Problem rozstępów jest niezwykle powszechny i nie dotyczy jedynie kobiet w ciąży. Szacunkowo około 70% kobiet i 40% mężczyzn ma do czynienia z rozstępami, czyli charakterystycznymi podłużnymi bliznami na skórze. W początkowym stadium przyjmują kolor czerwony, by z czasem zmienić się w perłowobiałe prążki. Jak skutecznie sobie z nimi poradzić?

Czym są rozstępy

Pojawianie się rozstępów jest często uwarunkowane genetycznie; osoby o jasnej karnacji, w szczególności kobiety, narażone są na nie bardziej, ponieważ ich skóra jest delikatniejsza i łatwiej ulega uszkodzeniom niż skóra osób o typie urody południowym. Na pojawianie się rozstępów mają wpływ również nagłe wahania wagi czy zmiany hormonalne, co dotyczy szczególnie okresu dojrzewania oraz ciąży.

Jak usuwać rozstępy?

Metoda usuwania rozstępów powinna być uzależniona od fazy, w jakiej się znajdują. Początkowo bowiem mamy do czynienia z rozstępami czerwonymi lub sinawymi – jest to faza stanu zapalnego. Po pewnym czasie zaczynają blednąć i stają się wklęsłe, ponieważ skóra odbudowuje się, podobnie jak w przypadku każdej innej blizny. Najlepiej jest rozpocząć walkę z nimi jak najwcześniej, czyli w momencie, gdy tylko zauważymy prążki na skórze.

Jak to się dzieje, że rozstępy znikają?

Najprościej usunąć rozstępy świeże. W ich wypadku wystarczą mało inwazyjne zabiegi z wykorzystaniem fali radiowej, które dają świetne efekty. Ze starszymi rozstępami można radzić sobie laserem frakcyjnym.

Zabiegi, które mają za zadanie usuwanie rozstępów, działają na zasadzie tworzenia mikrouszkodzeń w skórze i tym samym pobudzają ją do regeneracji. Poszczególne rodzaje zabiegów różnią się między sobą głębokością, na jaką fale czy promienie docierają do tkanek. Ze względu na to, że rozstępy są zmianami umiejscowionymi głęboko w skórze, pozbycie się ich wymaga pewnej ingerencji w tkanki.

Bloomea, czyli kilka technik w jednym urządzeniu

Dla jeszcze lepszych efektów możliwe jest łączenie kilku metod w jedną, dzięki czemu usuwane zostają rozstępy z wielu obszarów ciała. Przykładem takiego działania jest urządzenie Bloomea, które łączy w sobie 3 akcje: makroeksfoliację, mikrowibrację i luminoterapię, dzięki czemu można uzyskać efekt resurfacingu laserowego. Poza usuwaniem rozstępów, podczas zabiegu następuje poprawa napięcia skóry, wymodelowanie owalu twarzy, redukcja zmarszczek i przebarwień, a także nawilżenie i dotlenienie skóry.

W Polsce jedynym dystrybutorem urządzenia Bloomea jest firma BiNatural.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku