Sypialnia stanowi jedno z najważniejszych miejsc w naszym domu – to tutaj odpoczywamy, śnimy, przeżywamy cały dzień czy spędzamy intymny czas ze swoim partnerem. Z tego powodu nie bez znaczenia jest to, jak urządzimy naszą sypialnię. Czy warto inwestować w tym pomieszczeniu w obrazy na płótnie czy ekstrawaganckie kolory ścian? A może lepiej sprawdzi się klasyka?
Bez względu na to, co ostatecznie wybierzemy, powinniśmy kierować się dwiema rzeczami: własnym gustem oraz… badaniami naukowców na temat tego, jak powinna wyglądać idealna sypialnia. Oto garść podpowiedzi, które pozwolą zaprojektować idealny wystrój sypialni, w której będziemy czuć się wygodnie i przytulnie.

Jasne, stonowane barwy

W sypialni warto zrezygnować raczej z barw bardzo intensywnych, które mogłyby nas rozpraszać albo męczyć. Będą one sprawiały, że nie możemy się skupić na odpoczynku albo wręcz stajemy się drażliwi. Jasne, stonowane barwy są bardzo dobrym wyborem, bo pozwolą naszemu mózgowi po prostu w fizjologiczny sposób odpocząć od codziennego wysiłku. Dodatkowo dadzą nam też możliwość dowolnego doboru dodatków i stworzenia we wnętrzu takiej atmosfery, jaką potrzebujemy. Jeśli wybieramy obrazy na płótnie w formie dużej dekoracji – niech będą związane z motywami z natury.

Wyeliminowanie drobiazgów

Małe bibelociki, mnóstwo drobiazgów, które tylko zbierają kurz – to nie jest dobre rozwiązanie w żadnym pomieszczeniu, a już na pewno nie w sypialni. I chodzi tutaj nie tylko o zbytnie rozpraszanie naszej uwagi, ale również po prostu o kwestie higieniczne. Zamiast inwestować w całą kolekcję drobnych, porcelanowych figurek warto wybrać np. obraz na płótnie w dużym rozmiarze albo tryptyk z naszych ulubionych zdjęć. A figurki zamknąć w gablotce i prezentować w salonie czy gabinecie.

Właściwe światło

Właściwe światło jest niezwykle istotne nie tylko dla naszej świadomości, ale również dla naszego organizmu. Ciepłe światło jest dobrą alternatywą dla zimnego, które nie będzie tworzyć w żaden sposób atmosfery intymności. Jeśli chcemy dodać kinkiety czy np. podświetlić obraz na płótnie, to zdecydowanie też lepiej jest wybrać do tego celu odpowiednio jasne, ciepłe światło. Z kolei można zastanowić się nad całkowitą rezygnacją z górnego światła, które uważane jest za bardzo rozpraszające i drażniące, na rzecz albo punktowego oświetlenia sufitowego, albo zestawu kinkietów i lampek nocnych.

Intymna atmosfera

Do niej zaliczymy kilka czynników. Przede wszystkim dobry zestaw nagłośnienia ukryty w sprytny sposób zapewni nam przyjemną muzykę na wyciągnięcie ręki. Do tego możemy dodać tekstylia w zdecydowanej, czerwonej czy wręcz bordowej barwie – nie tak irytujące jak czerwona ściana, a jednocześnie nadające atmosfery intymności. Możemy też zdecydować się na obrazy na płótnie. Nie powinno zabraknąć świeczek albo lampek dających delikatne, różowe światło.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku