Obdarowywanie dzieci prezentami, zwłaszcza na Święta Bożego Narodzenia, to wielka frajda nie tylko dla maluchów, ale i dla dorosłych. Szczerej radości dzieciaczków nie da się z niczym porównać, dlatego też często „stajemy na głowie”, aby znaleźć coś wyjątkowego, oryginalnego, coś co sprawi, że nasze pociechy będą najszczęśliwsze na świecie. Takim idealnym pomysłem na wymarzony świąteczny prezent z pewnością będą zabawki na biegunach.

Koń na biegunach – „zwykła zabawka, mała huśtawka, a rozkołysze, rozbawi”

Koń na biegunach to symboliczna zabawka i atrybut szczęśliwego dzieciństwa. Zabawki na biegunach nigdy nie wychodzą z mody, a bywa też tak, że są, zwłaszcza w tej wersji tradycyjnej, przechowywane i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Czy warto zainwestować w zabawki na biegunach?

Absolutnie tak. Bujaki na biegunach pozwalają dzieciom miło i ciekawie spędzić czas, a przy okazji wykonać proste ćwiczenia fizyczne. Podczas takiego kołysania się maluch ćwiczy utrzymywanie równowagi, odpowiednio balansować ciałem i tak układać jego ciężar, aby wprawić zabawkę w ruch. Przy okazji trenuje prawidłowe wchodzenie i schodzenie z konika, które niezbędne jest do korzystania z zabawki w pełni.

Opanowując wszelkie te umiejętności dziecko poznaje własne ciało, jego ciężar, a także zależność między akcją a reakcją. Poza tym tego typu zabawka pięknie rozwija inwencję twórczą dziecka. Otóż samo bujanie, które z pewnością na początku jest wielką atrakcją, szybko jednak się znudzi. Kolejny etap wnosi już do zabawy elementy fantazji – np. chłopcy mogą wejść w rolę rycerzy, którzy mkną na koniu i walczą z potworami, a dziewczynki niczym księżniczki jadą sobie powoli na koniku po łące pełnej kwiatów. To, jakiego charakteru nabierze zabawa, zależy oczywiście od dziecka i jego wyobraźni.

Zabawki na biegunach – jak wybrać?

Bujaki na biegunach można podarować dziecku, które już samodzielnie siedzi, czyli mniej więcej po ukończeniu 6 miesiąca życia. Dla takich maluszków są specjalne koniki cz też inne zwierzątka z siedziskami, w których dzieciątko będzie sobie wygodnie siedziało, bujane w tym czasie przez osobę dorosłą.

Klasyczne konie na biegunach, te nieco mniejsze, teoretycznie sprawdzą się dla dzieci powyżej roku. Choć raczej wskazane są dla półtorarocznego dziecka, które będzie już umiało trzymać się raczek i samodzielnie powoli się bujać.

Duży koń na biegunach przeznaczony jest dla dziecka od lat 2 - potrafi już ono samodzielnie wejść i zejść z konia, a przy tym całkiem sprawnie radzi sobie z bujaniem się.

Wybierając bujaki na biegunach należy, poza wiekiem, wziąć pod uwagę również wzrost dziecka. Zbyt wysoki konik może odstraszyć i zniechęcić dziecko do zabawy, poza tym będzie niebezpieczny, zaś do za małego bujaka może ono po prostu się nie zmieścić. Także pamiętajmy, aby zabawki dobierać odpowiednio do wieku i wzrostu dziecka.

Bujaki na biegunach – tradycyjny konik czy może inne zwierzątko?

Zabawka na biegunach niekoniecznie musi być konikiem. Choć na przykład te umieszczone na stronie sklepu internetowego https://zabawkaiwyprawka.pl/zabawki/konie-na-biegunach-bujaki, naprawdę prezentują się imponująco. Mamy tutaj do wyboru koniki na biegunach w tradycyjnej wersji, które dodatkowo wzbogacone zostały o funkcje interaktywne (konik wydaje dźwięk galopu i rży), a do tego posiadają on komfortowe siodełka ze strzemionami na stopy dziecka. Zostały wyprodukowane z wysokiej jakości pluszu więc są niezwykłe miłe w dotyku, zaś ich płozy wykonane są z wytrzymałego i odpowiednio wyprofilowanego drewna. Taki model przeznaczony jest dla dzieci od 3 lat.

Dla nieco mniejszych, dwuletnich dzieci, przygotowano wersje drewnianych koników na biegunach z oparciem, które poza tym, że zrobione są z wysokiej jakości drewna to posiadają właśnie specjalne zabezpieczenie dla mniejszych pociech (można je zdjąć).

Kolejną wersją jest konik na biegunach i na kółkach Kandu, wykonany ręcznie z naturalnego drewna brzozowego. Niezwykłość tej zabawki polega na tym, że konika na biegunach z oparciem, bez problemu można przekształcić na unikalnego konika na kółkach. Idealnie zatem nadaje się dla mniejszego - rocznego dziecka, jak i nieco starszego.

Czasem bywa tak, że dziecko ma jakieś swoje ulubione zwierzę, np. pieska, wówczas na pewno ucieszy się z bujaka w takim właśnie wydaniu. W sklepie internetowym „Zabawka i wyprawka” dostaniemy bujaki wykonane z mięciutkiego i przyjemnego w dotyku pluszu Nattou, które wyposażone są w komfortowe i miękkie siedziska, zapewniające wygodę dziecku. Zabawki te dodatkowo posiadają pasy bezpieczeństwa, aby zabawa była w pełni bezpieczna.

Do wyboru mamy:

  • pieski,

  • kaczuszki,

  • dinozaury,

  • misie,

  • osiołki i inne zwierzątka, w bogatej kolorystce.

Jeśli dziecko posiada już zabawkę na biegunach, warto wówczas pomyśleć o innym rozwiązaniu, np. zabawkach drewnianych. Dziewczynki z pewnością ucieszy chociażby drewniany domek, a dla chłopców idealny będzie np. warsztat drewniany z zestawem narzędzi.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku