Na początku wytłumaczmy co można rozumieć pod pojęciem „utopijny”.  Pochodzi to od utopi, czyli tak zwanej oazy ideału - wszystko w utopi było idealne, nie można było utopii zarzucić błędu, a myśl przewodnia to zdecydowanie perfekcjonizm. A więc już można delikatnie nakreślić całą idee stylu utopijnego. Metabolizm jest świetnym tematem w gronie idealistów, ale również miłośników przełomów technologicznych. Nie wszystkim przypadnie do gustu, ponieważ jest to coś nowego, kompletnie odmiennego od normy, a jak wiadomo nie każdy lubi zmiany, a i nie każdy polubi kształty, zarysy nowych budowli, jakie proponuje metabolizm.

Komu zawdzięczamy nazwę oraz skąd wziął się na to pomysł

Metabolizm został stworzony przez grono osób, składające się z architektów i urbanistów fascynujących się nowoczesnością, uczniów Kenzō Tange i funkcjonującą od 1959 do lat 70. XX wieku. Metabolizm został wprowadzony dzięki manifestowi zatytułowanemu Metabolizm 1960, od tego czasu jest to podstawowy ruch w architekturze w Japonii. Sama nazwa pochodzi od biologicznego pojęcia metabolizm, ponieważ widziano w tym wiele wspólnego.

Pomysł na metabolizm rozpoczął się od tej grupy i od ich wizji przyszłości. Przyszłość ich oczyma dążyła do utopi, czyli ideału, innowacji oraz modernizacji.

Czym się charakteryzuje metabolizm w architekturze?

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Metabolizm_(architektura)

Na pewno jest on rozpoznawalny. Raczej każdy zauważy różnice pomiędzy zwykłym blokowiskiem, a metaboliczna budowlą. Budowle takie stosowane były w filmach science- fiction, co już mówi o ich niezwykłości. Mają bardzo nietypowe kształty, rozumiem przez to okna -koła w wystających ściankach poza poziom reszty ścian. Ale każda budowla charakteryzuje się czymś innym, dlatego w metabolicznym stylu znajdziemy również budowle całe pokryte szkłem w nietypowym kształcie posiadające coś na podobieństwo stożka na czubku. Budowle mogą być owalne, pociągłe, takie jak widzą w przyszłości. Japonia jest znana z niesamowitej nowoczesności, który znawca i miłośnik modernizacji oraz technologii nie chciałby zwiedzić Tokio? Właśnie ze względu na metabolizm to miasto jest tak ciekawe.

Czy metabolizm to otwarta wizja przyszłości?

Zależy jak to odbieramy, ale pomimo wszystko sądzę, że tak. Problem leży w tym, jak widzi się przyszłość, dużo osób ma sceptyczne poglądy na przyszłość, inni twierdzą, że przyszłości nie będzie, a jak nadejdzie nie przyniesie nic dobrego. Lecz poglądy Japonii są jakby pełne marzeń, takich jak sen małego dziecka o latających samochodach, pomimo, że mało osób wierzy w sny, Japonia realizuje swoje technologiczne wizje świata w przyszłości, co czyni ją bardzo odległą od innych krajów pod względem modernizacji. Tutaj Japonia wyszła na pewne prowadzenie. Metabolizm pomimo nietypowości- to nie są stare style blokowisk odnowione nowym kolorem, to już kompletnie odmienny styl, który różni się kształtem całym zarysem głównym - dąży niezmiernie do godnej przyszłości, takiej jak utopia ideał w zasięgu ręki. Tokio z pewnością będzie jednym z pierwszych miast przyszłości.

Artykuł powstał przy współpracy z pracownią JIO - projektowanie wnętrz 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku