Sprzątanie domu to dla wielu osób bardzo przykry obowiązek. Jednak nie da się go uniknąć, jeśli chcemy mieć czysty i zadbany dom. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, a to zajęcie stanie się o wiele łatwiejsze. Podstawa to odpowiedni odkurzacz, który ułatwi nam pozbycie się wszystkich brudów i zanieczyszczeń. Wbrew pozorom nadaje się on nie tylko do sprzątania dywanów i wykładzin, ale też paneli i parkietu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza?


Zastanów się nad wyborem odpowiedniego rodzaju odkurzacza

Na samym początku warto się dobrze zapoznać z rodzajami odkurzaczów i ich przeznaczeniem. Dzięki temu łatwiej nam będzie dokonać wyboru. Wówczas unikniemy sytuacji, w której kupimy odkurzacz niespełniający naszych potrzeb. Coraz większą popularnością cieszą się odkurzacze pionowe. Dostępne są ich dwa rodzaje: przewodowe i bezprzewodowe, więc możemy je dobrać do warunków panujących w naszym mieszkaniu. Ich rączkę trzymamy w dłoni, a reszta przylega od podłoża, więc nie musimy ciągnąć odkurzacza ze sobą.

Inne bardzo popularne to odkurzacze ręczne, które od razu docierają w trudno dostępne miejsca. Dlatego odkurzanie z ich pomocą pozwala nam dokładnie uprzątnąć całe mieszkanie. Sprzątanie stanie się jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze, dzięki wykorzystaniu odkurzacza automatycznego. Takie rozwiązanie na pewno ułatwi nam i przyspieszy całą pracę. Dlatego warto zdecydować się na odkurzacz automatyczny, a zyskamy więcej czasu dla siebie.

Jaka najlepsza będzie moc odkurzacza?

W trakcie wyboru odkurzacza warto też zwrócić uwagę na jego moc. To właśnie od niej zależy, jak nasz odkurzacz będzie się spisywał w czasie pracy. To właśnie od mocy zależy, ile nasz sprzęt będzie w stanie posprzątać. Dlatego warto się dobrze zastanowić, co należy posprzątać w naszym domu. Określenie tego sprawi, że dokonamy właściwego wyboru i czekają nas żadne nieprzyjemne niespodzianki w trakcie robienia porządków. Jeśli w naszym domu są jedynie panele i parkiety, wystarczy nam urządzenie o mocy 650 W. W przypadku dywanów i wykładzin potrzebna nam będzie trochę większa moc, czyli 750-800 W. Dzięki temu zyskamy pewność, że uda nam się dokładnie posprzątać całe mieszkanie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Rodzaj i moc odkurzacza to najważniejsze kryteria, ale warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka kryteriów. Przede wszystkim ważna jest głośność urządzenia. Obecne odkurzacze pracują bardzo cicho. Ich poziom głośność spada poniżej 65dB. Kolejna bardzo ważna cecha to pojemność. W przypadku niewielkiego mieszkania wystarczy nam mały odkurzacz, ale już do domu warto wybrać nieco większy sprzęt, aby nie być zmuszonym opróżniać go kilka razy w ciągu sprzątania. To tylko wydłużyło by nam czas pracy i przyczyniło się do frustracji. Kolejne istotne kryterium to waga odkurzacza. Na szczęście to już nie te czasy, gdy urządzenia do sprzątania były bardzo ciężkie, a to utrudniało ich przenoszenie w trakcie sprzątania. Zdecydowanie lepiej zdecydować się na lekki sprzęt, który jest równie funkcjonalny, a zdecydowanie łatwiej porządkować mieszkanie z ich pomocą.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku