Metalowe ogrodzenie, odpowiednio zabezpieczone, może doskonale wyglądać przez wiele lat. Co zrobić jednak, gdy na jego powierzchni pojawią się pierwsze ogniska rdzy? Przedstawiamy skuteczne sposoby na walkę z korozją.

Rdza na ogrodzeniu? Działaj szybko!

Ogrodzenie to wizytówka posesji. Niestety, źle zabezpieczone, może korodować pod wpływem warunków atmosferycznych. Gdy pojawi się rdza, trzeba działać szybko. Metalowe elementy ogrodzenia możesz odświeżyć na własną rękę. Wystarczy wybrać wysokiej jakości farbę i w odpowiedni sposób przygotować powierzchnię do malowania

Jaka farba bezpośrednio na rdzę?

Na rynku dostępne są farby, które mogą być stosowane bezpośrednio na rdzę (np. Nobiles Stalochron). Produkty te nie wymagają stosowania farb podkładowych. Tworzą elastyczne powłoki odporne na działanie warunków atmosferycznych: promieniowania UV, wysokich temperatur i wilgoci. Zapewniają doskonałą przyczepność do podłoża i tworzą trwałe zabezpieczenie antykorozyjne. Są odporne na zarysowania i uderzenia oraz okresowe działanie rozcieńczonymi kwasami i zasadami. Przy malowaniu ogrodzenia ważny jest także dobór odpowiedniego koloru. Największą popularnością cieszą się „kolory ziemi” – żółty, czerwony, zielony, niebieski, szary, czarny lub brązowy.

Jak usunąć korozję z ogrodzenia?

Pamiętaj, że powierzchnia przeznaczona do malowania musi być sucha, czysta, odtłuszczona i wolna od wadliwego materiału. Ślady korozji należy usunąć szczotką drucianą lub papierem ściernym, a miejsca wcześniej malowane zmatowić papierem ściernym, aby zwiększyć przyczepność nowo nakładanych powłok. Na końcu całość dokładnie odpylić i odkurzyć.

O właściwościach farby decydują także warunki wykonywania prac malarskich. Temperatura otoczenia i malowanej powierzchni nie powinna być niższa niż 5°C i wyższa niż 30°C. Nie należy także malować, gdy wilgotność powietrza przekracza 80% oraz gdy istnieje prawdopodobieństwo deszczu, mgły lub opadów śniegu. Do malowania trudno dostępnych powierzchni najlepiej sprawdzi się pędzel z włosia naturalnego lub mieszanego. Pamiętaj, że konieczne będzie nałożenie tylu warstw, ile zostało zarekomendowanych przez producenta w Dokumentacji Technicznej produktu (w przypadku Nobiles Stalochron 2-3 warstwy). Szczegółowe informacje o farbie znajdziesz na stronie: https://nobiles.pl/produkty/metal/nobiles-stalochron/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku