Soczewki kontaktowe są znakomitą alternatywą dla okularów. Pozwalają na sprawne widzenie, a przy tym wygodne i komfortowe życie codzienne, m.in. uprawianie sportu. Kto może nosić tzw. kontakty? Jakie są ich zalety? Podpowiadamy w poniższym artykule.

 

  1. Kiedy sięgnąć po soczewki kontaktowe?

  2. Zalety soczewek kontaktowych

 

Kiedy sięgnąć po soczewki kontaktowe?

Osoby z wadą wzroku, zarówno krótko-, jak i dalekowidze, z powodzeniem mogą nosić soczewki kontaktowe. Znakomita większość osób z dolegliwościami narządu wzroku może szkła kontaktowe założyć, choć niestety jest również grupa tych, u których jest to niewskazane.

Przeciwwskazaniem mogą być alergie, przewlekłe stany zapalne czy choroby oczu, jak również poważne zaburzenia hormonalne. Także w przypadku osób cierpiących na tzw. zespół suchego oka lepiej zrezygnować ze szkieł kontaktowych, ponieważ mogą one powodować dyskomfort. Wspomniani alergicy o bardzo wrażliwych oczach mogą stosować soczewki jednodniowe lub zupełnie zrezygnować z kontaktów. Nie powinny ich nosić też dzieci poniżej 9 lat, a także osoby starsze. Również chorzy na cukrzycę, biorąc pod uwagę ich większą podatność na infekcje, powinni z nich zrezygnować. Choć więc przeciwwskazań do noszenia szkieł jest niemało, to niektóre przypadki chorób i dolegliwości można skutecznie wyleczyć, czego efektem może być m.in. możliwość noszenia soczewek.

Zalety soczewek kontaktowych

 Soczewki kontaktowe przynoszą noszącym mnóstwo korzyści, dlatego też są tak popularną i chętnie wybieraną metodą poprawy widzenia. Przede wszystkim zapewniają świetny wygląd – mało która osoba jest w stanie poznać, że nosimy soczewki miesięczne lub jednodniowe. Są również niesamowicie wygodne – dzięki nim nie trzeba rezygnować z żadnej aktywności. Bez obaw można uprawiać sport, w tym m.in. pływanie, wspinaczkę, bieganie, a nawet boks czy sporty walki, co jest nie tylko trudne do zrealizowania, ale i niebezpieczne w przypadku noszenia okularów. Co ważne, nie ograniczają one pola widzenia – bez trudu możemy zobaczyć „kątem oka” to, co dzieje się wokół nas. W okularach, ze względu na ich budowę, jest to niestety niemożliwe.

Soczewki miesięczne pozwalają także na zmianę koloru oczu. Możemy wybrać szkła o barwie zielonej, niebieskiej czy brązowej i chociaż na miesiąc zupełnie zmienić kolor tęczówek. Producenci oferują także szkła w zwariowanych kolorach, a nawet wzorach. Soczewki jednodniowe np. czarne, fluorescencyjne czy czerwone to świetny sposób na zmianę swego wyglądu na zwariowanej imprezie urodzinowej, sylwestrowej czy na Halloween.

Oferta soczewek w dobrych sklepach, takich jak np. Twoje Soczewki jest tak wielka, że bez trudu znajdziesz szkła idealnie dopasowane do swych potrzeb. Warto spróbować i przekonać się, jak wiele mogą zmienić w Twoim życiu.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku