W dzisiejszych czasach bardzo często jesteśmy narażeni na ekspozycję na toksyczne substancje. Zła dieta, używki, brak odpowiedniej ilości snu to nawyki, z którymi ciężko się rozstać. Jednak mają one bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Mogą bowiem prowadzić do nagromadzenia się w naszych organizmach substancji toksycznych. Nasze ciało jest w stanie samodzielnie usuwać te szkodliwe toksyny, jednak tylko do pewnego stopnia. Jak więc możemy wspomóc swój organizm w tym oczyszczaniu? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dalszej części artykułu.

Toksyny - co to jest?

Słowo “toksyny” ma bardzo szerokie znaczenie. W zależności od kontekstu możemy mówić o toksynach jako ubocznych produktach przemiany materii, które mogą gromadzić się w różnych komórkach i tkankach człowieka. Mogą to być też substancje ksenobiotyczne, które dostarczane są do organizmu bezpośrednio z zewnątrz. Do tej grupy możemy zaliczyć np. wszelkiego rodzaju pestycydy, które spożywamy wraz z pokarmem pochodzenia roślinnego. Ogólnie przyjmuje się, iż toksyny to związki i substancje chemiczne, które mają negatywny wpływ na funkcjonowanie i rozwój organizmów żywych.

Substancjami, które zatruwają nasz organizm mogą być też związki chemiczne produkowane przez żyjące w naszych jelitach bakterie. Stosując nieodpowiednią dietę łatwo jest doprowadzić do sytuacji, gdzie równowaga naszej mikroflory jelitowej zostanie zachwiana. Następstwem może być produkcja szkodliwych substancji przez mikroorganizmy zasiedlające tę część naszego układu trawiennego.

Inną grupą toksyn są dioksyny, które powstają jako produkt uboczny w procesach przemysłowych. Są bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu, gdyż posiadają zdolność bioakumulacji. Należą do substancji, które gromadzą się w tłuszczach i wątrobie. 

Do grona toksyn możemy też zaliczyć metale ciężkie, które dostają się do naszego organizmu np. przez zanieczyszczony pokarm roślinny (glin), czy dym tytoniowy (kadm).

Wciąż "niedocenianą" toksyną jest BPA, czyli bisfenol A. Stosowany jest na szeroką skalę podczas produkcji plastikowych opakowań spożywczych. Istnieją opinie, że ma on niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, szczególnie u ludzi młodych. Ma bardzo wysoki wskaźnik zdolności akumulacyjnych w organizmach, a jego powszechne zastosowanie sprawia, że jesteśmy mocno narażeni na jego niekorzystne działanie. 

Jak nasz organizm w fizjologiczny sposób pozbywa się toksyn?

Pierwszym organem, który przychodzi nam na myśl, gdy mówimy o usuwaniu toksyn z organizmu, jest wątroba. I oczywiście jest to słuszne skojarzenie. Wątroba jest bowiem w dużej mierze odpowiedzialna za metabolizowanie szkodliwych substancji, które z różnych przyczyn znajdują się w naszym organizmie. 

Dzięki licznym enzymom, które są wydzielane właśnie przez wątrobę, substancje toksyczne mogą zostać zneutralizowane i w bezpieczny sposób wydalone z naszego ciała. Warto jednak pamiętać, że pomimo, iż wątroba ma ogromne zdolności regeneracyjne, to zbyt duża ilość toksyn może negatywnie wpływać na jej pracę. Dlatego tak ważne jest aby w odpowiedni sposób wspomagać detoksykację naszego organizmu.

Innym, ważnym narządem, który jest odpowiedzialny za oczyszczanie naszego ciała z toksyn są nerki.

Jeśli szukamy odpowiedniego sposobu na naturalne oczyszczenie organizmu z toksyn, to warto zastanowić się nad wprowadzeniem kilkudniowego detoksu sokowego. Taka dieta sokowa ma wiele zalet. Do najważniejszych należy oczywiście odtrucie naszego organizmu poprzez usunięcie z niego nagromadzonych toksyn. Ponadto zmianie może również ulec nasze samopoczucie. Czasem nawet jeden dzień wystarczy, żeby poczuć przypływ pozytywnej energii. Jeśli chcecie na własnej skórze przekonać się jak działa sokowa dieta oczyszczająca, to możecie ją wygodnie zamówić w sklepie internetowym SPORTFOOD.

Jak toksyny gromadzą się w naszym organizmie?

