Masz dość godzin spędzanych przy desce do prasowania? Ubrania stale są niedoprasowane, mimo całego Twojego wysiłku? Przestań się męczyć i zacznij korzystać z żelazka ze stacją parową. Szybkość i wygoda prasowania to nie wszystkie zalety tych nowoczesnych urządzeń. Prasowanie zamiast prania? Wygładzanie tkanin bez rozkładania deski? To wszystko jest dziś możliwe.

Żelazko ze stacją parową – jak to działa?

Główną rewolucją, jaka dokonała się wraz z powstaniem stacji parowej, było przeniesienie źródła pary poza żelazko. W nowoczesnych urządzeniach odpowiada za to połączona z żelazkiem za pomocą grubego przewodu – wytwornica parowa. Jej pojemność sięga nawet 1.8 l względem ok. 200-300 ml w zwykłych żelazkach, przez co już nie musisz wielokrotnie przerywać prasowania, aby napełnić zbiornik.

Nalanie wody powinno być pierwszym krokiem wykonanym na drodze do uzyskania gładkich tkanin. Następnie po wybraniu odpowiednich dla danego materiału opcji prasowania oraz wyrzutu pary, włącz urządzenie i poczekaj, aż woda się nagrzeje. W dobrych stacjach nie trwa to dłużej niż 2 minuty. Kiedy dioda zasygnalizuje nagrzanie wody, możesz rozpocząć prasowanie, gdyż stopa żelazka również będzie już gorąca.

Stacja parowa Bosch – realne korzyści

Kiedy wiesz już, jak działa i jak korzystać ze stacji parowej do prasowania, warto, abyś poznała konkretne korzyści użytkowania stacji parowej:

 • Dokładne prasowania dowolnych tkanin– niezależnie od typu i grubości materiału, z pomocą stacji parowej z pewnością wygładzisz każdą nierówność. Praca żelazka ze stacją opiera się na działaniu pary wodnej, która rozluźnia tkaninę, docierając do jej najgłębszych warstw. W przypadku tradycyjnych żelazek para pełni tylko funkcję pomocniczą, przez co skuteczność tych urządzeń jest mniejsza.

 • Komfort – żelazko stojące ze stacją parową jest lżejsze od klasycznego urządzenia, gdyż nie posiada zbiornika na wodę, który zlokalizowany jest w wytwornicy. W naszych urządzeniach montujemy długie przewody, aby podczas prasowania na desce, stacja mogła znajdować się w dowolnym miejscu.

 • Brak zniszczeń materiału – tarcie tkaniny pod wysoką temperaturą doprowadza do przebarwień, których udaje się uniknąć dzięki stacji parowej, ze względu na ograniczone użycie stopy żelazka.

 • Możliwość prasowania w pionie – już nie musisz kilkukrotnie zmieniać położenia żakietu na desce, aby dokładnie wygładzić każdy fragment materiału. Prasując ubranie wiszące na wieszaku, zlikwidujesz wszelkie zagięcia. Funkcja ta jest też bardzo przydatna w przypadku zasłon, których nie trzeba zdejmować w celu odświeżenia z pomocą żelazka.

 • Pozbycie się niemal 100% bakterii – korzystając z pary wodnej aplikowanej pod wysokim ciśnieniem, pozbędziesz się z tkanin nawet do 99,99% bakterii. Zatem prasując wyprane ciuszki noworodka, zawsze powinnaś korzystać z żelazka stojącego ze stacją parową.

 • Odświeżanie tkanin bez prania – wykorzystując żelazko ze stacją parową, nie musisz prać materiałów, aby je odświeżyć. Wystarczy, że włączysz odpowiedni program pracy żelazka. Rozwiązanie to warto zastosować wobec zasadniczo czystych ubrań, które wymagają jednak przywrócenia przyjemnego zapachu po dłuższym pobycie w szafie.

Najlepsze stacje parowe

Dokonując wyboru stacji parowej, powinnaś zwrócić uwagę na dostosowanie urządzenia do Twoich potrzeb. Zwróć uwagę na funkcjonalność urządzenia, która zapewni Ci maksymalną wygodę szybkiego prasowania. Poniżej przedstawiamy niektóre z systemów obecnych w żelazkach Bosch, które sprawiają, że nasz sprzęt wyróżnia się na tle konkurencji:

 • VarioComfort – intuicyjne ustawianie programu idealnego dla danej tkaniny

 • i-Temp Advanced – automatyczne ustawienie uniwersalnej temperatury i siły pary

 • Calc'nClean Perfect – system całkowitego odkamieniania stacji oraz żelazka

 • Program Hygiene – gwarancja niemal całkowitej likwidacji bakterii

 • Ultimate system – 3-krotny wyrzut pary pod ciśnieniem, odpowiadający za skuteczność prasowania przy pomocy urządzeń marki Bosch

Popularne stacje parowe marki Bosch

Bosch TDS8080 – Serie 8 ProHygienic

Urządzenie klasy premium o mocy 2400 W, generujące wyrzuty pary pod ciśnieniem 7.5 bar, która pozwala skutecznie wyprasować nawet najgrubsze tkaniny i wygłądzić największe zagięcia. Sprzęt wyposażyliśmy w innowacyjny Ultimate System, a także w systemy VarioComfort oraz i-Temp Advanced. Możesz być również spokojna o czystość tkanin dzięki Program Hygiene. Natomiast za automatyczną konserwację urządzenia odpowiada Calc'nClean Perfect.

Bosch TDS6080 – Serie 6 ProHygienic

Starszy model żelazka to propozycja dla nieco mniej wymagających Klientów, choć urządzenie z powodzeniem można nazwać wydajnym i skutecznym. Stację tę wyposażyliśmy w większość naszych najlepszych programów, takich jak i-Temp Advanced, Hygiene oraz VarioComfort. Stacja parowa Bosch TDS6080 wyrzuca parę wodną pod ciśnieniem 6 bar, a system Ultimate Steam gwarantuje jej 3-krotne wyrzuty po 400g. Urządzenie Bosch TDS608 posiada moc 2400 W i nagrzewa się w ciągu 2 minut.

Bosch TDS8060 – Serie 8 VarioComfort

Pod względem możliwości żelazko klasyfikowane pomiędzy wymienionymi powyżej urządzeniami. Bosch TDS8060 posiada pompę o mocy 7,2 bar i wyrzuca parę wodną 3-krotnie w ilości 520g, a intuicyjne pokrętło VarioComfort umożliwia Ci prosty wybór optymalnego programu. Zbiornik o pojemności 1.8 l nie wymaga częstego uzupełniania, natomiast kiedy jest to konieczne, napełnisz go bez trudu, dzięki możliwości wyjęcia pojemnika ze stacji.

Partnerem artykułu jest marka Bosch Home - oferująca żelazka parowe. Więcej na Bosch-home.pl.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku