Zaburzenia widzenia jest określeniem różnego rodzaju niepełnosprawności narządu wzroku. Regularne odwiedzanie okulisty może w większym stopniu przyczynić się do mniejszego stanu widzenia, a co za tym idzie szybsze zdiagnozowanie niechcianych chorób oczu.

 Przyczyn jest wiele – zmiany w ostrości wzroku, rozmytych obrazów, zaniku pola widzenia czy też jasnych rozbłysków jest najczęściej wadą refrakcji. Niekiedy jednak zaburzenia wzroku mogą być spowodowany chorobami takimi jak cukrzyca, choroby ogólnoustrojowe, anemia czy też nawet nadciśnienie tętnicze. Wady wzroku występują niezależnie od wieku. Mogą być one wykryte zarówno w wieku dziecięcym, jak i dorosłym. Dlatego szybkie zdiagnozowanie chorób może wpłynąć na jakość życia.

   Większość wad wzroku da się wyeliminować dzięki noszeniu okularów korygujących lub soczewek kontaktowych. Okulary należy dopasować w odpowiednie szkła, dzięki którym będzie można wyeliminować daną wadę. Okulista dobiera nie tylko moc szkieł, ale również także ich odległość od źrenicy oka. Co więcej, okulary korekcyjne mogą być pokryte specjalnymi powłokami zwiększającymi poprawę wzroku. Częściowo z nich niwelują negatywne działanie światła ekranu komputera oraz wyposażone są one w filtry UV. Osoby, które nie za dobrze czują się w okularach, mogą zainteresować się na dobranie odpowiednich szkieł kontaktowych. Zasada działania szkieł jest podobna tak jak w przypadku okularów. Aby uchronić się przed podrażnieniem oka należy przede wszystkimi je prawidłowo zakładać, ściągać oraz przechowywać w odpowiednich miejscach i płynach do tego przeznaczonych.

   Niektóre wady można również wyeliminować za pomocą operacji chirurgicznych. Dzięki korekcji laserowej, która jest precyzyjna, sterylna i szybka można nim korygować wady wzroku, leczyć zaćmę, jaskrę lub siatkówkę.

   Laserową korekcję wzroku jednak nie poleca się wszystkim osobom. Pacjentów do zabiegu dyskwalifikują jakiekolwiek zmiany w siatkówce czy patologiczna suchość oka, a także jaskra, która przy wysokim ciśnieniu w gałce ocznej mogłaby wywołać negatywne skutki.  

   W przypadku zdiagnozowaniu zaćmy i braku jakichkolwiek przeciwwskazań warto by poddać się zabiegowi takiemu jak fakoemulsyfikacja – czyli usunięcia zmętniałej soczewki oraz zastąpienia jej sztuczną, dzięki czemu nie tylko przywróci ostrość widzenia, ale także przy okazji pomoże skorygować całkowicie lub częściowo wadę wzroku.

Na leczenie problemów ze wzorkiem składa się wiele metod jest to m.in. szeroko stosowana witrektomia, która jest operacją chirurgiczną. Zabieg zostaje wykonany w znieczuleniu miejscowym. Po przez trzy mikronacięcia ścian gałki ocznej do jej wnętrza wprowadza się odpowiednie narzędzia, dzięki którym usuwane jest ciałko szkliste oka wraz ze znajdującymi się w nim nieprawidłowymi zmętnieniami czy tkankami wypełniając odpowiednim płynem.

   Leczenia schorzeń związanych ze wzrokiem jest wiele, jednak niektóre wymagają konsultacji z naszym okulistą czy aby na pewno będzie to dla nas dobre oraz czy nie uszkodzi nam to jeszcze bardziej naszego wzroku.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

okulary przeciws?oneczne

Wersja do druku