W zależności od tego z jakim rodzajem toksyn mamy do czynienia, możemy mówić o różnicach w sposobie ich przetwarzania przez organizm. Ksenobiotyki to substancje, które dostają się do organizmu przez skórę, układ pokarmowy i drogi oddechowe. Do ich wydalenia dochodzi przez układ pokarmowy i moczowy po uprzedniej biotransformacji lub w postaci niezmienionej. 

Jeśli toksyn jest zbyt dużo lub są one rozpuszczalne w tłuszczach, może dojść do ich akumulacji w komórkach i tkankach naszego organizmu.Jeśli chodzi o metale ciężkie, to zdolność do bioakumulacji, którą wykazują,  jest związana z ich powinowactwem do różnych struktur znajdujących się w naszym ciele. Gromadzą się zatem w różnych komórkach i tkankach, a zwłaszcza w narządach miąższowych takich jak nerki czy wątroba.

Główne źródła toksyn    

Każdy z nas jest narażony na obecność substancji toksycznych. Toksyny bowiem mogą znajdować się we wszystkim, co nas otacza. 
Do głównych źródeł toksyn należą:

  • wspomniana wcześniej żywność, znajdują się w niej bowiem nie tylko pestycydy, ale także różnego rodzaju substancje, które mają na celu polepszenie jej właściwości organoleptycznych (np. konserwanty),
  • różnego rodzaju leki, które przyjmujemy,
  • zanieczyszczenia środowiska, takie jak metale ciężkie czy pyły i gazy, tworzące toksyczny smog widoczny szczególnie zimą,
  • kosmetyki, które zawierają konserwanty i alergeny,
  • schorzenia, które wywołują reakcje zapalne (wiąże się to z powstawaniem wolnych rodników),
  • pośrednio chroniczny stres, który spowalnia naturalne procesy oczyszczania organizmu i sprzyja powstawaniu wolnych rodników.

Naukowcy przestrzegają, że związki chemiczne, które występują w naszym środowisku, mogą wywołać cichą pandemię różnego rodzaju chorób. Spośród tych wszystkich substancji najbardziej niebezpieczny jest ołów. Ołów wdychamy z powietrzem i wchłaniamy z jedzeniem. Dowiedziono, że dzieci narażone na kontakt z dużymi ilościami ołowiu mają niższy iloraz inteligencji. Ponadto zatrucie ołowiem jest przyczyną wielu zaburzeń prawie wszystkich układów w naszym ciele. Ołów jest szczególnie niebezpieczną neurotoksyną, która w znacznym stopniu negatywnie wpływa na nasz układ nerwowy.

Drugim, szczególnie niebezpiecznym pierwiastkiem jest rtęć. Wydaje się, że po wycofaniu termometrów rtęciowych nie jesteśmy narażeni na jej działanie. Jednak rtęć nadal może być dostarczana do naszego organizmu drogą pokarmową, poprzez spożycie zanieczyszczonego nią pokarmu. Bardzo istotnym źródłem rtęci w naszych organizmach mogą być też… plomby stomatologiczne, a dokładniej tzw. amalgamaty. Rtęć może się z nich wydzielać przez bardzo długi czas, zatruwając tym samym nasz organizm.

Objawy zatrucia organizmu toksynami   

Często nie przykuwamy większej uwagi do drobnych, negatywnych zmian jakie zachodzą w naszym organizmie. Brak energii towarzyszącej nam dzień po dniu, zrzucamy na niewyspanie. Poszarzała cera to źle dobrane kosmetyki, a brak wymarzonej sylwetki pomimo stosowania rygorystycznej diety to wynik uwarunkowań genetycznych. 

Niewielu z nas przyjdzie do głowy, że mogą to być pierwsze objawy zatrucia naszego organizmu toksynami. To ich kumulacja w naszym organizmie może powodować takie właśnie objawy. A to tylko początek tego, co może nam zafundować solidna dawka trujących związków nagromadzonych w naszym ciele. W skrajnych przypadkach może dojść do uszkodzenia naszego układu nerwowego, rozrodczego czy kostnego. 

Warto więc odpowiednio wcześnie zadbać o oczyszczenie naszego organizmu z zalegających w nim toksyn. Czytaj więcej na blogu SPORTFOODSOKI: https://www.sportfoodsoki.pl/smartblog/32_jak-oczyscic-organizm-z-toksyn.htmlNajczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma wątróbka z cebulą
Oczyszczacz powietrza
dieta

Wersja do druku