Coraz dłużej trwające fale upałów nie są dzisiaj niczym dziwnym, powoli zaś przyzwyczajamy się do tego, że występują każdego roku. Cieszą, bo przecież ciepła nigdy za wiele, ale i denerwują, gdy trwają za długo. Kiedy tak się dzieje nasze samopoczucie jest gorsze, szybko się denerwujemy, a praca staje udręką. Na szczęście można w łatwy sposób i niedużym kosztem zniwelować te cierpienia. Odpowiedzią jest wentylator. Jak jednak wybrać? Co jest ważne?

Podstawowy podział wentylatorów

Idziemy do sklepu i kupujemy wentylator - nic prostszego. A jeszcze mniej skomplikowane wydaje się zamówienie go przez internet. I tak, i nie, bo zanim to zrobimy, musimy wiedzieć, z jakimi rodzajami mamy do czynienia. Najbardziej znany jest klasyczny, czyli wyposażony w okrągłą tarczę, za jaką kręci się duże śmigło. Są dość tanie, a te najbardziej budżetowe i mało trwałe, wykonane są z plastiku. Lepiej więc celować w te droższe - metalowe.

Kolejne - biurkowe są podobne do klasycznych, ale ich zastosowanie jest jasno sprecyzowane, co zresztą zdradza ich nazwa. Są przeważnie małe, a więc i niezbyt wydajne, za to bardzo poręczne. Kolumnowe zaś to bardzo oryginalne, ciekawe urządzenia o dużej wysokości (przeważnie powyżej pół metra). Tutaj, zamiast dużego śmigła mamy wiele mniejszych śmigieł, które przymocowane są do kolumny wewnątrz obudowy. Są też wentylatory bezłopatkowe, bez śmigła, bo wyposażone w specjalną obręcz, z której z dużą szybkością wylatuje powietrze. Mają ładne wzornictwo, a do tego są cichsze niż wspomniane powyżej modele.

Najistotniejsze parametry - poznajmy je

Wiemy już, jakie są rodzaje wentylatorów, teraz zaś warto sprawdzić, jakie parametry są ważne, decydujące o tym, czy mamy do czynienia z porządnym sprzętem. To na pewno moc, która wpływa na jego efektywność. Optymalna wartość waha się od 40W do 70W, a im wyższa, tym dłuższa możliwość ciągłej pracy. Ważne, aby wentylator zapewniał regulację prędkości pracy, bo czasem, jak nie jest bardzo upalnie, będziemy potrzebować delikatnego schłodzenia, a w inne dni, gdy wysoka temperatura nie daje wytchnienia - już raczej wykorzystamy maksymalną moc wentylatora. Przyjęło się, że porządny sprzęt powinien zawierać trzy zakresy regulacji, ale oczywiście im więcej, tym lepiej.

Istotne też, by zwrócić uwagę na średnicę śmigła, bo co z tego, że kupimy sprzęt z dużą mocą, a małym śmigłem? Nie będzie tak efektywny, jak mógłby być. No i oczywiście jedną z ważniejszych kwestii jest głośność wentylatora. Natężenie hałasu powinno być poniżej 60 dB, a więcej na ten temat przeczytamy w artykule pt. Jaki cichy wentylator stojący do domu?

Ulepszenia?

Niektóre modele oferują coś dodatkowego, co sprawia, że korzystanie z nich jest jeszcze bardziej komfortowe. Może to być tryb nocny, który odpowiednio ścisza urządzenie i nie przeszkadza w spaniu, jonizator - dzięki czemu powietrze nasycone tymi jonami ujemnymi jest bardziej świeże, czy aromaterapia (czyli rozpylanie zapachu), gdyż niektóre modele są wyposażone w specjalne zbiorniczki, w których znajduje się odpowiedni płyn. Ten przyjemny zapach szczególnie jest polecany do łazienki.

Przy wyborze jednak nie powinniśmy kierować się tymi ulepszeniami, bo są to miłe dodatki, ale nie najważniejsze. Te zaś najbardziej istotne to wspomniane wcześniej: moc, regulacja prędkości czy głośność. Zwracajmy szczególną uwagę właśnie na te parametry.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

biurko

Wersja do druku