Jesień to czas, kiedy wszyscy lubimy wracać do domów, aby cieszyć się przytulnością i ciepłem wnętrz. Z racji tego, że bardzo szybko robi się ciemno, sięgamy po różnego typu źródła światła – od lamp sufitowych, po świece. Dzisiaj skupimy się na przedstawieniu kilku propozycji, które będą ułatwieniem w tworzeniu aranżacji, w których jedną z głównych ról odegra światło, tworzące wyjątkową atmosferę w pomieszczeniu. Lampa podłogowa do czytania, kinkiet, a może zapachowe świece? Zdecyduj, co najlepiej sprawdzi się w Twoim wnętrzu!

Czym jest nastrój i jak zbudować go w pomieszczeniu?

Na nastrój wpływa wiele czynników – zapach, wygląd pomieszczenia, ale także rozmieszczenie światła. To ostatnie, ma naprawdę ogromne znaczenie, bowiem wystarczy zaledwie kilka świeczek w łazience, aby uznać, że stworzono w niej romantyczny nastrój.


Kluczem w budowania nastroju światłem jest jego zminimalizowanie. Najlepiej, aby w pomieszczeniu pojawiło się kilka punktów świetlnych lub jeden, rozpromieniający tylko część pokoju. Panujący półmrok pomaga nam się wyciszyć i zmniejsza aktywność naszych oczu, przez co lepiej wypoczywamy. Co najważniejsze – sprawdzi się tutaj ciepłe światło, chłodne zwykle jeszcze bardziej nas rozbudza.


Światło w niewielkich ilościach – kluczowa kwestia


Jak już wyżej wspomnieliśmy, światło odgrywa bardzo dużą rolę w budowaniu nastroju. Jakie lampy warto zastosować w swoich wnętrzach, aby móc cieszyć się wyjątkową, wyciszającą atmosferą?


Oczywiście, nie możesz zrezygnować ze światła sufitowego – to ono gwarantuje Ci funkcjonalność pomieszczenia. Warto jednak oprócz głównego źródła światła, zdecydować się na mniej intensywne punkty świetlne – przykładem są np. lampy podłogowe, które świetnie sprawdzą się do czytania. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że można przenosić je z miejsca na miejsce, a tym samym doświetlać wybrane partie pomieszczenia.


Szukasz inspiracji? Chcesz odmienić swoje wnętrze? Poznaj nasze pomysły na modne i przytulne aranżacje! Zobacz: https://wnetrzadlaciebie.com/dzial/inspiracje


Inną propozycją są kinkiety – industrialne, skandynawskie, czy w stylu barakowym –wybór jest naprawdę ogromny. Zdecydowanie nie zgodzimy się ze stwierdzeniem, że jest to staromodny typ oświetlenia. Nowoczesne kinkiety bywają bardzo funkcjonalne, posiadają np. możliwość regulowania zarówno klosza, jak i niekiedy całego ramienia, na którym zamontowano żarówkę. To bardzo wygodne rozwiązanie, pozwalające na ustawienie dowolnego kierunku padania światła.


Kolejna propozycja to lampa stołowa lub biurkowa. To niska lampa, zwykle zdobiona, ponieważ pełni również funkcję dekoracyjną. Tego typu oświetlenie zazwyczaj posiada papierowy, materiałowy lub witrażowy klosz, przez co - po włączeniu - tworzy się wyjątkowy i wyciszający półmrok, często, z dodatkową grą kolorów. Takie światło może pobudzić w nas twórcze myślenie i niekiedy wzbogacić o nowe inspiracje.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku