Kwas hialuronowy to jeden z tych składników, które w przemyśle kosmetycznym robią prawdziwą furorę. Ze względu na jego niezwykle skuteczne działanie w przywracaniu jędrności skóry i walce ze zmarszczkami wiele pań decyduje się na używanie kosmetyków wzbogaconych o jego dodatek. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie preparaty z kwasem hialuronowym charakteryzują się tak samo wysoką skutecznością. Jak wybrać odpowiednie kosmetyki i na co zwrócić szczególną uwagę? Na co zwrócić uwagę przy wyborze kosmetyków z kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy – czym jest i jak działa?

Sama nazwa kwasu hialuronowego (HA) pochodzi od greckiego słowa "hyalos" oznaczającego szkło. Miano takie otrzymał ze względu na swoją strukturę, której zawdzięcza szklisty wygląd. Po raz pierwszy kwas hialuronowy udało się pozyskać w roku 1935, izolując go… ze szklistego oka bawoła.

O kosmetykach z kwasem hialuronowym słyszał w dzisiejszym świecie niemal każdy – z telewizji, z Internetu, z gazet… Nie wszyscy wiedzą jednak, że związek ten występuje też w ludzkim organizmie – osoba ważąca 70 kg nosi go w sobie około 15 g. Gdzie można go znaleźć? W oku, w skórze, w stawach, w naczyniach krwionośnych, a także… we łzach. Łatwo więc się domyślić, że jest dla człowieka raczej przyjazny, nawet wtedy, gdy dostarcza się go w kosmetykach lub w formie suplementacji. Niemal każdy może zatem używać kosmetyków z kwasem hialuronowym – nie uczula on bowiem i nie powoduje podrażnień.

Najwięcej kwasu hialuronowego występuje w skórze, gdzie jest on odpowiedzialny za prawidłowy stopień nawilżenia oraz transport przeróżnych składników odżywczych do jej wnętrza. Niestety z wiekiem stężenie kwasu hialuronowego w naszym organizmie spada. Znaczący spadek jego poziomu obserwuje się już po 25. roku życia, a proces ten znacznie przyspieszają nawyki takie jak  palenie tytoniu.

Kosmetyki z kwasem hialuronowym – na co zwrócić uwagę?

W pewnym wieku używanie preparatów z kwasem hialuronowym okazuje się niezbędne, jeśli chcemy uchronić się przed postępującymi zmarszczkami. Jak jednak spośród mnóstwa kosmetyków posiadających kwas hialuronowy w swoim składzie wybrać ten, który będzie działał skutecznie? Wartością, która decyduje o tym, czy krem z kwasem hialuronowym będzie działał efektywnie, jest ilość cząsteczek kwasu hialuronowego zawartych w tym preparacie. Jeśli taka informacja znajduje się na opakowaniu preparatu, oznacza to, że kwas hialuronowy będzie w stanie wniknąć w głębokie warstwy skóry i dokładnie ją nawilżyć.

Serią godnych polecenia preparatów z kwasem hialuronowym jest RevitaLift Laser X3 od firmy L’Oreal. Znalazły się w niej krem na dzień, krem na noc, krem pod oczy, serum oraz przeciwzmarszczkowy peeling glikolowy. Najlepsze efekty dają stosowane w komplecie – dzięki temu stale dostarczasz skórze wysokich dawek kwasu hialuronowego, co wpływa na jej przyspieszoną regenerację.

Jak aplikować kosmetyki z kwasem hialuronowym?

Nie wystarczy jednak zainwestować w kosmetyki z kwasem hialuronowym – trzeba też umiejętnie je stosować. Najpierw zadbać trzeba o dokładne oczyszczenie skóry, a następnie odpowiednio wmasować dany preparat, pamiętając o tym, by rozprowadzać go od góry do dołu oraz od zewnętrznej części twarzy do środka. W ten sposób dodatkowo masujesz twarz zamiast niepotrzebnie "rozciągać" ją na boki. Należy przy tym unikać uciskania i używać samych opuszek palców. Ważne jest też wygładzenie skóry pod koniec aplikacji kremu lub serum z kwasem hialuronowym.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku