat przyjdzie twoje dziecko lub już zostałaś mamą jesteś na etapie przygotowywania garderoby dla maleństwa. To nie lada wyzwanie, bo wielu debiutujących rodziców gubi się w gąszczu nazw niemowlęcej odzieży.


Kompletując ubranka dla niemowląt masz do wyboru:

- kaftaniki i koszulki

Kaftaniki są rodzajem koszulek składających się z dwóch części materiału, które są zawiązywane, zapięte na guzik albo zatrzaski.

- body

W skrócie to takie przedłużone koszulki, które zapinamy w kroku. Mogą być z długim lub krótkim rękawem.

- śpioszki

Pod tą nazwą kryją się spodenki ze stópkami, które zapinamy na ramiączkach. Do śpiochów zawsze zakładaj dziecku koszulkę lub body.

- półśpioszki

Są rodzajem spodenek ze stópkami.

- pajacyki

To taki rodzaj piżamek zapinanych na kształt odwróconej o 180 stopni litery Y na napki lub suwak. Mają rękawki, nogawki oraz stópki.Zakładane na gołe ciało są strojem kompletnym.

- rampersy

Coraz częściej kupowany rodzaj niemowlęcej odzieży, czyli po prostu pajacyki nieposiadające stópek.

- pozostała odzież

Czyli sukienki, swetry, spodnie, czapki, kombinezony i inne.

Wybierając ubranka dla niemowląt weź pod uwagę, że skóra twojego maleństwa jest bardzo cienka i ze skłonnościami do podrażnień. Nie zakładaj dziecku ubranek ze sztucznych tkanin oraz z materiałów welurowych (słabiej przepuszczają powietrze). Wybieraj, tylko te z czystej bawełny. Staraj się unikać odzieży wkładanej przez głowę czy zapinanej na plecach. Najbardziej popularne są rzeczy rozpinane w kroku, bo z łatwością można wtedy przewinąć dziecko.

Zakładaj ubrania luźne, ale takie w których pieluszka nie będzie się przesuwać. Łącząc poszczególne części garderoby pamiętaj, że najważniejsza jest wygoda i komfort twojego maluszka. Najbardziej preferowane są pajacyki i body połączone ze śpioszkami lub półśpioszkami. Unikaj zakładania koszulek, podwinięte odkrywają plecki maluszka.

Nie przegrzewaj dziecka. W chłodne dni ubieraj je w kilka cienkich warstw, czyli na tzw. cebulkę. Przykładowo na body załóż kaftanik lub sweterek i okrycie wierzchnie. Zimą zamiast kurtki i spodni zakładaj swojemu maluchowi kombinezon. Dziecko szybko wyrasta ze swojej odzieży, bądź więc praktyczna i wybieraj ubranka dla niemowląt, które ci się przydadzą i będziesz z nich korzystać.

Więcej na: Kochanyurwis.pl


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku