Zalety lamp doceniamy w długie jesienne wieczory. Na dworze jest wtedy ponuro, miło jest więc usiąść wygodnie w fotelu, otulić się wełnianym pledem i w blasku dobrze dobranego światła pić herbatkę z miodem i cytryną.


Dobrze oświetlone mieszkanie

Światło pełni w naszych wnętrzach nie tylko funkcję praktyczną. Odmienia je i dekoruje. Optymalna jasność światła powinna być dostosowana do wykonywanych przez nas czynności. To dlatego w każdym pomieszczeniu powinno znaleźć się inne oświetlenie, które do tych czynności będzie pasować najlepiej. Najczęściej stawiamy nie tylko na oświetlenie górne, ale także na miejscowe. Stylowe lampy wiszące powinniśmy wybierać tak, aby równomiernie i harmonijnie rozświetliły całe wnętrze. Tego typu efekt zapewnią nam zamocowane pod sufitem żyrandole czy stylowe lampy wiszące, które można nabyć w sklepie Acerto.pl a ich zaletą jest również praktyczność. W roli oświetlenia miejscowego możemy zastosować kinkiety, lampy stojące o różnej wysokości, reflektorki, lampy stołowe czy modne od kilku lat taśmy, w których zostały zamontowane diody LED.

Jak oświetlić poszczególne wnętrza?

Wspomnieliśmy, że światło powinno mieć jasność odpowiednią do czynności przez nas wykonywanych. W salonie czy pokoju dziennym warto oddzielnie oświetlić każdą ze stref. W kąciku wypoczynkowym w pokoju dziennym przyda się lampa podłogowa; można ją ustawić za kanapą. W przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup energooszczędnej świetlówki pamiętajmy, aby wybrać tę z napisem na opakowaniu „światło białe, ciepłe”. W kąciku do czytania możemy umieścić na ścianie kinkiet. W bardzo niskim pomieszczeniu warto postawić na kinkiet, który świeci w górę – optycznie podwyższy on pomieszczenie. W sypialni bardzo przydatne jest oświetlenie boczne. Na nocnych stolikach ustawiamy lampy o takiej wysokości, aby żarówka znajdowała się od materaca, na którym leżymy w odległości około 70 centymetrów. W sypialni przyda się również oświetlenie górne; oświetlenie to przyda nam się na przykład przy okazji porządków czy zmiany pościeli. Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie regulatorów oświetlenia. To małe urządzenie pomoże nam w kontrolowaniu intensywności światła w salonie czy innym pomieszczeniu.

Jakie żarówki wybrać?

Tradycyjne żarówki żarowe są coraz trudniej dostępne. Coraz częściej więc stosujemy nowoczesne żarówki halogenowe lub świetlówki kompaktowe. Pobierają one dwa razy mniej energii od tradycyjnych żarówek, działają też od nich dłużej. Przed kilkoma laty hitem stały się diody świecące nazywane popularnie LED. Trend na wykorzystanie tych diod utrzymuje się do dzisiaj. Możemy wykorzystywać je w żyrandolach i lampach, ale także w postaci wspomnianych taśm oraz świecących prętów czy modułów. Z uwagi na to, że diody te występują w wielu odmianach wykorzystywane są do doświetlania obrazów, podwieszanych sufitów, luster, wnęk, blatów roboczych w kuchniach. Diody LED dają wiele możliwości wykorzystania i stworzenie bardzo ciekawych efektów dekoracyjnych.

Warto pamiętać, że nastrojowe światło wprowadzimy również pamiętając o świecach.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku