Idealny strój to taki, w którym czujemy się dobrze i komfortowo. Jednocześnie ubrania mają ogromny wpływ na to, jak odbiera nas otoczenie. Z tych względów warto dobierać poszczególne elementy odzieży stosownie do typu figury. Wówczas będziemy mieć pewność, że podkreślimy walory sylwetki, a jednocześnie zatuszujemy jej ewentualne mankamenty. Taka zasada sprawdza się zwłaszcza w przypadku sukienek. fotolia.com, 214567371 | Autor: Kzenon


Dobrze dobrana sukienka może sprawić, że będziemy wyglądać zjawiskowo. Źle dopasowana, zamiast uwydatniać nasze mocne strony może je ukryć, lub nawet wyeksponować to, co wolałybyśmy zatuszować. Sukienka jest bez wątpienia jednym z najbardziej kobiecych elementów garderoby, dlatego warto jak najszybciej dowiedzieć się, w którym kroju będzie nam najlepiej. Posiadając tę wiedzę, zdecydowanie łatwiej będzie nam, nawet bez przymierzania, wybrać odpowiednie sukienki – butik internetowy i każda internetowa aukcja staną się standardowymi miejscami, w których będziemy je kupować. A jak wiadomo, w sieci o wiele łatwiej o oryginalne modele, dobrą jakość i korzystniejsze ceny.

Na samym początku musimy jednak poznać typ swojej sylwetki. Najbardziej podstawowe i zarazem najczęściej występujące typy to: gruszka, klepsydra i jabłko. W naszym zestawieniu przedstawimy również najkorzystniejsze propozycje dla pań o wydatnym biuście oraz o chłopięcej figurze („prostokąt”). Pierwszy rodzaj sylwetki, czyli gruszka, to panie o szczupłej górze (wąskie ramiona, mniejsze piersi), a jednocześnie o szerokich biodrach i udach. W związku z tym powinny zrezygnować z sukienek mini na rzecz tych dłuższych. W ten sposób zamaskują masywniejszy „dół”. Niewskazane są również modele bardzo obcisłe. Najlepiej sprawdzą się rozkloszowane, o kształcie litery „A”, oraz zdobione w górnych partiach ciała.

Seksowna niezależnie od wymiarów

Kolejna na liście jest figura typu jabłko, czyli występująca u pań bez wyraźnie zarysowanej talii i z wydatnym brzuszkiem. Najlepiej sprawdzą się tutaj modele odcięte pod samym biustem, a także o kroju kopertowym. Przy szczuplejszych nogach świetnie prezentują się sukienki krótkie i o średniej długości. Za to należy unikać tych oversize’owych, które tylko potęgują wrażenie ciężkości. Zamiast nich, warto stawiać na dość przylegające ubrania z dekoltem w szpic. Ostatni rodzaj to klepsydra, czyli najmniej problematyczny z wszystkich trzech typów sylwetek. Posiada niemal idealne proporcje pomiędzy biustem a biodrami oraz wyraźnie zarysowane wcięcie w talii. Pięknie prezentuje się w każdym kroju, również w mocno przylegających sukienkach. Klepsydra powinna eksponować smukłą talię i biust. Idealnie nadają się do tego modele z dekoltem okrągłym lub w kształcie serca.

Dwa inne rodzaje figur, na które warto zwrócić uwagę, to panie z większym biustem oraz sylwetka „chłopięca”. W pierwszym przypadku warto inwestować w modele z dekoltem w szpic i sukienki w kształcie litery „A”. Dobrym sposobem jest również wybieranie modeli dopasowanych jedynie w biuście, a następnie zwężanie ich u krawcowej w okolicy bioder lub brzucha. Kobiety o chłopięcej figurze, określanej jako „prostokąt” lub „tuba”, są zwykle bardzo szczupłe, dlatego wyglądają dobrze w niemal każdym kroju. W ich przypadku warto (choć nie trzeba) „dodać nieco kształtów”, w związku z czym zaleca się im wybór modeli przewiązywanych paskiem albo subtelnie odciętych w talii.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma jabłko
Jak dobra? sukienk

Wersja do druku