Sieć Wi-Fi pozwala na połączenie się z internetem bez użycia kabli, z wykorzystaniem routera. Co wpływa na jej zasięg i w jaki sposób można go poprawić? Czy istnieją urządzenia wzmacniające sygnał?

Co wpływa na zasięg Wi-Fi w domu?

Na zasięg Wi-Fi w domu może wpływać szereg czynników. Podstawowym problemem, z którym boryka się spora liczba użytkowników internetu, jest bardzo duża odległość routera, który nadaje sygnał sieci, od innych urządzeń (takich jak np. komputer stacjonarny, laptop, smartfon lub telewizor). Najczęściej tego typu komplikacje pojawiają się wśród osób, które mieszkają w domu posiadającym dużą liczbę pomieszczeń, szczególnie wtedy, gdy ma on co najmniej 1 piętro. Wówczas sygnał sieci z trudnością dociera do najbardziej oddalonych pomieszczeń.

Ze względu na to, że musi się on przebić przez dużą ilość ścian, ulega bardzo poważnemu osłabieniu. Oprócz tego słaby zasięg Wi-Fi może wynikać z różnego rodzaju zakłóceń. Najczęściej związane są one z tym, że w najbliższym sąsiedztwie pracuje wiele innych sieci Wi-Fi udostępnianych przez osoby prywatne i firmy.

Sposoby na poprawienie zasięgu Wi-Fi w domu

Zasięg sieci Wi-Fi można poprawić, przestawiając jak najbliżej siebie router i inne urządzenie, aczkolwiek nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe i trudno mówić o tym, że jest ono komfortowe. W takim przypadku warto zdecydować się na urządzenie wzmacniające sygnał sieci Wi-Fi. Przykładem jest oferowany przez INEA niewielki wzmacniacz Wi-Fi Premium, który pozwala na osiągnięcie w tego typu sieci przepustowości nawet 350 Mb/s.

To wystarczający transfer do tego, by oglądać film w wysokiej jakości, prowadzić rozgrywkę z wieloma graczami naraz czy też ściągać bardzo duże pliki w kilka sekund. Można zdecydować się na umieszczenie w dużym domu lub mieszkaniu kilku takich urządzeń. Dzięki temu w dowolnym miejscu zasięg będzie bardzo wysoki, co przełoży się pozytywnie na jakość połączenia.

Dlaczego warto zdecydować się na urządzenia wzmacniające sygnał sieci Wi-Fi?

Dzięki wzmocnieniu sygnału można zminimalizować ryzyko tego, że nie będzie możliwe uzyskanie połączenia internetowego w konkretnym pomieszczeniu lub też będzie ono na tyle słabe, że korzystanie z niego będzie się wiązać z szeregiem trudności, co odbierze całą przyjemność z rozrywki (np. w związku z oglądaniem filmów lub rozgrywką komputerową), a także utrudni naukę lub pracę. Ponadto korzystanie z urządzeń wzmacniających sygnał sieci daje szereg nowych możliwości.

Szczególnie zauważalne jest to w domach z ogrodem, balkonem lub tarasem, gdzie przy użyciu tego sprzętu można cieszyć się szybkim i stabilnym internetem na świeżym powietrzu. Jest to bardzo ważne, szczególnie w ciepłe dni, kiedy taka forma wypoczynku pozwala na doskonałe zrelaksowanie się.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku