Cenisz sobie komfortowe życie prawda? I pewnie słowo „komfort” kojarzy Ci się z ładnym domem, atrakcyjną lokalizacją, dodatkowymi udogodnieniami w hotelu, wygodnymi meblami… A czy wiesz, jak duży komfort może dać Ci miękka woda w domu? Na co dzień pewnie nawet się nie zastanawiasz nad tym faktem, albo w ogóle nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak istotną rzeczą jest jakość wody w domu.

Co to znaczy „twarda woda”?

Twarda woda powstaje wtedy, gdy naturalnie miękka woda (deszczówka) spada na ziemie i wchodzi w kontakt z glebą i skałami. W ten sposób nabywa wapń i magnez i w takiej formie wsiąka w ziemię, by potem zostać wydobyta jako woda wodociągowa lub studzienna. Im więcej wapnia i magnezu pobierze, tym bardziej jest twarda. Woda miękka to po prostu woda o znikomej zawartości tych pierwiastków. Jeśli masz w domu wodę pochodzącą z wodociągów, nie spodziewaj się, że miejski zakład zmiękczy wodę. Woda uzdatniana przez wodociągi musi spełniać normy wody pitnej, a twardość nie wpływa na zdatność wody do picia. Wodę w domu musisz zatem zmiękczyć samodzielnie za pomocą zmiękczacza wody. Zmiękczacz montuje się jednorazowo na cały dom, na głównym przyłączu wody zimnej.

Zmiękczacz wody nie wymaga żadnej obsługi, co najwyżej okresowego dosypywania soli w tabletkach, aby urządzenie mogło się zregenerować co kilka dni lub tygodni, w zależności od zużycia wody i wyjściowej twardości. Regeneracja zmiękczacza oznacza wypłukanie solanką żywicy zmiękczającej wodę, znajdującej się wewnątrz urządzenia. Jest to proces konieczny, aby urządzenie działało prawidłowo.

Co daje miękka woda?

  1. Komfort. Wygodne życie oznacza mniej sprzątania, mniej zabrudzeń, zadbany dom. Wiąże się to z uporczywymi osadami, które zostawia po sobie twarda woda, zwłaszcza po podgrzaniu do kąpieli, zmywania, czy podniesienia temperatury w domu. Osady musisz często usuwać ale jest to tak naprawdę syzyfowa praca – momentalnie pojawiają się kolejne. Osady są widoczne na armaturze, kabinie prysznicowej, wannie, bateriach. W kuchni kamień osadza się w czajnikach, ekspresach do kawy, na grzałkach i naczyniach. Upstrzony plamami talerz czy szklanka raczej nie pobudzają apetytu… Są też osady niewidoczne, ponieważ nagromadzone w instalacjach grzewczych, co powoduje podwyższenie kosztów ogrzewania o setki złotych rocznie… A teraz pomyśl, że od wszystkich tych problemów uwalnia Cię jedno urządzenie. Zmiękczona woda nie zawiera wapna i magnezu, więc wszystkie powyższe sytuacje nie mają miejsca. Łazienka i kuchnia są czystsze, a instalacja grzewcza przez lata działa jak nowa. Miękka woda to ogromny komfort, jeśli tylko porównuje się ją z konsekwencjami korzystania z wody twardej.

  2. Zdrowie. Twoja skóra i włosy to prawdziwy skarb. Chcesz utrzymać je w dobrej kondycji na co dzień, nie tylko przez kilka dni po wizycie u fryzjera, prawda? Z twardą wodą jest to praktycznie niemożliwe. Dlaczego? Otóż jony pierwiastków zawartych w twardej wodzie, które już znasz – wapń i magnez – łączą się z mydłami zawartymi w kosmetykach, których używasz do kąpieli lub mycia włosów. To nic dobrego. Powstałe w ten sposób związki nie rozpuszczają się w wodzie i wiesz, co się z nimi dzieje? Zostają na powierzchni Twojej skóry i włosów w postaci wyczuwalnej, śliskiej warstwy. Niestety nie jest łatwo taką warstwę spłukać. To, co pozostaje na Twojej skórze, zatyka pory i powoduje wypryski oraz swędzenie i podrażnienie. A szampon, który tkwi na włosach, obciąża je, powoduje puszenie i wysuszenie oraz co poważniejsze – wypadania włosów przez cebulki otoczone osadami z kamienia oraz kosmetyków myjących. Zmiękczona woda dla odmiany doskonale rozpuszcza kosmetyki i dobrze spłukuje szampony, żele i płyny. Dlatego Twoja skóra i włosy myte w miękkiej wodzie wyglądają zdrowo i są zadbane.

  3. Oszczędności. Już wiesz, że ze zmiękczoną wodą masz mniej sprzątania. Jeśli już używasz detergentów do sprzątania, z racji dobrej rozpuszczalności w miękkiej wodzie, potrzebujesz ich mniej do umycia tej samej powierzchni. Ograniczasz ich zużycie nawet do 60%! Z kosmetykami jest podobnie. Nabierasz około połowy mniej żelu czy szamponu, żeby uzyskać wystarczającą pianę, niż przy wodzie twardej. To oznacza, że ten sam kosmetyk starczy Ci na 2 razy dłużej! Czysta oszczędnośćJ

Podsumowując, zmiękczona za pomocą zmiękczacza woda daje Ci 3 główne korzyści:

  • wygodę i relaks,
  • bezpieczeństwo dla skóry i sprzętów w domu,
  • zysk w postaci zaoszczędzonych pieniędzy.

Niektóre z nich, np. poprawę stanu włosów i skóry, odczujesz natychmiast. Oszczędności i mniej osadów w domu zauważysz po czasie i wówczas docenisz, jak ogromnym ułatwieniem na co dzień jest zmiękczacz wody. Gwarantujemy!

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Buty wysokiej jakości

Wersja do druku