Bohema, czyli cyganeria oznaczała początkowo środowisko artystyczne, spędzające czas na zabawie, tworzeniu sztuki oraz walki z konwenansami, materializmem oraz normami społecznymi. Bohema kojarzy się z wolnością, kontrowersjami i kulturą alternatywną. Jak mieszkała dawna cyganeria i czy da się to przełożyć we wnętrze?

Cechy charakterystyczne stylu boho

Aby zaaranżować wnętrze z stylu paryskiej bohemy, nie da się i wręcz nie powinno planować wszystkiego co do joty, ponieważ jest pełny, kolorowy, urokliwy i swobodny. Do najważniejszych cech stylu bohemy należy... pozostanie sobą! Podkreślanie swojej indywidualności to najprostsza droga do uzyskanie aranżacji marzeń. Na początek wystarczy uwolnienie swojej kreatywności.

Pomieszane z poplątanym

Wśród katalogowych cech do boho należy łączenie z pozoru niepasujących do siebie wzorów i kolorów. W mieszkaniu urządzonym w tym stylu nie znajdziesz supernowoczesnych, minimalistycznych form, uporządkowanej przestrzeni ani książek w regałach poukładanych zgodnie z kolorem.

Dodatki w stylu bohemy

W domu każdego artysty muszą znaleźć się obrazy i książki. Bez nich dom nie ma duszy. Wspieraj lokalnych artystów, kupując u nich prace, buszuj w antykwariatach i na targach staroci. Butelki z kolorowego szkła, olbrzymie świece, lampiony, lustra – nic cię nie ogranicza. Sztuczne kwiaty są równie wdzięczną ozdobą, którą możesz zastosować do ozdabiania ścian i mebli.

Powrót do tradycji

Roślinność oraz sztuczne kwiaty są ściśle związany ze stylem bohemy, która kocha naturalne, tradycyjne materiały, takie jak kamień i drewno. Im bardziej egzotyczne, tym lepiej! Powinno być ich naprawdę dużo, niech zapełnią każdy kąt mieszkania. Boho to kwiaty. Znajdź w swoim mieście, gdzie jest najbliższa hurtownia kwiatów i zajmij się robieniem samodzielnych dekoracji.

Fantazyjnie i kolorowo

Aby nadać swojemu nudnemu wnętrzu odrobinę fantazji, dobierz pledy, koce i poduszki z orientalnymi oraz etnicznymi wzorami. Nie zapominaj o podłodze! Znajdź wzorzysty, puchaty dywan, który z dumą zagości w salonie. Styl boho to miękkie, okrągłe pufy, komfortowe fotele, podnóżki w mocnych kolorach, pięknie kontrastujące z prostymi, białymi ścianami.

Wszystkie pamiątki oraz drobiazgi z podróży powinny zostać wyeksponowane, ponieważ świadczą o twojej osobowości. Możesz zaprezentować figurki, tkaniny, obrazy, ceramikę, porcelanę i co jeszcze przyjdzie ci do głowy!

Źródła:

  1. https://www.wylecz-nadcisnienie.pl/proste-sposoby-na-podniesienie-efektywnosci-w-pracy [18-09-03].
  2. https://www.kontemplacja.pl/harmonia-w-urzadzaniu-wnetrz-czyli-wastu-i-feng-shui [18-09-07].


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku