Budzisz się rano z nieprzyjemnym uczuciem suchości i drapania w gardle. Kiedy chcesz się odezwać, Twój głos jest szorstki i chrapliwy. Jaka jest przyczyna? Prawdopodobnie masz zapalenie krtani. Choroba ta może rozwinąć się w wyniku infekcji (zwykle wirusowej), podrażnienia gardła lub nadwyrężenia głosu.(1) Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Ci złagodzić uciążliwą chrypkę. Przeczytasz o nich w poniższym tekście.

Imbir, miód, czerwony wiąz - tradycyjne sposoby na złagodzenie problemów gardłowych

Z pewnością, gdy łapie Cię chrypka i drapanie w gardle, nic tak nie koi dyskomfortu jak ciepła herbata. Gdy masz objawy zapalenia krtani, idealna będzie herbata rumiankowa – badania wykazały, że ma właściwości przeciwzapalne, a ponadto zaopatruje organizm w cenne przeciwutleniacze. Herbata może zyskać dodatkową moc, jeśli dodasz do niej łyżeczkę miodu. Nie zapomnij o miodzie szczególnie wtedy, gdy masz kaszel, bo pomaga go złagodzić. Innym dodatkiem, którym warto wzbogacić herbatę, jest imbir, który wspomaga leczenie infekcji gardła. Napój z imbirem w składzie dodatkowo przyjemnie Cię rozgrzeje.(1)

Rumianek, miód i imbir są znanymi domowymi sposobami na łagodzenie objawów infekcji. Mniej znanym jest napar z kory wiązu czerwonego (korę możesz kupić w aptece lub sklepie zielarskim). Czerwony wiąz działa przeciwzapalnie, ochronnie i nawilżająco, a jednym ze wskazań do jego stosowania jest właśnie chrypka.(2)

Płukanki mają moc

Płukanie gardła to kolejny tradycyjny (i skuteczny) sposób na problemy z górnymi drogami oddechowymi, w tym z bólem gardła i chrypką. Gotowe płukanki na gardło możesz kupić w aptece, ale dobrym, a przy okazji bardzo łatwym sposobem jest samodzielne sporządzenie roztworu. Jednym ze sposobów na przygotowanie płukanki jest wymieszanie 1-2 łyżeczek octu jabłkowego (lub białego) w szklance wody. Inny przepis na miksturę to rozpuszczenie w szklance wody ½ łyżeczki soli kuchennej. Powtarzaj płukanki kilka razy dziennie.(1) 

Odpoczynek, dużo płynów i sprawdzone pastylki

Chrypa nie jest przyjemna, dlatego aby pozbyć się jej jak najszybciej, oszczędzaj głos. W trakcie rozmowy postaraj się nie mówić zbyt szybko, zbyt głośno ani zbyt cicho (szept jest równie szkodliwy jak krzyk). Pamiętaj, że każdą infekcję należy wyleczyć do końca, dlatego jeżeli chrypce towarzyszą inne objawy, jak ból gardła, kaszel, kichanie, zostań w domu i daj sobie czas na odpoczynek. Aby nawilżyć gardło, przez cały dzień popijaj dużo płynów. Nie daj się jednak skusić na alkohol, który może tylko pogorszyć sytuację. Kojąco na suche i podrażnione gardło zadziałają pastylki, najlepiej na bazie naturalnych składników.(1,3)

Czego unikać, kiedy doskwiera Ci chrypa?

Chrypka jest bardzo częstą dolegliwością osób palących. Jeśli się do nich zaliczasz, wypróbuj wszystkie dostępne sposoby, aby pozbyć się nałogu. Jednocześnie weź pod uwagę, że bierne palenie również ma zły wpływ na gardło, dlatego gdy ktoś z domowników pali, poproś go o wychodzenie na zewnątrz. Ponadto postaraj się nie odchrząkiwać, bo ten niepozorny nawyk czyni wiele złego, między innymi poprzez zwiększanie produkcji wydzieliny i drażnienie gardła, co sprawia, że chcesz odchrząknąć znowu.(3)

Jeśli pomimo zastosowania środków, które powinny złagodzić chrypkę, wciąż masz zmieniony głos, nie czekaj i zgłoś się do lekarza. Czasami chrypka jest objawem poważniejszego problemu zdrowotnego, który wymaga leczenia przez specjalistę. Zgłoś się na konsultację, jeśli chrypka utrzymuje się dłużej niż 10 dni lub natychmiast, gdy idzie w parze z utrudnionym oddychaniem i przełykaniem.(4)

TantumNatura.pl

  1. O'Keefe Osborn C. 12 Laryngitis Home Remedies. https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-laryngitis Data dostępu: 18.10.2018
  2. Różański H.Wiąz czerwony - Ulmus rubra Muhlenberg w praktycznej fitoterapii. https://rozanski.li/4201/wiaz-czerwony-ulmus-rubra-muhlenberg-w-praktycznej-fitoterapii/ Data dostępu: 18.10.2018
  3. Laryngitis. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/laryngitis/symptoms-causes/syc-20374262 Data dostępu: 18.10.2018
  4. Allen S. What Causes Hoarseness? https://www.healthline.com/symptom/hoarseness Data dostępu: 18.10.201

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku