Przeciętny człowiek przesypia 1/3 swojego życia. W zależności od wieku, ilość godzin przeznaczanych na regenerację we śnie maleje. Noworodki i niemowlęta potrzebują do 17h snu, nastolatkowie 8-10h, dorośli 7-9 a osoby starsze 7-8h. Sen ma za zadanie zrelaksować mózg, odświeżyć umysł, odbudować siły organizmu. Nie sposób jest dobrze wypocząć, jeśli przyśniemy w niewygodnym fotelu czy na połamanej kanapie. Najlepszym miejscem do spania jest odpowiednio dobrany materac.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materacy. Wybór spośród wielu modeli może być trudny i przytłaczający. Najistotniejsze właściwości, jakie należy brać pod uwagę przy zakupie nowego materaca to:

 • czy stanowi odpowiednie podparcie dla kręgosłupa?
 • czy jest dopasowany do wzrostu i wagi?
 • w jakiej pozycji najczęściej śpimy? na boku, plecach, a może brzuchu?
 • czy dolegają nam bóle kręgosłupa, bioder?
 • czy jesteśmy alergikami i zależy nam na hipoalergicznym produkcie?
 • jakie wypełnienie będzie najlepsze?
 • czy do podwójnego łóżka wybierzemy dwa niezależne materace, czy jeden uniwersalny?
 • czy możemy sobie pozwolić na zakup droższego, ale bardziej trwałego materaca?

Poniżej znajdują się opisy poszczególnych rodzajów, na jakie możemy natrafić w sklepie.

 1. Materac twardy, średni, miękki - Pierwszy rodzaj polecany jest osobom, które nie cierpią na bóle kręgosłupa. Materac średni stanowi złoty środek między twardym i miękkim. Materac miękki polecany jest osobom z bólami kręgosłupa lub bioder. To kryterium powinno być skonsultowane z fizjoterapeutą, ponieważ zbyt twardy lub zbyt miękki materac może przynieść więcej szkody niż pożytku dla naszego zdrowia.
 2. Wypełnienie lateksowe, kieszeniowe - Materac lateksowy eliminuje efekt bujania się, dobrze układa się do kształtu obciążenia, podtrzymując kręgosłup w linii prostej. Generuje on więcej punktów podparcia dla tej samej powierzchni, niż kieszeniowy. Cechuje go także wysoka trwałość i uniwersalność. Lateks naturalnie nie sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Materac kieszeniowy jest twardszy, mniej się też zapada. Zbudowany jest ze sprężyn kieszeniowych i kosztuje mniej niż lateksowy.
 3. Materac piankowy - prawidłowo dobrany do wagi zapewnia wysoki komfort wypoczynku bez sprężyn. Dobrze dopasowuje się do kształtu kręgosłupa, bioder, łopatek. Łatwo jest zachować w nim higienę, dzięki dobrej przepuszczalności powietrza i wentylacji. Jest też odporny na odkształcenia.
 4. Materac bonellowy - występuje tu wyczuwalny efekt bujania przy zmianie położenia lub gwałtownym obciążeniu, ponieważ zbudowany jest z trwałych, drucianych sprężyn. Nie jest on zalecany przy problemach z kręgosłupem i nie poleca się go dla dzieci. Cechuje go za to niższa cena niż pozostałe typy materacy.

Od jakości snu zależy nasze prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. Osoba niewyspana, budząca się z bólem pleców nie będzie efektywnie pracować i wykonywać pozostałych obowiązków. Dlatego wybór odpowiedniego materaca to inwestycja w dobre samopoczucie i zdrowie. Nie należy więc pozostawiać go przypadkowi.

źródło: https://selene.pl/najczesciej-zadawane-pytania/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku