Niektórzy z nas mają ogromne szczęście i mają różne nieruchomości lub wolne pokoje, które mogą być dodatkowym źródłem dochodu. Dzięki temu zwiększa się zasobność ich portfela i mają dodatkowe pieniądze na różne wydatki. Jednak często w takiej sytuacji pojawia się mały problem, ponieważ dochód z wynajmu pokoi trzeba rozliczyć w zeznaniu podatkowym. Jak więc to zrobić?

Niektórzy mogą wykorzystać zwolnienie z podatku

Niektóre osoby mają bardzo ułatwione zadanie i mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku, a więc nie muszą rozliczać dochodu z wynajmu pokoi. Z reguły dotyczy to osób, które prowadzą gospodarstwa agroturystyczne, tylko muszą spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim pokoje przez nich wynajmowane muszą być umieszczone w budynkach mieszkalnych znajdujących się na wsi w gospodarstwie rolnym. Jednak to nie wszystkie kryteria, które muszą spełniać. Jeśli chcą skorzystać ze zwolnienia z podatku mogą wynająć maksymalnie 5 pomieszczeń. Więcej na temat rozliczeń podatkowych można znaleźć w książkach, które zamówimy na stronie: https://www.profit24.pl/podatki-rachunkowosc.

Jak rozliczyć wynajem bez prowadzenia działalności gospodarczej?

Niektórzy jednak nie mają szczęścia i nie mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku. W takiej sytuacji pojawia się dylemat, co zrobić w tej sytuacji. Na szczęście nie trzeba z tego powodu zakładać działalności gospodarczej, o ile nie wynajmujemy pokoi regularnie. W takie sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest rozliczenie na zasadach ogólnych lub ryczałtem. W pierwszym przypadku podatek oblicza się od dochodu, więc od uzyskanych przychodów możemy odjąć koszty, które ponieśliśmy w czasie przygotowania pokoi. Natomiast ryczałt liczy się od przychodu, więc nie ma możliwości odjęcia kosztów, a także nie obowiązują nas żadne ulgi. Jednak w przypadku drugiego rozwiązania stawka podatkowa jest znacznie niższa, więc trzeba wykalkulować, co nam się bardziej opłaca. Warto też pamiętać, że w przypadku obydwu form rozliczenia, zaliczkę na podatek dochodowy należy wpłacić do 20 dnia miesiąca następującego po tym, w którym uzyskano przychód.

Jak wynajmować pokoje w ramach działalności gospodarczej?

Kolejnym sposobem na rozliczenie dochodu uzyskanego z wynajmu pokoi turystom, jest założenie działalności gospodarczej. Powinny to zrobić osoby, które w ten sposób zarabiają przez cały rok, a rozliczać się mogą na cztery sposoby. Na zasadach ogólnych, czyli podobnie jak osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej. W tym przypadku podatek oblicza się według skali podatkowej. Kolejnym sposobem jest ryczałt ewidencjonowany, przy którym stawka wynosi 17% lub podatek liniowy ze stawką 19%. Osoby prowadzące działalność gospodarczą wynajem pokoi turystom mogą też rozliczyć w formie karty podatkowej. Jednak trzeba pamiętać, że jest ona dozwolona w przypadku osób, które wynajmują mniej niż 12 pokoi, a także zatrudniają maksymalnie 2 pracowników lub 2 pełnoletnich członków rodzin.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku