O miażdżycy coraz częściej mówi się jako chorobie naszych czasów, ze względu na to, że w dużej mierze za jej rozwój odpowiada tryb naszego życia. Na jej rozwój może wpływać między innymi wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie, ale także stosowanie używek zwłaszcza palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu. Co jeszcze wpływa na rozwój miażdżycy i czy są jakieś grupy ryzyka? Jak można zapobiegać tej chorobie?

Miażdżyca – co to za choroba?

Miażdżyca jest nazywana chorobą podstępną, gdyż może zaczynać się bardzo niepozornie, o czym możemy przeczytać chociażby w artykule https://optymalnewybory.pl/miazdzyca-zaczyna-sie-niewinnie-jak-sie-przed-nia-uchronic/. Mowa w nim również o tym, co zostało wspomniane we wstępie – miażdżyca zaczyna być chorobą cywilizacyjną z uwagi na to, że dotyka coraz więcej osób, a także wpływ na nią mają czynniki związane z trybem życia. Co istotne, miażdżyca może rozwijać się już u osób bardzo młodych, nawet nastolatków. Jednak widoczne objawy miażdżycy pojawiają się dopiero, gdy choroba jest bardziej rozwinięta. Czasami mija nawet kilkadziesiąt lat. Zazwyczaj objawy miażdżycy można wyraźnie zaobserwować u mężczyzn powyżej 45 roku życia i u kobiet po menopauzie. Miażdżyca jest zatem chorobą przewlekła i polega na pojawianiu się zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic. Dotyczy głównie aorty i tętnic wieńcowych, mózgowych i tętnic kończyn.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia miażdżycy zalicza się przede wszystkim:

  • wiek;

  • dziedziczność;

  • otyłość;

  • brak aktywności fizycznej;

  • złą dietę;

  • palenie tytoniu;

  • nadużywanie alkoholu;

  • nieprawidłowy poziom cholesterolu;

  • nadciśnienie tętnicze;

  • cukrzycę.

Wskazuje się również, że miażdżyca częściej dotyka mężczyzn niż kobiet. Jednak z wiekiem odsetek mężczyzn i kobiet cierpiących na miażdżycę stopniowo się wyrównuje.

Jakie objawy mogą wskazywać na rozwój miażdżycy?

Miażdżyca przez długi czas może nie dawać żadnych objawów lub mogą one nie być kojarzone z chorobą. Wyraziste objawy pojawiają się najczęściej w momencie, gdy tętnice są znacznie zwężone. Wówczas można zauważyć ogólne zmęczenie, problemy z pamięcią, trudność w skoncentrowaniu się. Czasami pod skórą mogą pojawić się złogi cholesterolowe. Najczęściej umiejscawiają się w takich miejsca jak powieki, zgięcie łokcia. Mogą pojawić się również pod piersiami czy w okolicy ścięgien znajdujących się w nadgarstkach i stawach skokowych.

Profilaktyka miażdżycy – odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia

W celu zahamowania procesów miażdżycowych należy przede wszystkim przyjrzeć się swojemu odżywianiu, a także trybowi życia. Zaleca się przede wszystkim zmianę diety. Powinna być ona zbilansowana i oparta na produktach pełnoziarnistych, a także dużej ilości warzyw i owoców. Do diety należy włączyć również ryby. Ważne jest również to, aby zrezygnować całkowicie z używek, szczególnie z palenia tytoniu. Istotne jest również to, aby unikać tak zwanego biernego palenia, gdyż ono jest również bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.

W profilaktyce miażdżycy istotny jest także codzienny ruch. Zaleca się, aby każdego dnia praktykować co najmniej 30 minut aktywności fizycznej – mogą to być ćwiczenia, ale także spacery na świeżym powietrzu, szczególnie jeżeli wcześniej nie ćwiczyliśmy, a chcemy zmienić swój tryb życia na bardziej aktywny. Z czasem można zdecydować się na większy wysiłek fizyczny.

Bardzo ważne jest również to, aby utrzymać prawidłową masę ciała, gdyż otyłość sprzyja rozwojowi miażdżycy oraz wielu innych chorób, w tym cukrzycy i nadciśnienia.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku