Coraz częściej można zauważyć zmieniającą się wśród Polaków tendencję do zdrowego stylu życia, a co za tym idzie także wprowadzenia do swojej codzienności zdrowego trybu odżywiania. Dzisiaj nie zamierzamy skupić się na zasadach prawidłowej i zbilansowanej kuchni, ale samych źródłach jej składników. Pytanie skąd pozyskiwać faktycznie zdrowe i ekologiczne jedzenie poza swoim własnym ogrodem? Odpowiedź znajdziesz poniżej, co mamy nadzieję skłoni Cię do zdrowszego i świadomego odżywiania na co dzień.


„Trzeba milczeć i uprawiać swój ogródek”

Oto słynny cytat z powieści Voltaire’a „Kandyd”, który w zasadzie mógłby dosłownie odnosić się do dzisiejszego zdrowego trybu życia. Nie będziemy tutaj debatować nad znaczenie tych słów w przenośni, ale skupimy się na dokładnym znaczeniu, a mianowicie uprawianiu własnego ogrodu z warzywami i owocami.

Wydawałoby się, że to najprostsze rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści, aczkolwiek w rzeczywistości niewiele osób może pozwolić sobie na posiadanie własnego kawałka ziemi, który mógłby im posłużyć za rodzinną uprawę dla własnego użytku. Brzmi to bardzo obiecująco, ponieważ własny ogród wiąże się także z pewnością, że rosnące tam rośliny nie są absolutnie pryskane chemikaliami i pochodzą prosto ze sprawdzonej plantacji. Jednak część osób na co dzień nie ma takiej możliwości, ponieważ mieszka na osiedlach, w blokach, gdzie brak osobnego miejsca na uprawianie ogródka. Zatem to rozwiązanie kierowane jest głównie do osób mieszkających na wsi lub w miejscach, gdzie warunki sprzyjają ewentualnej uprawie nawet podstawowych warzyw i owoców, jak na przykład ogródki działkowe.

Giełdy, ryneczki i sklepiki osiedlowe

Wszystkie te powyżej wymienione miejsca mogą stanowić standardowe źródło żywności dla osób propagujących zdrowy styl życia. Najczęściej na giełdach można spotkać osoby prywatne, które uprawiają większą część gruntu, by następnie móc się utrzymać ze sprzedaży warzyw i owoców czy też gotowych przetworów. Wszystko to zazwyczaj jest uprawiane bez dodatków chemikaliów, a zatem warto poszukać w swojej okolicy podobnego miejsca jak targowisko.

Następnie mamy do czynienia z ryneczkami zarówno w większych miastach, jak i miasteczkach, gdzie również można natknąć się na prywatnych rolników, którzy udostępniają swoje plony. Podobnie dzieje się ze sklepikami, które o ile prowadzą rzetelną politykę i dbają o wysoką jakość, zwożą również najlepszej jakości produkty.

Jeśli jednak chcesz skorzystać z produktów oferowanych przez koncerny spożywcze i inne, powinieneś dobrze przyjrzeć się kupowanym produktom, również tym ekologicznym. Zdrowa żywność to nie tylko owoce i warzywa, ale także przyprawy, kasze, dodatki do żywości i wiele innych, które nie są normalnie dostępne na giełdach czy ryneczkach. Właśnie dlatego warto czasami zajrzeć do sklepów stacjonarnych, które mogą oferować równie ciekawą i zdrową ofertę.

Żywność online

Musimy jednak mieć na uwadze, że w dzisiejszych czasach zakupów można dokonywać również drogą internetową, a mianowicie poprzez sklepy ze zdrową żywnością. Istnieje już wiele takich miejsc, dzięki którym można uzupełnić swoją listę zakupów bez wychodzenia z domu, a tym samym czekać, aż zamówiona żywność dotrze do nas pod same drzwi.

To rewelacyjne rozwiązanie, o którym warto pamiętać, tym bardziej, że takie produkty mogą być sprzedawane w znacznie mniejszej cenie. Doskonałym przykładem jest eko sklep z Krakowa, gdzie posiadają oni zarówno placówkę stacjonarną, jak i prowadzą sprzedaż online, dzięki czemu każdy może skorzystać.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Kawa rozpuszczalna z mlekiem bez cukru kcal

Wersja do druku