Joga to dla wielu ludzi najlepszy sposób na rozładowanie negatywnych emocji, pozbycie się natrętnych myśli i odprężenie ciała. Można powiedzieć, że jest to droga do zjednoczenia umysłu, ducha i ciała. Od tysięcy lat pomaga ona ludziom w odnalezieniu równowagi w codziennym funkcjonowaniu.

Historia jogi

Indie to miejsce narodzin jogi. Jest ona praktykowana w różnych odmianach od ponad 4000 lat. Joga stała się jedną z najstarszych przekazywanych tradycji w historii człowieka. Współcześnie zyskuje ona coraz większą popularność. Słowo „joga” posiada wiele znaczeń. Jednym z najważniejszych jest „ujarzmienie”. Każdy, kto uprawia jogę, uczy się kontroli nad swoim umysłem i ciałem. Uświadamia sobie posiadanie pragnień i popędów, które musi opanować aby nie stanowiły przeszkody w jego rozwoju osobistym. Drugim znaczeniem jest „zjednoczenie”. Polega na połączeniu ze sobą tego, co psychiczne, fizyczne i duchowe. To daje szansę na pełne poznanie swojej osoby.

Rodzaje jogi i ich charakterystyka

Istnieje wiele rodzajów jogi, np.: VINYASA, ASHTANGA, MYSORE, IYENGAR, YIN, BIKRAM/HOT, KUNDALINI. Każdy z nich różni się od siebie dynamiką, sposobem wykonywania ćwiczeń czy działaniem na konkretne partie ciała. Warto poznać kilka odmian jogi i wybrać dla siebie najodpowiedniejszą. Osoby rozpoczynające przygodę z jogą, oczekują poprawy stanu zdrowia, wewnętrznego spokoju i relaksu. Pierwszym efektem, który pojawia się u takich osób już po kilku zajęciach, to poprawa samopoczucia. Joga pozwala rozluźnić ciało, a więc człowiek staje się odprężony, ma więcej energii i lepiej sypia. Następuje poprawa koncentracji, pobudzenie wszystkich układów: krwionośnego, oddechowego, dokrewnego i innych. Ciało staje się elastyczne, mocniejsze. Znikają bóle spowodowane stylem życia (bóle pleców, kolan, głowy). Z dalszym uprawianiem jogi, mogą pojawić się pewne zmiany w funkcjonowaniu człowieka – wprowadzenie zdrowej diety, porzucenie wszelkich używek, aktywny wypoczynek itp. Joga daje nam poczucie pewności siebie, samoświadomości i spełnienia. Pomaga ona praktykującym w relacjach z innymi ludźmi. Uczy, że warto pracować nad swoim ciałem i kochać je.

Kto może ćwiczyć jogę?

Każdy, kto chce poprawić swoje samopoczucie, odprężyć się i zrelaksować, może zacząć ćwiczyć jogę. Przed rozpoczęciem swojej przygody, warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt: maty i inne akcesoria. Takie produkty można znaleźć np. na: specialfitness.pl. Dzięki nim, ćwiczenia można z powodzeniem wykonywać nie tylko na specjalnych zajęciach poświęconych jodze, ale i w zaciszu domowym. Warto również pamiętać, że długotrwałe uprawianie jogi może wywołać negatywne konsekwencje. Należy praktykować ją z dużym umiarem. Niektóre postawy, z powodów fizjologicznych, powinny być wykonywane nie częściej niż raz na tydzień, ponieważ mogą one spowodować poważne szkody na ciele. Nie mniej jednak, właściwie i precyzyjnie wykonywane ćwiczenia mają pozytywny wpływ na ciało i nastrój.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku