Chcesz wymienić pralkę? A może przymierzasz się do zakupu swojego pierwszego urządzenia do prania? Sprawdź, jaki model sprawdzi się w małej łazience, np. w mieszkaniu bloku. Poznaj szereg nowoczesnych technologii i dodatkowych funkcji, które ułatwią Ci wykonywanie prania.

Mała łazienka a wsad do pralki i sposób ładowania

Wsad to ten parametr, który pozwala określić, jak duże pranie wykonasz naraz (czyli także ile osób skorzysta z jednego prania). Osoba mająca w domu mało rzeczy i mieszkająca sama spokojnie może wybrać model z ładownością do 5 kg, podczas gdy dla większej rodziny sprawdzi się bęben z wsadem nawet 7 kg.

W małej łazience bardzo ważna jest także budowa pralki, a dokładnie sposób jej ładowania. Popularnym modelem jest pralka ładowana od przodu, do której pranie wkłada się wygodnie. Pozwala na ułożenie na niej różnych akcesoriów łazienkowych, np. koszyka z brudnymi rzeczami. Czasem jednak konieczne jest zastąpienie jej pralką ładowaną od góry – idealną do wąskich łazienek w bloku.

Jaka jeszcze może być pralka do małej łazienki? Warto zwrócić uwagę na wariant slim. To specjalny model o głębokości od 33 do 45 cm i niską ładownością – do 4,5 kg.

Nowoczesne funkcje pralek

To, że wybierasz małą pralkę, nie oznacza, że musisz zrezygnować z udogodnień. Jeśli chcesz nie tylko prać, ale także suszyć ubrania, wybierz dwufunkcyjne urządzenie zwane pralko-suszarką. Dzięki niemu nie będziesz musiał szukać miejsca dla suszarki (w małych mieszkaniach, gdzie dodatkowo są dzieci i zwierzęta, czasem tego miejsca po prostu brak).

Pralka piorąca buty sprawdzi się w łazience rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Szereg gotowych, automatycznych programów wyręczy Cię w samodzielnym ustawianiu temperatury, obrotów i czasu prania. Wybierz „pranie ręczne”, jeśli chcesz odświeżyć bielizną lub delikatne materiały. Tryb „eko” używa wody o niższej temperaturze, ale wydłuża czas prania – zużywania się dzięki temu mniej prądu. „Kontrola piany” pomoże Ci skontrolować ilość wykorzystanego proszku i uruchomi dodatkowe płukanie, aby na ubraniach nie pozostały białe ślady.

Na jakie parametry zwracać uwagę?

Jeśli nie chcesz dużo płacić za eksploatację pralki, zdecyduj się na urządzenie klasy A, koniecznie z jak największą liczbą plusów. Zauważ, że dzięki klasie A+++ możesz zaoszczędzić ponad 50% energii. Będziesz za nie musiał zapłacić nieco więcej, ale pieniądze zwrócą się wraz z kolejnymi praniami.

Osobna klasa przypisywana jest funkcjonalności prania. Tu A+++ oznacza urządzenie z najwyższą skutecznością usuwania zbrudzeń oraz najszybszym odwirowywaniem po zakończeniu pracy.

Oszczędzać da się także na wodzie. Podczas jednego cyklu prania pralka może pobierać od 11, do nawet 94 litrów! Zwróć uwagę na etykietę pralki, gdzie podane jest zużycie roczne wody.

Efektywnie, ale i cicho. Hałas to kolejny parametr, na który musisz zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli masz w domu małe dzieci lub mieszkasz w bloku. Głośność urządzenia przekłada się na kulturę pracy – nie powinno być to więcej niż 50 dB podczas prania i 70 dB przy wirowaniu. Oczywiście im mniejszy hałas, tym lepiej.

Lepiej zapłacić więcej podczas zakupu i wybrać najlepsze rozwiązania, niż przepłacać podczas eksploatacji, zwłaszcza że pralka do zakup na lata!
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku