Świąteczna zastawa stołowa to najważniejszy element dekoracji stołu wigilijnego. Jaką wybrać, aby była jednocześnie elegancka i praktyczna? Jak dopasować kształt i na jaką postawić kolorystykę? Na te i inne pytania, odpowiedź znajdziecie w dalszej części tekstu.                                           

Świąteczna zastawa stołowa: klasyczna czy nowoczesna?

Klasyczna zastawa stołowa to najbardziej uniwersalny wybór, jakiego można dokonać z myślą o wystroju stołu wigilijnego. Wśród tego typu modeli najczęściej spotyka się serwisy obiadowe w ponadczasowym kolorze bieli, które wykonane są z wysokiej jakości porcelany. Ich znakiem rozpoznawczym jest elegancka estetyka i dekoracyjne ornamenty ozdabiające brzegi naczyń. Świąteczna zastawa stołowa w stylu nowoczesnym, to z kolei ta o zgeometryzowanych formach. Elementy wchodzące w jej skład często posiadają kwadratowe lub inne nietypowe kształty. Tego typu naczynia są bardzo oryginalne i wnoszą dużo świeżości na stół, jednak nie są tak skore do współpracy ze innymi stylami, jak modele klasyczne.

Zależy Wam na tym, aby wybrana przez Was zastawa stołowa na święta nadawała się do użytku częściej niż przez kilka dni w roku? Postawcie na klasykę. Wigilijny stół najpiękniej wygląda, gdy wszystko co znajduje się na jego blacie, współgra ze sobą stylem i kolorystyką. Jeśli z kolei bliższe Wam są nowoczesne klimaty to wybierzcie naczynia w jakimś ciekawym kolorze lub ozdobione oryginalnym motywem wzorniczym. W tym roku bardzo modne są talerze w ciemnych i wyrazistych kolorach. Może warto przełamać schematy i skusić się na te w kolorze butelkowej zieleni, czerni lub w głębokim odcieniu brązu?                  

Jak dobrać zastawę stołową na święta?


Nie mniej ważną kwestią niż walory estetyczne, pozostaje także dopasowanie ilości naczyń do liczby gości. W ofercie producentów bez problemu znajdziecie serwisy obiadowe, które pozwolą Wam ugościć od 4 do 12 osób. W ich podstawowym składzie znajdują się zazwyczaj talerze płytkie i głębokie, talerzyki deserowe, cukiernice i filiżanki z podstawkami. Niektóre komplety zastawy stołowej zawierają też dodatkowe wazy na zupę, półmiski i sosjerki. To bardzo dobre rozwiązanie, jeśli nie macie w domu takich naczyń, a nie chcecie dokupować ich na własną rękę.
 
Rzeczą, na którą obowiązkowo musicie zwrócić uwagę są również względy praktyczne. Co konkretnie mamy na myśli? Przede wszystkim wygodę użytkowania. Zanim zdecydujecie się kupić jakąkolwiek zastawę stołową na święta, sprawdźcie czy naczynia nie są zbyt ciężkie i czy ich kształty nie będą utrudniać nabierania jedzenia. Zorientujcie się też czy nie nastręczają problemów z utrzymaniem w czystości i czy mogą być bezpiecznie myte w zmywarce. Świąteczne śniadania, obiady, kolacje - ilość posiłków, które w ciągu tych kilku dni spożywamy w rodzinnym gronie jest naprawdę spora.

Dekoracja stołu wigilijnego

Boże Narodzenie to najlepsza okazja do spotkań i spędzania czasu w towarzystwie rodziny i przyjaciół.  Takie chwile wymagają jednak wyjątkowej atmosfery i pięknej oprawy. Przygotowana przez nas dekoracja stołu wigilijnego na ten czas powinna być inna od tej, którą zwykliśmy widywać na co dzień. Zastanawiacie się, co oprócz świątecznej zastawy stołowej pomoże Wam stworzyć nastrój na bożonarodzeniowym stole? Postawcie na świece, eleganckie świeczniki i latarenki. Do dekoracji możecie wykorzystać także kulki LED-owe i światełka. Obecnie dostępne są w wielu rozmiarach i wariantach kolorystycznych.

Fajnym pomysłem na dekorację stołu są także naturalne gałązki igliwia i głogu, szyszki i ręcznie dekorowane pierniki. Ostatnie z nich nie tylko apetycznie wyglądają, ale i roztaczają wokół siebie piękny zapach. Jeśli lubicie, kiedy na stole dużo się dzieje, to na blacie pośród talerzy możecie wyeksponować także stroiki lub wysoki wazon z gałązkami. W takiej koncepcji z powodzeniem wykorzystacie bombki, łańcuchy, gwiazdki i inne ozdoby świąteczne. Nie zapominajcie też, że sporo w temacie dekoracji stołu wigilijnego mają do powiedzenia szklane klosze, wiklinowe kosze i tace. Pierwsze z nich pięknie wyglądają w towarzystwie zielonych roślin, a kolejne świetnie sprawdzają się w roli podstawy na świece i dekoracyjne bibeloty.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma potrawka z kurczaka

Wersja do druku