Ciąża to szczególny stan, w którym dbamy nie tylko o siebie, ale także o drugiego, małego i bezbronnego człowieczka. Z tego względu powinnyśmy zwracać szczególną uwagę na to, co jemy, ile godzin przesypiamy i czy w naszym najbliższym otoczeniu nie ma zbyt wielu stresogennych czynników. Zwracanie uwagę na styl życia pozwoli nam nie tylko czuć się dobrze w ciąży, ale także zadbać o nasze dziecko już od samego początku jego istnienia.


Zwracaj uwagę na to, co jesz

Dbanie o odpowiedni jadłospis to absolutna konieczność, jeżeli chcemy zapewnić naszemu dziecku odpowiedni rozwój. Nie powinnyśmy pomijać żadnej z grup produktów spożywczych, a wręcz warto zadbać o większą ilość energii, jaką dostarczamy z pożywieniem. Pożywienie bogate w mikro- i makroelementy pozwoli na prawidłowy przebieg ciąży, a przy okazji ułatwi nam utrzymanie organizmu w odpowiedniej formie. Więcej o ciąży przeczytasz na adamed.expert.

 

Stres w nadmiarze bardzo szkodzi

Choć nasz organizm jest tak zbudowany, że potrzebujemy pewnej ilości kortyzolu we krwi, aby poprawnie funkcjonować, nadmiar stresu i denerwujących sytuacji jest wysoce niewskazany, szczególnie w przypadku kobiet w ciąży. W skrajnych przypadkach może on doprowadzić nawet do poważnych problemów zdrowotnych czy poronienia, w związku z czym powinnyśmy zadbać o to, aby w tym szczególnym czasie denerwować się jak najmniej. Dobrymi pomysłami dla niwelacji negatywnych skutków działania stresu może być łagodna aktywność fizyczna, jak np. krótki spacer czy przebywanie na świeżym powietrzu, a także relaks w inny ulubiony sposób.

 

Nie zapomnij o badaniach

Regularne wizyty u ginekologa to absolutna konieczność, abyśmy mogły regularnie sprawdzać stan nasz i naszego dziecka. Badania prenatalne ułatwiają wczesne wykrycie nieprawidłowości w przebiegu ciąży, a także pozwalają wykryć takie sytuacje, jak np. niedobór jakiejś grupy witamin. Odwiedzając lekarza zgodnie z harmonogramem przebiegu ciąży zyskujemy możliwość szybkiego zareagowania na niemal każdą odbiegającą od normy sytuację. Badania prenatalne umożliwiają także wykrycie wad genetycznych i wrodzonych u maluszka, co może pomóc w ich leczeniu lub korygowaniu - niektóre zabiegi można przeprowadzić jeszcze w łonie matki.

 

Ciąża to wyzwanie dla każdej z nas, ponieważ w tym szczególnym czasie musimy dbać o dwie osoby na raz. Odpowiedni styl życia i pilnowanie wizyt u ginekologa mogą pomóc nam w prawidłowym przebiegu tego stanu, a także częściowo ułatwią późniejszy powrót do formy. Pamiętajmy, że jeżeli czegoś nie wiemy lub nie jesteśmy pewne, zawsze możemy spytać naszego lekarza, jak powinnyśmy postępować.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku