Sylwester i powitanie Nowego Roku to – niewątpliwie – wyjątkowa okazja, którą wielu pragnie uczcić wykwintnymi drinkami lub koktajlami. Wyborne towarzystwo, playlista skomponowana odpowiednio wcześniej, smakowite przekąski i sprawdzona receptura na oryginalne drinki to z niezawodny przepis na udane przyjęcie! Dobrze dobrane szklanki do drinków pozwolą dodatkowo wyeksponować wygląd napojów i tym pełniej cieszyć się ich smakiem.

Rodzaje szklanek do drinków

Najważniejszym kryterium doboru szkła jest zazwyczaj rodzaj drinka, który chce się podać i to, czy jest podawany z lodem. Drinki z alkoholem dzieli się  głównie na short drinki, gdzie alkohol stanowi większość objętości i long drinki, w których jest silniej rozcieńczany innymi napojami. Poniżej prezentujemy najważniejsze rodzaje szklanek do drinków wraz z najpopularniejszymi drinkami, które się w nich podaje. Producenci szkła premium mają zazwyczaj w ofercie szeroki wybór szklanek tego typu (sprawdź na przykład produkty polskiej marki Krosno: https://sklep.krosno.com.pl/47-szklo-do-drinkow-i-koktajli).

Niskie szklanki do short drinków

Short drinki nalewane prosto na lód podaje się zazwyczaj w niskich szklankach. W klasycznej wersji, nazywanej tumbler, szklanka ma grube dno i cylindryczny kształt. Serwuje się w niej nie tylko rozcieńczane drinki, ale także czyste mocne alkohole takie jak whisky i bourbon. W tumblerze podaje się na przykład drinki takie jak White Russian, Negroni, Amaretto Sour czy Old Fashioned, od którego szklanka wzięła alternatywną nazwę. Odmianą tej szklanki są też niskie i bardziej pękate szklanki do drinków, szczególnie dobrze nadające się do serwowania na przykład Caipirinhy.

Highball i collins, czyli najpopularniejsze szklanki do long drinków

Najczęściej używane szklanki do long drinków są wysokie, zazwyczaj proste w kształcie i występują w dwóch głównych wersjach. Popularniejsza to highball o pojemności od 240 do 350 ml. Nazwa pochodzi od angielskiego określenia na whisky z wodą na lodzie. Najczęściej w takich szklankach do drinków podaje się właśnie mocne alkohole z lodem, rozcieńczane napojem bezalkoholowym, czyli na przykład drinki takie jak Cuba Libre, Krwawa Mary, Mojito czy whisky z colą. Szklanki collins są bardzo podobne do highball, ale są wyższe, smuklejsze i mają pojemność od 300 do 410 ml. Nazwa wzięła się od klasycznego drinka Tom Collins i do tej pory najczęściej wykorzystuje się tę szklankę do long drinków na bazie ginu. Ponieważ szklanki highball i collins niewiele się różnią, stosowanie ich wymiennie nie będzie wielkim faux-pas.

Kieliszek do kolorowych drinków i Martini

Charakterystyczna szklanka na smukłej nóżce, o silnie rozchylającej się ku górze czaszy w kształcie odwróconego stożka kojarzona jest głównie z Martini. Jednak jak sugeruje jej angielska nazwa – cocktail glass, czyli dosłownie „szklanka do koktajli” – podaje się w niej szereg innych drinków, z których najpopularniejsze to: Cosmopolitan, Daiquiri, Manhattan, Aviation czy Sidecar. Ogólnie, w kieliszku tym można serwować większość short drinków chłodzonych i mieszanych w shakerze, ale rozlewanych już później bez dodatkowego lodu (często schładza się również samą szklankę). Przejrzyste szkło dobrze eksponuje zawartość takich drinków, a szeroka na górze czarka kieliszka pozwala je wygodnie sączyć.

Szklanka na nóżce do drinka Margarita

Bardzo rzadko zdarza się, że drink posiada specjalny kieliszek, w którym nie podaje się żadnych innych trunków, ale to właśnie przypadek Margarity. Poprzez oryginalny kształt szerokiej, okrągłej czaszy przypominającej odwrócone sombrero kieliszek nawiązuje do meksykańskiego rodowodu tego koktajlu na bazie tequili. Margarita występuje w wielu różnych odmianach, ale prawie zawsze krawędź kieliszka na smukłej nóżce pokrywa się solą, wzmacniającą smak napoju i przełamującą słodkie, owocowe nuty drinka.

Hurricane, czyli szklanka do drinków tropikalnych

Nazwa hurricane wzięła się od lamp używanych kiedyś podczas huraganów, które miały podobny kształt, co dzisiejsze naczynie. Szklanka posiada niską nóżkę i charakterystyczny kształt lekko rozszerzający się ku górze. Serwuje się w niej egzotyczne drinki i koktajle, takie jak Piña Colada, Singapore Sling, Mai Tai, Hurricane czy Painkiller.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma coca cola
Ile kalorii ma coca cola

Wersja do druku