Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia są bardzo czasochłonne. Najczęściej w listopadzie wychodzimy z założenia, że jest zbyt wcześnie na pierwsze świąteczne zakupy czy lepienie uszek, ale gdy tylko zaczyna się grudzień, wpadamy w panikę. Zostało mało czasu, a my musimy pogodzić pracę z przygotowaniami do świąt. Jak zdążyć ze wszystkim i nie zwariować?

Same święta Bożego Narodzenia lubią niemal wszyscy. Jednak przygotowania do nich bardzo często kojarzone są z pośpiechem, nerwami i stresem. Co roku chcemy wypaść jak najlepiej przed rodziną, przez co zamiast czerpać radość z przygotowań, stają się one męczącym obowiązkiem, a sam okres przedświąteczny sprzyja kłótniom z domownikami.

Wszystkiemu winne jest zbyt późne rozpoczęcie przygotowań oraz nieumiejętność dzielenia się obowiązkami. Ile to razy przed świętami kobiety wysyłają swoich mężów po zakupy tylko po to, by nie kręcili się po domu i nie próbowali pomagać. Wychodzimy z założenia, że zawsze wszystko zrobimy lepiej, przez co nawet najmniejsza nieporadność zaczyna nas irytować. Pamiętajmy, że w święta nie liczy się czy ciasteczka będą miały równe kształty, a warzywa w sałatce zostaną odpowiednio drobno pokrojone. Najważniejsza jest atmosfera i wspólnie spędzony czas. Również ten podczas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia.

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia rozpocznij od podziału obowiązków!

Wbrew pozorom jest to trudne. Szczególnie wśród osób dążących do zorganizowania idealnych świąt. Jednak takie działanie odciąża osobę, która zazwyczaj samodzielnie zajmowała się przygotowaniami, ale też pozwala zacieśnić więzi rodzinne.

Dobrym rozwiązaniem, w przypadku organizowania większej kolacji wigilijnej, jest poproszenie rodziny o przygotowanie poszczególnych potraw. Jeżeli ciocia robi najlepszy sernik, a babcia uwielbia kompot z suszek, za którym nikt inny nie przepada, poprośmy je o przyniesienie ze sobą tych specjałów. My będziemy mogły skreślić kilka pozycji z listy, a przy okazji cała rodzina zostanie zaangażowana w organizację świąt.

Jeżeli każdego roku wywracamy w czasie sprzątania dom do góry nogami, możemy rozpocząć pierwsze porządki już pod koniec listopada. Każdemu z domowników powierzmy jedno pomieszczenie w domu do generalnego wysprzątania. Część z nich – na przykład kuchnia, łazienka czy salon i jadalnia, będą wymagały odświeżenia przed samymi świętami. Jednak zajmie to już o wiele mniej czasu.

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia – zakupy

Jest to jeden z najłatwiejszych do spełnienia punktów, ponieważ ozdoby świąteczne pojawiają się w sklepach tuż po Wszystkich Świętych i to zazwyczaj w bardzo korzystnych cenach. Jeżeli nie jesteś zwolenniczką robienia przedświątecznych zakupów w listopadzie, koniecznie zacznij kompletowanie prezentów na początku grudnia. Masz wówczas pewność, że nie przepłacisz, a zamówione przez Internet paczki na pewno zdążą dojść przed świętami. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie części prezentów podczas Black Friday lub Cyber Monday. Pozwoli nam to sporo zaoszczędzić.

Początek grudnia to dobry moment na pierwsze zakupy spożywcze. Można się na nie wybrać „raz a dobrze” kupując już niemal wszystko lub rozłożyć je na kilka mniejszych podejść. Wszystko zależy od preferencji. Warto jednak pamiętać, by unikać zakupów przed samymi świętami – stracimy wówczas mnóstwo czasu i energii w kolejkach.

Na ostatnią chwilę należy jednak zostawić zakup świeżych owoców i warzyw oraz mięs i ryb, jeżeli chcemy uniknąć ich mrożenia.

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia – gotowanie

Pierwsze potrawy świąteczne możemy zacząć robić już w listopadzie – mowa tu przede wszystkim o pierogach, uszkach czy krokietach, czyli wszystkim tym, co można zamrozić bez konsekwencji.

Na około dwa tygodnie przed świętami można upiec miodowniki, pierniki, makowce, czy ciasteczka. Przez ten czas nic im się nie stanie (no chyba, że znikną w niewyjaśnionych okolicznościach).

Do przygotowania pozostałych potraw, które muszą być świeże, zaangażujmy domowników. Dzieciom pozwólmy dekorować ciastka, a męża poprośmy o pokrojenie składników na sałatkę. Pamiętajmy, że nie musi być idealnie – liczy się wspólnie spędzony czas i świąteczna atmosfera.

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia – godzina zero

W dzień przed Wigilią trzeba pamiętać o zachowaniu spokoju. Zamiast spędzać dwa dni i pół nocy w kuchni, warto pamiętać o odpoczynku. Całą radość świętowania może odebrać zmęczenie i niewyspanie. Każdy chce wyglądać dobrze, podczas kolacji, a podkrążone oczy na pewno tego nie zapewnią.

Przed świętami warto odwiedzić gabinet kosmetyczny i zafundować swojej skórze odżywianie, tak by cera wyglądała zdrowo i promiennie. Jeżeli jednak nie mamy na to czasu, można przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne w zaciszu domowym. Wystarczy dobrany do typu skóry peeling, maseczka oraz krem nawilżający.

Na początku należy oczyścić cerę z makijażu oraz innych zanieczyszczeń. Najlepiej do tego celu użyć żelu do mycia twarzy, a następnie płynu micelarnego. Żel można zastąpić mleczkiem, szczególnie jeżeli mamy do zmycia mocny makijaż.

Na oczyszczoną skórę nakładamy peeling. W zależności od typu cery może to być peeling enzymatyczny (więcej informacji na ten temat znajduje się tutaj) lub zwykły „zdzierak”. Po wykonaniu tej czynności należy nałożyć na skórę maseczkę do twarzy (np. Ziaja, które znajdziesz tu), dobraną do potrzeb skóry.

Po zmyciu maski warto zaaplikować krem nawilżający lub odżywczy, który wspomoże jej działanie.

W czasie kolacji ważne jest wspólne spędzenie czasu w gronie rodziny oraz dobra zabawa. Nikt nie zwróci uwagi na małą plamkę czy nierówno pokrojone warzywa w sałatce. A nawet gdyby... będziemy wiedzieć u kogo urządzić święta za rok!

Przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia – planuj, by nie zwariować!

Połową sukcesu w przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia jest odpowiednie planowanie. Wówczas znajdziemy czas na wszystko – na udekorowanie domu, sprzątanie, pieczenie, gotowanie oraz zadbanie o siebie.

Nie warto popadać w panikę, nawet jeżeli zostało mało czasu. Spokojne podejście jest gwarancją sukcesu. W przypadku, gdy zbyt długo zwlekaliśmy z rozpoczęciem przygotowań, trzeba po prostu rozłożyć je na więcej, ale mniejszych etapów. Zamiast na jedne całodniowe, udajmy się na kilka szybkich wypadów na świąteczne zakupy, przy okazji odbierania zamówionych paczek.

Jeżeli zagapiłyśmy się w kwestii prezentów, trzeba pamiętać, że kupowanie ich przez internet po połowie grudnia jest bardzo ryzykowne. Planowanie paczek świątecznych w listopadzie ma mało wspólnego z atmosferą świąt, ale chociaż gwarantuje niższe ceny prezentów oraz pewność, że przesyłki dotrą do nas na czas.

Zrozumiałe jest, że każdy z nas chce w święta pokazać się od jak najlepszej strony. Dlatego nawet osoby, które na co dzień nie gotują i nie pieką, chcą spróbować swoich sił w kuchni. Jest to jak najbardziej zrozumiałe. Trzeba tylko pamiętać o odpowiednim podejściu – nawet jeżeli sernik nie wyjdzie, świat się nie skończy!

Niektórzy jednak wychodzą z założenia, że nie warto zamykać się w kuchni na miesiąc, by ulepić wystarczającą ilość uszek i pierogów. Zamiast tego zamawiają gotowce. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie, o ile znamy miejsce, w którym kupimy smaczne potrawy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że wzmożony ruch w garmażeryjnym interesie może wpłynąć na jakość i smak tych specjałów.

Podsumowanie

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia nie muszą być uciążliwe! Pamiętajmy, że najważniejsza jest atmosfera świąt, którą bardzo łatwo zniszczyć nerwami, stresem i ślepym dążeniem do doskonałości.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma kompot z czereśni
Ile kalorii mają pierniczki w czekoladzie
Ile kalorii mają pierniki
Ile kalorii ma krokiet
Ile kalorii ma kompot z agrestu

Wersja do druku