Poród w Anglii i opieka nad ciężarną mogą wyglądać inaczej niż w Polsce. Różnice wynikają z innych standardów opieki okołoporodowej.

Co to jest plan porodu?

Poród w Anglii przebiega zgodnie z wypełnionym przez ciężarną planem porodu (Birth Plan). Jest to dokument, w którym przyszła mama spisuje wszystkie swoje życzenia i uwagi, dotyczące porodu i opieki okołoporodowej. Zawarte w nim informacje dotyczą m.in. rodzaju porodu, bliskich osób uczestniczących w narodzinach dziecka, znieczulenia, zgody na nacięcie krocza, ewentualnego użycia kleszczy lub próżniociągu, decyzji o karmieniu piersią czy podaniu dziecku witaminy K. Plan porodu tworzy się w III trymestrze ciąży. Jest on w pełni respektowany, o ile zawiera życzenia zgodne z obowiązującą wiedzą medyczną oraz nie występują żadne komplikacje, a życie matki lub dziecka nie jest zagrożone.

Jak wygląda poród w Anglii?

W Wielkiej Brytanii opiekę nad ciężarną przez cały okres trwania ciąży sprawuje położna. Jest dostępna dla przyszłej mamy nie tylko podczas regularnych wizyt kontrolnych, ale również, jeśli konieczna jest konsultacja telefoniczna. W ramach standardowego ubezpieczenia w ciąży przysługują dwa badania ultrasonograficzne wykonywane w 12 i 22 tygodniu ciąży. Dodatkowe USG wykonuje się jedynie w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w przebiegu ciąży lub rozwoju dziecka.

Każda kobieta, która decyduje się na narodziny dziecka w Anglii, ma prawo wybrać, gdzie będzie się odbywał poród i w jaki sposób maluch przyjdzie na świat. Może rodzić w domu, tradycyjnie w szpitalu, wybrać poród rodzinny lub w wodzie. Nie przymusza się jej do rodzenia na stole porodowym. Przysługuje jej prawo do zdecydowania o najdogodniejszej pozycji dla siebie: poród na leżąco, na klęczkach lub kolanach. Wszystko po to, aby zapewnić jej wygodę i zminimalizować dolegliwości bólowe. Przyszłej mamie, w tym wyjątkowym dla niej czasie, mogą towarzyszyć dwie bliskie osoby, które są obecne nawet w przypadku konieczności wykonania cesarskiego cięcia.

Kiedy rozpoczyna się akcja porodowa, kobieta jest przyjmowana na oddział. Po wykonaniu pierwszych badań (badanie ogólne moczu, ciśnienie tętnicze krwi, wielkość rozwarcia) umieszcza się ją na sali porodowej. Szpitale w Anglii posiadają pokoje wyposażone w duże i wygodne łóżka, łazienki z prysznicem, wanny, komfortowe fotele dla osób towarzyszących oraz różnego rodzaju sprzęt medyczny, np. gumowe piłki rehabilitacyjne. Mimo obecności położnych i lekarza atmosfera jest intymna i dyskretna.

Ciężarna może zdecydować się na jeden z czterech rodzajów znieczulenia podczas porodu: zastrzyk przeciwbólowy, gaz rozweselający, znieczulenie w kręgosłup lub TENS – stymulator nerwów.

Opieka po porodzie

Po porodzie wykonywany jest szereg badań w celu określenia stanu zdrowia kobiety i noworodka. Jeżeli nic nie wzbudza niepokoju, wypis ze szpitala można otrzymać już 24 godziny po porodzie. W 2., 5. i 10. dobie położna składa wizytę w domu, aby ocenić rozwój noworodka.

W Wielkiej Brytanii, tak samo jak w Polsce, możliwe jest pobranie i zabezpieczenie krwi pępowinowej. Jest ona źródłem komórek macierzystych, które mogą zostać wykorzystane w leczeniu niektórych chorób (np. białaczki). Są pobierane po przecięciu pępowiny, a zabieg jest w pełni bezpieczny dla dziecka.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku