Salon połączony razem z jadalnią czy może osobne pomieszczenie przeznaczone do spożywania posiłków? Wszystko zależeć będzie od dostępnego miejsca: im jest go więcej, tym większe możliwości aranżacji i rozplanowania układu całego domu. Poznaj nasze pomysły na urządzenie jadalni w różnych przestrzeniach!

Salon z jadalnią: dobry pomysł na mniejsze mieszkanie

Salon połączony z jadalnią to rozwiązanie, które docenią zwłaszcza posiadacze mniejszych mieszkań. Nie da się ukryć, że w sytuacji, gdy przestrzeni jest niedostatecznie dużo, każdy metr kwadratowy powinien być zaaranżowany w sposób możliwie jak najbardziej funkcjonalny, a możliwości dostępnego miejsca wykorzystać powinno się do maksimum. Te zalety zawierają się właśnie w koncepcie salonu połączonego z jadalnią, dzięki której mała przestrzeń będzie w stanie zachować wszystkie zalety obydwu rzeczonych pomieszczeń. Przykłady aranżacji można sprawdzić na stronie https://domar.pl/kategorie/jadalnia/.

Wyznaczanie strefy jadalnej i gościnnej

Salon i jadalnia w jednym, chociaż znajdować będą się w tym samym pokoju, powinny być jednak od siebie odgrodzone choćby w symboliczny sposób. Parawan, kotara i barek w dowolnej formie to tylko niektóre z pomysłów. Bezpieczniejsze z punktu widzenia estetycznego będzie jednak zestawienie jadalni i salonu płynnie przechodzących w siebie. Równie dobrym pomysłem będzie też skontrastowanie wystroju jednej strefy z drugą, ale w takim przypadku należy uważać z aranżacją – łatwo tu bowiem o przesadę.

Meble w jednym kolorze?

W przypadku aranżowania salonu i jadalni połączonych w obrębie jednego pomieszczenia dobrym pomysłem będzie skompletowanie mebli utrzymanych w jednym stylu, pasujących do siebie zarówno stylistycznie, jak również pod względem barwy i faktury. Warto przy tym jednak nie popaść w nudną monotonię i gdzieniegdzie przemycić akcent wprowadzający do wnętrz żywszy nastrój. Może być nim na przykład krzesło wzięte z kompletnie innego zestawu lub mocny akcent kolorystyczny w postaci barwnych ilustracji.

Osobna jadalnia: duża przestrzeń, duże możliwości

Duża przestrzeń oznacza duże możliwości aranżacyjne. Nie dajmy się jednak zwariować nadmiarem przestrzeni, która w przypadku sporych rozmiarów domu nakazuje zaaranżować jadalnię w formie osobnego pomieszczenia. Łatwo bowiem wtedy o przeładowanie przestronnego wnętrza niepotrzebnymi sprzętami, które nie dość, że będą użytkowane sporadycznie (jeśli w ogóle), to jeszcze „dociążą” całe pomieszczenie, jednocześnie odbierając mu lekkość. W przypadku aranżowania osobnej jadalni postawmy raczej na lekkość.

Solidne sprzęty zapewnią styl

O ile całe wnętrze poleca się uczynić lekkim i na swój sposób przewiewnym, to jednak sprzęty wykonane powinny być możliwie jak najbardziej solidnie. Podstawą każdego spotkania przy rodzinnym posiłku jest wszak stół – ten powinien być wykonany z porządnego materiału, na tyle ciężki, by móc utrzymać nie tylko dwanaście wigilijnych potraw, ale również coś ponadto. Ciężkie drewno w ciemnych odcieniach nie tylko sprawia, że wnętrze nabiera niepowtarzalnego charakteru i powagi, lecz również buduje prestiż domowników w oczach odwiedzających ich gości.

Wykończenie, czyli gdzieś pomiędzy

Dobrej jakości meble warto skontrastować z wykończeniem, które powinno ustalać się na zasadzie odwrotnej proporcjonalności w stosunku do wyglądu mebli. I tak, jeśli w centrum autonomicznej (to znaczy niepołączonej z żadnym innym pomieszczeniem) jadalni postawiliśmy duży stół wykonany z ciemnego gatunku drewna, dobrym pomysłem jest rozjaśnienie wnętrza dzięki jasnym ścianom. W tej sytuacji obicia mebli i inne tapicerowania powinny kolorystycznie sytuować się gdzieś pomiędzy obydwoma filarami (stołem i ścianami). Również wszelkie okładziny, takie jak drewno i kafelki, powinny podlegać powyższej zasadzie.

Jadalnia mała, duża, średnia… O czym trzeba pamiętać?

Niezależnie od tego, jakimi rozmiarami jadalni dysponujemy, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim pomieszczenie powinno cechować się dobrą wentylacją po to, by zapachy potraw nie utrzymywały się w nim godzinami. Dodatkowo miejsce to nie powinno być przeciążone i zagracone, dzięki czemu nie tylko manewrowanie sztućcami będzie łatwiejsze. Na koniec pamiętajmy o utrzymaniu porządku – w końcu w brudnym otoczeniu nawet najlepszy obiad nie będzie smakował dobrze.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku