W ostatnich latach łazienka stała się kolejnym reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu. Wcześniej czy później gość zajrzy również do niej, dlatego warto zadbać także i o jej wygląd. Na jakie aspekty warto zwrócić uwagę, projektując nową łazienkę?

Stylistyka pomieszczenia

Styl pomieszczenia będzie w dużej mierze determinował również jego kolorystykę, dlatego tak ważnym etapem poprzedzającym remont jest projektowanie łazienek. Miłośnicy jasnych i przestronnych wnętrz, dających wrażenie nieskazitelnej wręcz czystości, powinni rozważyć projekt pomieszczenia w stylu skandynawskim lub minimalistycznym. W każdej z nich znajdą dużo bieli i drewna w naturalnej kolorystyce, która dobrze spełni ich potrzeby i oczekiwania związane z wystrojem wnętrza. Ci z kolei, którzy lubują się w stylistyce retro lub vintage, mogą zdecydować się na płytki ceramiczne imitujące powierzchnie drewniane, dzięki którym w łazience będzie panować przytulna i ciepła atmosfera. W styl retro dobrze wpisują się również czarno-białe płytki oraz płytki ceramiczne imitujące białe kafle. Te ostatnie budują również odpowiednie efekty w łazienkach urządzonych zgodnie ze stylistyką loft, wyposażonych w umywalkę ustawioną na maszynie Singera i oświetloną pająkiem z kolorowym okablowaniem.

 Liczba umywalek

Domownicy dysponujący sporą przestrzenią w łazience mogą pozwolić sobie na dwie niezależne umywalki, dzięki którym poranna toaleta będzie przebiegać sprawniej, bez wchodzenia sobie w paradę. W jaki sposób wykonać podwójne stanowisko umywalkowe w swoim domu? Najlepiej w tym celu zatrudnić stolarza, który przygotuje odpowiednią zabudowę, dostosowaną do wzrostu domowników. W takiej sytuacji warto się również zastanowić nad typem umywalki – wpuszczanym do blatu lub nablatowym. Równie istotna co rodzaj montażu jest też kolorystyka. Należy pamiętać, że klasycznie biała umywalka jest najbardziej uniwersalnym i pasującym do wszystkiego wyborem. Znacznie wymagająca w dopasowaniu do całości jest umywalka kolorowa, choć daje ona duże możliwości aranżacyjne i zachęca swoją oryginalnością.

 Wanna czy prysznic?

Decydując się na wannę, warto również rozważyć, na jaki typ się zdecydujemy. W ostatnich latach bardzo popularne stały się wanny wolnostojące, które jednak nie należą do najtańszych, nie zawsze są również wystarczająco przestronne. Tego typu armatura świetnie prezentuje się w łazienkach utrzymanych w stylistyce retro – tutaj szczególnie dobrze wyglądają modele na mosiężnych nóżkach. Wolnostojące wanny równie dobrze wpisują się we wnętrza minimalistyczne, są wtedy jednak pozbawione zdobień i mają opływowe kształty. Warto pamiętać, że urządzenia te mogą również nie sprawdzić się w bardzo małych łazienkach, gdyż potrzebują nieco wolnej przestrzeni wokół, aby dobrze wyglądać. Odpowiednio wykonany projekt łazienki powinien przewidywać miejsce wykonania wanny lub prysznica – pamiętajmy, że już na etapie budowy łazienki warto rozplanować rozmieszczenie przyłączy wodociągowo-kanalizacyjnych oraz zaworów umywalkowych. Wiele sklepów, które sprzedaje akcesoria łazienkowe (na przykład salon w Katowicach), oferuje również projekt łazienki gratis. Ci, którzy zdecydują się na prysznic, lecz obawiają się, że ścianki optycznie zmniejszą przestrzeń pomieszczenia, mogą wybrać prostokątną kabinę z przezroczystym szkłem i cienkimi srebrnymi ramkami, z bardzo niskim brodzikiem lub takim usytuowanym wprost w podłodze.

Szafki – modułowe czy w pełnej zabudowie?

Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne strony. Jeśli chodzi o meble modułowe zawieszone na ścianie, to nie ograniczają one i nie zamykają małych przestrzeni, a także pozwalają na utrzymanie czystości w każdym zakamarku łazienki. Nie zawsze jednak maksymalnie wykorzystują metraż, szczególnie jeśli chodzi o łazienki Katowice, znajdujące się często na poddaszach domów jednorodzinnych. Czasem w niewielkich pomieszczeniach znacznie lepiej sprawdzają się szafki łazienkowe w pełnej zabudowie, wykonane na zamówienie, pod ścisły wymiar, przez stolarza. Również fronty szafek mogą wpływać na charakter pomieszczenia. Miłośnicy bezpiecznych rozwiązań powinni zdecydować się na proste fronty utrzymane w jasnej brązowej kolorystyce i matowym wykończeniu. Z kolei fani nowoczesnych łazienek mogą zwrócić uwagę na szafki wykonane z białych płyt MDF, wykończone na wysoki połysk – będą one świetnie pasować do współczesnych projektów. Funkcjonalne dodatki wystroju wnętrz pasujące do różnych stylistyk można znaleźć m.in. w kolekcji Stella Classic https://strefalazienek.pl/622-stella.

 Materiał wykończeniowy ścian i podłogi

W zależności od materiału wykończeniowego zastosowanego na ścianach i podłogi łazienki, możemy osiągnąć różne efekty wizualne. Naturalne odcienie drewna, czy to pod postacią prawdziwego surowca czy imitacji wykonanej z płytek ceramicznych, będą dobrze wyglądać w łazienkach minimalistycznych, nowoczesnych, ale też tych utrzymanych w stylistyce retro. O całościowym efekcie decyduje kolor i rodzaj drewna, ale również zastosowane dodatki. Jednym z mocniejszych tegorocznych trendów jest też beton architektoniczny, który świetnie prezentuje się w minimalistycznych wnętrzach, ale także w łazienkach nawiązujących do stylu loft. Warto pamiętać, że wyposażenie łazienek Katowice powinno być przede wszystkim spójne i dobrze przemyślane.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku