Aktualnie coraz większą popularnością cieszą się szklane zabezpieczenia balkonowe, które stanowią alternatywę dla klasycznych balustrad. Powodem rosnącej popularności takiego rozwiązania jest niewątpliwie wartość estetyczna szklanego zabezpieczenia balkonu.

Szkło w balustradzie, bezpieczne?

Zapewne jeśli myśleliśmy nad zastosowaniem szkła na balkonie, w balustradzie czy w innym miejscu, zastanawialiśmy się czy zamontowanie szkła jest bezpieczne. Odpowiedź jest prosta - Tak. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj nasz artykuł - “Szklana balustrada - czy jest podatna na stłuczenia?”.

Dzięki pokryciu szkła specjalną folią ochronną, która gwarantuje zwiększoną wytrzymałość na stłuczenia i na wpływ warunków atmosferycznych balustrady szklane są naprawdę bezpieczne. Szkło, z którego wykonana jest balustrada musi być składnikiem o podwyższonej wytrzymałości. Może to być szkło laminowane folią, albo hartowane. Laminowane ma przede wszystkim tę zaletę, że dzięki tej technice po stłuczeniu odłamki szkła nie rozpryskują się, a pozostają przyklejone do folii PVB (poli-winylo-butyralowej). Temu procesowi można poddać zarówno szkło hartowane, jak i zwykłe. Szkło stosowane na balustradzie nie musi być przezroczyste. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je barwić czy umieszczać na nim grafikę, np. logotyp firmy. Aby uniknąć obaw o szybkie zabrudzenie się można zamontować szkło pokryte powłoką samoczyszczącą, dzięki czemu zanieczyszczenia organiczne będą się samoczynnie rozkładać na tej powierzchni pod wpływem promieni UV.Metody mocowania balustrad szklanych

Do dwóch najpopularniejszych metod mocowania balustrad szklanych zaliczamy: mocowanie punktowe i tzw. balustradę samonośną. Balustrady mocowane punktowo to typowe rozwiązanie polegające na umocowaniu balustrady na kilku punktach, na których będzie się ona trzymać. Dużo nowocześniej wyglądają natomiast balustrady całoszklane, samonośne. Konstrukcja tego typu mocowania znacząco różni się od mocowań punktowych, które wykorzystywane są także w klasycznych, nie szklanych balustradach.

Balustrady cało-szklane to niepodzielone pasy szkła, które pełnią funkcję konstrukcyjną ponieważ przenoszą duże obciążenia, co pozwala na zastosowanie takiego mocowania, które jest niemal niewidoczne. Rozwiązanie takiego typu ma wiele zalet poza już wspomnianym, które polega na przenoszeniu dużych obciążeń, co sprzyja ogólnej wytrzymałość konstrukcji budynku. Poza czysto technicznymi zaletami takie rozwiązania są bardzo estetyczne i pozytywnie wpływają na odbiór wizualny budynku, na którym zostały one zastosowane. Warto również zwrócić uwagę, że balustrady szklane, szczególnie wewnętrzne dzięki temu, że są przezroczyste optycznie powiększają przestrzeń.

Podsumowując, balustrady szklane mają wiele zalet, które warto wziąć pod uwagę, jeśli zamierzamy się w takie rozwiązanie zaopatrzyć. Dla wielu osób, które być może nie są ekspertami w dziedzinie architektury argumentem, który je przekona będą walory estetyczne balustrad szklanych, które są niewątpliwe. Trzeba także pamiętać, że wbrew temu, co się może wydawać szklana balustrada jest bezpieczna, a dzięki zastosowanym technologiom nawet jeśli zostanie stłuczona nie powinna stanowić zagrożenia.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku