Zatrudnienie niani wydaje Ci się trudnym i ryzykownym zadaniem? Wbrew pozorom wystarczy poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwanie, by znaleźć zaufaną osobę z doświadczeniem. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Niedługo wracasz do pracy? Dziadkowie nie mogą już dłużej opiekować się Twoim dzieckiem? Z innych powodów nie masz możliwości oddania dziecka do żłobka, czy przedszkola na te kilka godzin w ciągu dnia? Jeśli któraś z tych odpowiedzi jest twierdząca, to najwyższy czas zastanowić się nad zatrudnieniem niani dla dziecka. 

Wielu rodziców obawia się zatrudnienia niani. Boją się, że trafią na osobę, która ich oszuka, źle zajmie się ich dzieckiem, bądź zawiedzie zaufanie w inny sposób. W każdej branży trafiają się oszuści, jednak dzięki odpowiedniej strategii poszukiwania i zatrudniania niani możesz zminimalizować ryzyko trafienia na złą osobę właściwie do zera. 

Gdzie szukać niani?

Dobrym pomysłem jest poszukiwanie niani z polecenia znajomych lub za pośrednictwem specjalnych portali internetowych, które zrzeszają osoby wykonujące konkretny zawód - wystarczy wpisać w wyszukiwarce np. niania we Wrocławiu. Na portalach tego typu znajduje się wyszukiwarka, za której pośrednictwem o wiele łatwiej znaleźć idealną osobę. Można wybierać po mieście, dostępności, a także doświadczeniu. To już od Ciebie zależy, które kryteria będą dla Ciebie najważniejsze. Na profilu każdej opiekunki znajdziesz takie informacje jak: miasto (często nawet konkretna część miasta, w której niania pracuje), dyspozycyjność, doświadczenie, informacje dodatkowe, opis niani, a także referencje od jej wcześniejszych klientów. Te wszystkie dane ułatwią Ci wybranie kilku kandydatek, które możesz później zaprosić na rozmowę. 

Rozmowa kwalifikacyjna z nianią

Po wybraniu kilku osób, które chcesz bliżej poznać, warto z każdą z nich umówić się na rozmowę kwalifikacyjną. To czas, by dowiedzieć się więcej o każdej opiekunce, poznać jej podejście do wychowania dziecka, a także sprawdzić, czy jest to osoba obdarzona cechami, których poszukujesz. Nie da się ukryć, że niania powinna być osobą cierpliwą, dobrze zorganizowaną, jak i kreatywną. Są to cechy szczególnie pożądane. Przebywanie z małym dzieckiem wymaga ogromnych pokładów opanowania, jak i perfekcyjnej organizacji czasu. 

Na co zwrócić szczególną uwagę? 

Prócz dyspozycyjności niani i jej charakteru, nie można pominąć także podobnych poglądów na wychowanie, jak i spędzanie czasu z dzieckiem. To kolejna kwestia, w której rodzicie powinni znaleźć wspólny język z zatrudnioną osobą. Chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, by zatrudnić nianię o odmiennych poglądach, to należy liczyć się z problemami, które mogą z tego wyniknąć. Zdecydowanie ciężej będzie dojść do porozumienia w sytuacji, gdy dwa zupełnie inne światopoglądy będą się ze sobą ścierać. Lepszą taktyką jest już na samym początku zdecydowanie się na osobę, która będzie miała podobne podejście,dzięki czemu obie strony oszczędzą sporo nerwów, jak i unikną konfliktów w przyszłości. 

Dzień próbny 

Często po samej rozmowie, dalej ciężko jest wybrać jedną osobę, która zajmie się dzieckiem. Rozwiązaniem tego problemu jest zorganizowanie dnia próbnego. Dobrą praktyką jest zarezerwowanie kilku dni i zaproszenie każdej z kandydatek na kilka godzin. Możesz w czasie dnia próbnego wyjść z domu bądź potraktować to jako okazję, by jeszcze bliżej zapoznać się z każdą z kandydatek. Jeśli Twoje dziecko jest nieco starsze, to także i jego opinie weź pod uwagę decydując się na stałą współpracę z nianią. 

Znalezienie zaufanej niani nie jest zadaniem niemożliwym. Wymaga ono większego nakładu czasu na poszukiwania, rozmowy i dzień próbny, jednak nie warto pomijać żadnego z tych etapów. W końcu zainwestowanie większej ilości czasu nie jest zbyt wygórowaną cenę, jak na zaufaną nianię, która będzie traktowana przez dziecko, jak jeden z członków rodziny, prawda?  


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku