Termin „okulista” jest nam powszechnie znany. Każdy z nas wcześniej, czy później trafia do tego specjalisty w celu przeprowadzenia badania oczu, a osoby posiadające wady wzroku odwiedzają go regularnie. Kim jednak jest optometrysta i w jakich sytuacjach powinniśmy udać się właśnie do niego, a nie do okulisty?

Kim dokładnie jest okulista?

Wady wzroku występują coraz częściej i dotyczą nie tylko osób starszych, ale też dzieci i młodzieży. Długotrwały kontakt z ekranami telefonów, komputerów i telewizji z pewnością pogłębia problemy ze wzrokiem występujące wśród populacji. Zadaniem okulisty jest diagnozowanie, a także leczenie chorób układu wzrokowego. Lekarz o tej specjalizacji bada wszystkie struktury narządu wzroku, w tym siatkówki i nerwów wzrokowych. Zadaniem okulisty jest dobranie odpowiednich metod leczenia chorób układu wzrokowego. Okulista przeprowadza również drobne zabiegi przy urazach oczu.

Kim jest optometrysta?

Optometrysta to lekarz specjalizujący się w dobieraniu odpowiednich metod i środków korekcji optycznych, a także rehabilitacji procesu widzenia. To właśnie on decyduje o tym jaki rodzaj szkieł powinniśmy nosić, by prawidłowo widzieć. Wizyta u optometrysty rozpoczyna się zwykle od wywiadu, który pozwala określić co może być przyczyną problemów ze wzrokiem (choroby, obciążenie genetyczne itp.). Następnie lekarz sprawdza ostrość wzroku pacjenta przeprowadzając badanie obiektywne (potocznie określane jako komputerowe badanie wzroku) oraz subiektywne. Badanie subiektywne polega na dobieraniu szkieł optycznych, które zapewnią pacjentowi najlepszą ostrość widzenia.

Z jakimi problemami udać się więc do okulisty?

W wielu gabinetach możemy znaleźć lekarzy, którzy posiadają specjalizację w okulistyce i optometrii. Głównym zadaniem okulisty jest jednak leczenie narządu wzroku, dlatego to do niego zgłosimy się jeśli skarżymy się na ból oka, czy też podejrzewamy u siebie stan zapalny narządu wzroku. To właśnie okulista jest lekarzem, który zdiagnozuje nasz problem i przedstawi plan dalszego leczenia. Z kolei terapią zeza zajmuje się specjalista jednej z dziedzin okulistyki – strabolog.

Jeśli szukasz okulisty we Wrocławiu sprawdź: https://www.emc-sa.pl/nasze-placowki/wroclaw-centrum-medyczne-wejherowska/poradnie/poradnia-okulistyczna

Kiedy w takim razie udać się do optometrysty?

Jeśli zauważymy u siebie lub u naszego dziecka problemy związane z nieostrym widzeniem, zamazanym obrazem, czy też zmęczeniem oczu to właśnie optometrysta jest lekarzem, który może nam pomóc. Jego zadaniem będzie znalezienie takiej metody korekcji optycznej, która zniweluje do minimum nasze problemy z widzeniem. Doborem szkieł kontaktowych zajmuje się natomiast kontaktolog.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku