Okulary przeciwsłoneczne awansowały z praktycznego narzędzia, służącego do ochrony wrażliwych oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV na bardzo modny dodatek, który może podkreślić każdą męską stylizację.

Dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne to must have, który każdy mężczyzna powinien posiadać nie tylko latem, ale i zimą. Okulary chronią nie tylko przed ostrym światłem słonecznym, charakterystycznym dla okresu letniego, ale wpływają chronią też przed wiatrem i chłodem, i odbijaniem szkodliwych promieni słońca od powłoki śniegu.

Jeśli chodzi o dobór parametrów okularów przeciwsłonecznych wiadomo, że warto przede wszystkim zainwestować w ich jakość, ale nie można zapominać też o ich wyglądzie i dopasowaniu do kształtu twarzy. Ważne, aby dokładnie określić tutaj proporcje, co pomoże w dopasowaniu odpowiedniego modelu okularów przeciwsłonecznych. W dobrych sklepach okulistycznych z szeroką ofertą modeli, jak np. Fielmann można dopasować oprawki tak, aby podkreślały każdy męski typ urody.

Kształty twarzy

  • Owalny - Długość twarzy jest większa niż szerokość kości policzkowych. Czoło jest szersze niż linia szczęki, która jest lekko zaokrąglona. Jest to prawdopodobnie najbardziej uniwersalny ze wszystkich kształtów twarzy, dzięki czemu nadaje się do wszystkich modeli okularów przeciwsłonecznych. Mężczyzna, który jest posiadaczem takiego typu twarzy, może ze swobodą wybrać model okularów, który mu się podoba.
  • Kwadratowy - Kwadratowe twarze mają mocno zaakcentowaną szczękę i typowo „męskie” kości policzkowe. Czoło, kości policzkowe i szczęka mają podobną długość. W przeciwieństwie do okrągłych twarzy, te kwadratowe  są bardzo wyraziste i powinny być w odpowiedni sposób stonowane odpowiednim rodzajem okularów. Przy takim typie twarzy należy wybierać oprawki z okrągłym wykończeniem i unikać tych o geometrycznym, ostrym kształcie. Warto wybrać modele małej i średniej wielkości, niezbyt przytłaczające.
  • Prostokątny - twarz w kształcie prostokąta jest bardzo podobna do kształtu twarzy kwadratowej, ponieważ obie mają silne, szerokie linie żuchwy i wystające kości policzkowe. Jedyną zauważalną różnicą jest to, że tego rodzaju twarz jest dłuższa. Wybierając okulary przeciwsłoneczne należy spróbować stworzyć równowagę w proporcjach twarzy  i nieco zmiękczyć jej ostre linie. W tym wypadku nie są polecane modele okularów przeciwsłonecznych, które wykraczają poza najszerszą część twarzy. Aby wyglądać dobrze warto także unikać okularów z wyraźnymi i ostrymi oprawkami.
  • Okrągły – Panowie z takim rodzajem twarzy zazwyczaj mają większe kości policzkowe i większą szerokość twarzy, co sprawia, że oba te parametry są prawie symetryczne. Ponadto, mężczyźni z okrągłą twarzą posiadają również mniejsze czoło i linię szczęki, które są również prawie takie same. Aby optycznie wyszczuplić okrągłą twarz, można wykorzystać modele o kanciastych oprawkach i nieco większe niż linie twarzy – taki zabieg pomaga wysmuklić policzki. Wszystkie kwadratowe modele okularów przeciwsłonecznych są w tym wypadku strzałem w dziesiątkę. Najgorszym rozwiązaniem jest natomiast wybieranie modeli o zaokrąglonych szkłach – chociaż wyjątkiem jest model typu aviator.
  • Diamentowy – Twarz tego typu charakteryzuje się dość długą linią, ma mniejsze kości policzkowe, węższe czoło i wąską linią szczęki. Podbródek jest spiczasty co łącznie tworzy  "diamentowy" kształt. Okulary w kształcie D idealnie pasują do twarzy o diamentowych kształtach, ponieważ balans pomiędzy prostymi a okrągłymi oprawkami pomaga zrównoważyć proporcje.
  • Serce -  W przypadku twarzy o kształcie serca, wyraźnie widać, że podbródek jest najmniejszym elementem całej twarzy a czoło jest szersze niż kości policzkowe. Dla mężczyzn będącymi posiadaczami takiego układu twarzy, najlepiej pasują małe i średnie okulary, które tworzą równowagę między mniejszą szczęką a większym czołem. Okulary ze szkłami D i typu aviator bardzo dobrze pasują do tego kształtu twarzy, ponieważ dodają jej optycznie długości. Warto unikać modeli o zaokrąglonych oprawkach, ponieważ mają tendencję do poszerzania czoła, co w tym układzie twarzy jest niekorzystne.
  • Odwrócony trójkąt -  Mężczyźni o tym kształcie twarzy mają wyraźnie zaznaczoną linię szczęki, małe kości policzkowe i jeszcze mniejsze czoło. W takim wypadku najlepiej wybrać większe okulary przeciwsłoneczne, które zrównoważą górną część twarzy. Trzeba się wystrzegać małych oprawek, które będą skupiać uwagę na dolnych liniach twarzy. Poza tą jedną kwestią, ten kształt twarzy daje dużą swobodę wyboru stylu ramek, które będą idealnie się komponowały z jej proporcjami.

Idealne oprawki wybrane!

Znalezienie idealnej pary okularów przeciwsłonecznych może być trudne i nużące, ale ich dobre dopasowanie jest tego warte. Warto poświęcić trochę czasu na eksperymentowanie z różnymi rodzajami okularów, dopóki nie znajdzie się idealnego.

W razie wątpliwości, w większości dobrym sklepów okulistycznych (bo tylko tam należy kupować okulary przeciwsłoneczne), pracownik z pewnością pomoże w dopasowaniu odpowiedniego modelu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku