Wzrost wagi, odkładająca się tkanka tłuszczowa, obrzęki kończyn to problemy ściśle związane z zaburzeniami w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Spowolniony metabolizm daje swój wyraz w zaparciach i wzdęciach, a zaburzona mikroflora powoduje refluks, bóle żołądka i jelit. Jak poradzić sobie z tego typu problemami, a jednocześnie - zwalczyć nadwagę? Czy jest to możliwe?

Dolegliwości gastryczne 


Ktoś kiedyś powiedział, że nie serce, a jelita są centrum naszego organizmu. Jest w tym trochę prawdy. W jelitach następuje wchłanianie niezbędnych składników odżywczych, a prawidłowe funkcjonowanie całego układu pokarmowego gwarantuje dobre samopoczucie, energię, chęć do życia, a nawet - optymizm. Coraz więcej naukowców skłania się do tezy, że to właśnie zdrowe jelita gwarantują nam nie tylko zdrowie fizyczne i odporność, ale również zdrowie psychiczne. Niestety, codzienne trudności, stresujący tryb życia, niezdrowe jedzenie, spożywane w pośpiechu i brak aktywności fizycznej sprzyjają powstawaniu dolegliwości gastrycznych. Wśród tych najczęściej spotykanych są m. in.: 

  • zaburzenia flory bakteryjnej w jelitach;
  • zaparcia; 
  • refluks żołądkowo-jelitowy.


Zaburzenia flory bakteryjnej 


W dzisiejszych czasach nie trudno o zaburzenia w funkcjonowaniu flory bakteryjnej naszego układu pokarmowego. Jednym z głównym, bardzo szkodliwych czynników jest wszechobecna antybiotykoterapia, przepisywana niemal na każdą dolegliwość. Antybiotyk, wykazujący dużą skuteczność w leczeniu zakażeń bakteryjnych, działa jak kwas solny nie tylko na szkodliwe, ale również na te dobre bakterie, znajdujące się w jelitach. Dlatego niezmiernie istotne jest wsparcie dobrym probiotykiem, zarówno w trakcie, jak i po antybiotykoterapii. Na zaburzenia mikrobiomu jelit mają wpływ również stres, niewłaściwe odżywianie i niezdrowy styl życia. Zaburzona praca jelit, związana z brakiem dostatecznej ilości bakterii probiotycznych, wpływa na ogólne samopoczucie, pogarsza metabolizm, systematycznie zatruwa nasz organizm i doprowadza go do skraju wycieńczenia i zmęczenia. Pojawiają się kolejne dolegliwości gastryczne, takie jak zgaga, wzdęcia i gazy, refluks, zespół jelita drażliwego i wiele innych. Nierzadko nawet zdrowa dieta i aktywność fizyczna nie przynoszą dobrych rezultatów, ze względu na nieprawidłową pracę jelit. 

Zaparcia a nadwaga 


Na wstępie warto podkreślić, że zwiększony obwód brzucha, związany z problemem zaparć, nie jest jednoznaczny z nadwagą. Brzuch jest nabrzmiały i twardy z powodu nagromadzenia w nim gazów i resztek pokarmowych, które ze względu na zbyt leniwą pracę kosmków jelitowych, nie są wydalone w odpowiednim czasie. Czy zaparcia powodują nadwagę? Nie, ale mogą wpływać na pogorszenie ogólnego stanu organizmu, ze względu na absorpcję toksyn czy pogorszone wchłanianie składników odżywczych. Ponadto zaparcia są nieprzyjemnym odczuciem, często zniechęcającym do aktywności i powodującym codzienny dyskomfort. 

Perystaltyka jelit - jak ją poprawić? 


Perystaltyka to odruch nerwowo-mięśniowy, odpowiedzialny za przesuwanie treści pokarmowej w całym układzie pokarmowym, obejmując mięśnie przełyku, aż po mięśnie odbytu. U przyczyn syndromu tzw. "leniwego jelita" leży przede wszystkim stres i negatywne emocje. Wśród poważniejszych przyczyn możemy wymienić także stany chorobowe, choroby neurologiczne oraz zażywane medykamenty (np. antybiotyki). Pierwszym krokiem, aby przywrócić prawidłową perystaltykę jelit, jest wykluczenie czynnika zapalnego. Paradoksalnie - leczenie zaparć (jeśli wykluczy się aspekty chorobowe), powinno rozpocząć się od sfery psychologicznej. Nierzadko jest to najtrudniejsze, bo nie jest łatwo zmienić relację z najbliższą osobą, rzucić pracę czy po prostu zmienić swój charakter. Kolejny krok, to wdrożenie skutecznej probiotykoterapii oraz zmiana żywienia, bazująca na pokarmach przyspieszających trawienie. 

Probiotyki, błonnik i woda 


Bakterie probiotyczne obecne w probiotykach, a więc wszystkie dobre bakterie, które powinny dominować w naszym układzie pokarmowym, to podstawa jego prawidłowej pracy. 
W ofercie aptek i sklepów z suplementami znajdziemy probiotyki w postaci tabletek i płynów. Jednym z preparatów, skierowanym w szczególności do osób, które chcą jednocześnie zrzucić zbędne kilogramy, jest probiotyk Probiox Plus. Suplement łączy w sobie siłę probiotyków z działaniem błonnika oraz ziół - cykorii i kozieradki. Oprócz gotowych preparatów, do swojej codziennej diety warto wdrożyć naturalne probiotyki, takie jak kiszona kapusta, zakwas buraczany, kwas chlebowy czy kefir. 
Błonnik to kolejna ważna substancja, obecna we wszystkich warzywach. Kluczową zasadą przy zaparciach jest zwiększenie ilości spożywanych warzyw, zarówno surowych, jak i obrabianych termicznie. Dodatkowo, niezbędne jest odpowiednie nawodnienie, minimum 2 litry wody dziennie, w postaci czystej, a także soków i herbat ziołowych. 

Refluks a nadwaga 


Refluks nazywany również chorobą refluksową przełyku, to częsta dolegliwość osób borykających się z nadwagą. Polega na zarzucaniu treści żołądka do przełyku. Związana jest z nieprawidłową pracą zwieracza przełyku, natomiast przyczyny jej powstawania są wciąż nie do końca jasne. Wielu badaczy twierdzi, że ma on podłoże neurologiczne, a także jest związany z nieprawidłowym odżywianiem, siedzącym trybem życia i wspomnianą już otyłością. Jak zwalczyć refluks, który może znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie i aktywność fizyczną? Leczenie refluksu bazuje na łączeniu różnych działań: 

  • leczenie farmakologiczne - m. in. leki zobojętniające kwas solny czy blokery receptora histaminowego; 
  • umiarkowana aktywność fizyczna - zbyt intensywne ćwiczenia, w szczególności siłowe mogą pogorszyć chorobę, natomiast szybki marsz, pływanie czy jogging mogą ją złagodzić;
  • zmiana diety - w codziennym jadłospisie powinno unikać się ostrych i kwaśnych pokarmów, czekolady, kawy, tłuszczu, alkoholu oraz napojów gazowanych, dobrze natomiast wdrożyć pokarmy łagodzące, takie jak mleko, kefir czy woda niegazowana.W zgodzie ze sobą 


Większość opisanych wyżej dolegliwości ma swój początek w głowie. Wynikają ze stresu, pośpiechu i braku poświęcenia sobie należytej uwagi. Czy nie inaczej jest z nadwagą? Czy nie zaburzamy w sobie sfery pewności siebie, czy nie unikamy konfrontacji, uciekając do przejadania problemów? Stąd większość dolegliwości gastrycznych idzie w parze z otyłością. Układ pokarmowy jest złożoną maszyną, w które jeden trybik wpływa na pracę pozostałych. Niedobór dobrych bakterii uniemożliwia przyswajanie drogocennych składników - witamin i minerałów. Organizm wyjaławia się, a jednocześnie pobiera z pokarmu niepotrzebne substancje - cukry, tłuszcze i toksyny. Stopniowo wchodzimy w stan zatrucia, a dodatkowo przybieramy na wadze. W takim momencie należy podjąć radykalne i stanowcze kroki. Od czego zacząć? 

  • zmiana diety - współpraca z dietetykiem pozwoli dobrać nam odpowiedni jadłospis do trybu życia;
  • aktywność fizyczna - rozpoczynając od niewielkich intensywności w postaci treningów cardio, dochodzimy do tych bardziej intensywnych, angażujących całe ciało;
  • relaks i pozytywne myślenie - to bardzo ważny element walki zarówno z otyłością, jak i problemami gastrycznymi. Tylko żyjąc w zgodzie ze sobą, jesteśmy w stanie zachować równowagę;
  • wdrożenie suplementów - nie należy zapominać o wsparciu w postaci probiotyków i preparatów ziołowych. 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii kapusta z kiełbasą
Ile kalorii ma kiszona kapusta
kefir robico kcal
Ile kalorii ma Surówka z kapusty pekińskiej
Ile kalorii ma jarzynowa
Szkolenie psa

Wersja do druku