Dobrze zbilansowana dieta jest w stanie zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu jedynie wówczas, gdy jest uzupełniona o odpowiednią porcję płynów. Dlatego należy pamiętać o utrzymaniu prawidłowego poziomu nawodnienia. Dowiedz się, jak to robić poprawnie. 
Zgodnie z normami żywienia opracowanymi dla populacji Polski[1], dobowe spożycie płynów w diecie osób dorosłych powinno wynosić:
  •          w przypadku mężczyzn – 2500 ml
  •          w przypadku kobiet – 2000 ml.
Już nawet niewielki ubytek wody może prowadzić do spadku wydajności, obniżenia koncentracji czy rozdrażnienia. Wynika to z faktu, iż organizm człowieka w ponad 50% składa się z wody. Aby więc zapewnić prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych, należy każdego dnia dostarczać mu odpowiednią ilość płynów.
Sama woda to za mało...
Wypijanie wyłącznie wody, szczególnie źródlanej, może nie wystarczyć w zapewnieniu organizmowi prawidłowego nawodnienia.
Przykładowo, w czasie intensywnego wysiłku fizycznego dochodzi do przyspieszenia tempa metabolizmu nawet 15-20 razy w porównaniu do warunków spoczynkowych. Przekłada się to na wzrost wytwarzania ciepła, które oddawane jest na zewnątrz w postaci potu. Wraz z nim organizm traci nie tylko wodę, ale i cenne elektrolity. Dostarczanie ich w odpowiedniej ilości pomaga przywrócić równowagę wodno-elektrolitową.
Utrata elektrolitów następuje również na skutek wzmożonej pracy umysłowej. Zmęczony mózg potrzebuje dodatkowej dawki elektrolitów i nawodnienia, aby mógł znów pracować z taką samą wydajnością.
Chcąc uzupełnić elektrolity i  zapewnić sobie prawidłowe nawodnienie, warto sięgnąć po elektrolity w formie tabletek musujących takich jak Oryal. Dostarczają one sód, potas, wapń, magnez oraz chlorki – składniki wspierające funkcjonowanie całego organizmu.
 
 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku