Często zupełnie nieświadomie niszczymy sobie włosy. Wystawiamy je na działanie wysokich temperatur, codziennie stylizujemy, szarpiemy zawzięcie, kiedy próbujemy je rozczesać. Do tego dochodzą czynniki zewnętrzne, takie jak mróz, upał czy wiatr, a nawet zanieczyszczenia powietrza, czy fakt, że żyjemy w ciągłym biegu, więc nasza dieta jest uboga, na czym zresztą cierpi cały organizm. Kluczowe znaczenie w zapobieganiu zniszczeniom i ich redukowaniu ma właściwa pielęgnacja włosów. Wskazówki i porady dotyczące pielęgnacji włosów zniszczonych

Właściwa pielęgnacja włosów na co dzień

Przede wszystkim warto podkreślić, że pielęgnacja włosów – nie tylko zniszczonych, ale włosów w ogóle – powinna zaczynać się w kuchni. I to dosłownie. Podstawowym budulcem włosów jest białko, ale równie niezbędne są: żelazo, cynk oraz witamina A. Dobrze będzie zatem wprowadzić produkty bogate w te składniki do codziennej diety. Same proteiny z kolei często wchodzą w skład specjalnych kosmetyków, których zadaniem jest właśnie intensywna pielęgnacja włosów i ich odżywianie. Takim kosmetykiem jest na przykład maska Botanic Therapy Miód i Propolis od Garnier. Znakomicie uzupełni „białkową dietę” dla włosów dzięki zawartości propolisu, który ma działanie silnie nawilżające. Keratynowa odżywka od Organique z kolei uzupełni braki białka we włosach.

Czasami zaszkodzić może… przesadna pielęgnacja włosów! Jeśli nie ma takiej potrzeby, bo np. włosy się nie przetłuszczają zbyt szybko, nie należy męczyć ich myciem każdego dnia. Wydaje nam się, że dzięki temu o nie lepiej dbamy, ale tak naprawdę na okrągło poddajemy je działaniu twardej wody, często o zbyt wysokiej temperaturze, a następnie suszymy, znów narażając je na ciepłe powietrze. Nie mówiąc już o konieczności stylizowania ich każdego dnia od nowa.

Susząc włosy, najlepiej wybierać najchłodniejszy strumień, a do tego utrzymywać około 30 centymetrów odległości między włosami, a suszarką. W ten sposób zamykamy łuski włosów. Chcąc zastosować do stylizacji lokówkę bądź prostownicę, warto je wcześniej spryskać preparatem, który zagwarantuje im solidną termoochronę. Latem przydadzą się także szampony i odżywki zawierające filtr UV, który ochroni włosy przed nadmierną utratą wody spowodowaną wystawieniem na działanie słońca.

Dodatkowe sposoby pielęgnowania włosów

Jeśli zauważymy u siebie, że włosy są zniszczone, lepiej na jakiś czas pożegnać się zupełnie z takimi zabiegami jak: trwała ondulacja, rozjaśnianie, czy nawet zwykłe farbowanie. One wszystkie otwierają łuski włosów, a przez to narażają je na wysuszenie i łamanie. Kiedy codzienna pielęgnacja włosów wejdzie nam w nawyk, dobrze będzie pomyśleć także o dodatkowych sposobach na wyprowadzenie ich na prostą.

Jedną z takich metod jest olejowanie. Można je wykonać samodzielnie w domu, przy użyciu odpowiednich kosmetyków lub stosując na przykład olej kokosowy. Wygładzi on strukturę włosów i zamknie ich łuski tak, by mogły zachować swoje nawilżenie. Inną metodą, która łączy olejowanie z odżywianiem, jest domowa maseczka z jajka. Do roztrzepanego jajka trzeba dodać odrobinę oliwy z oliwek, a następnie nałożyć na włosy i odczekać max. pół godziny. Następnie myjemy włosy jak zwykle.

Prawidłowa pielęgnacja włosów nie przyniesie pożądanego skutku, jeśli będziemy działać na rozdwojonych, suchych i połamanych kosmykach. Dlatego też warto umówić się do fryzjera na podcięcie końcówek. Jeśli trudno nam rozstać się z długimi włosami, można potraktować to jak dłuższy proces i podcinać je sukcesywnie co miesiąc, żeby stopniowo odzyskały swój blask, a jednocześnie nie straciły zbyt wiele na długości.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Oczyszczacz powietrza

Wersja do druku