Minerały, a właściwie sole mineralne, to grupa składników odżywczych niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Choć występują one naturalnie w pożywieniu, ich przyswajalność często okazuje się niewystarczająca. Nie oznacza to jednak, że trzeba koniecznie sięgać po suplementy diety, ponieważ istnieje ogólnodostępne, niezawodne źródło minerałów - naturalna woda mineralna!

Zdrowie zamknięte w butelce

Dobra woda wspomaga codzienne funkcjonowanie poprzez regulację gospodarki wodnej organizmu i dostarczenie minerałów - przede wszystkim magnezu, wapnia, w ich wysoce przyswajalnej formie. Regularne picie wody nie tylko zapobiega odwodnieniu, ale również poprawia jakość życia. Minerały zawarte w wodzie mineralnej wspomagają pracę całego organizmu z kilku powodów, a oto niektóre z nich:

Wspomaganie odchudzania

Odchudzanie kojarzy się zazwyczaj z ćwiczeniami i dietą, przy czym to drugie warto nieco rozwinąć. Zbalansowana, niskokaloryczna dieta jest kluczowa dla procesu zrzucaniu zbędnych kilogramów, ale nie należy zapominać o roli wody mineralnej! Zawarty w niej magnez wzmacnia układy sercowo-naczyniowy i mięśniowy, dzięki czemu trening staje się bardziej efektywny, może dłużej trwać i nie wiązać się z tak dużym zmęczeniem następnego dnia. Naturalną wodę mineralną wyróżnia wysoka zawartość wodorowęglanów, które skutecznie regulują pracę układu trawiennego i metabolizmu, a także wpływają pozytywnie na równowagę kwasowo-zasadową.

Poprawa koncentracji

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w funkcjonowaniu mózgu pełni woda. Już niedobór na poziomie 2-3% powoduje zmęczenie, senność, problemy z koncentracją, a nawet bóle głowy! Szczególnie wartościowa okazuje się dobra woda mineralna, która zawiera minerały wspomagające pracę mózgu. Szczególną uwagę warto zwrócić na magnez - pierwiastek spowalniający procesy starzenia się mózgu i polepszający koncentrację! Minimalna fizjologicznie ważna zawartość w wodzie wynosi 60 mg/l, co wcale nie jest tak rzadko spotykanym zjawiskiem wśród najlepszych wód mineralnych. Dla przykładu, naturalna woda mineralna Piwniczanka zawiera aż 82 miligramy magnezu na litr! To niemal 37% więcej, niż wartość progowa!

Silne mięśnie, zdrowe stawy

Aby poprawnie funkcjonować, ścięgna i mięśnie (składające się aż w 75% z wody!) potrzebują odpowiedniego nawodnienia. Woda mineralna zapewnia nawilżenie i elastyczność, bez której znacznie częściej dochodziłoby do kontuzji. Bogactwo minerałów w dobrej wodzie zapobiega powstawaniu mikrouszkodzeń, na które narażone są osoby odwodnione nawet w 1-2%. Woda mineralna nawilża również torebki stawowe i krążki międzykręgowe, dzięki czemu stawy stają się bardziej wytrzymałe. Niejednokrotnie okazuje się, że bóle pleców i stawów spowodowane są chronicznym odwodnieniem, a by im zapobiegać, wystarczyłoby sięgnąć czasem po naturalną wodę mineralną!

Zawartość minerałów w wodzie mineralnej

Najlepsza woda mineralna to taka, która cechuje się wysokim stopniem mineralizacji, ale nie tylko! Warto nadmienić, że minerały, jako naturalnie występujące pierwiastki chemiczne, wchodzą ze sobą w różnego rodzaju interakcje! Szczególnie ważna jest korelacja między wapniem i magnezem. Idealna proporcja wynosi 2:1 z przewagą wapnia. Dokładnie taką cechuje się na przykład wspomniana wcześniej woda mineralna Piwniczanka. Warto pamiętać, że dobra woda to taka, dzięki której każdego dnia czujemy się lepiej! Zawartość minerałów w wodzie mineralnej to tylko jeden z wyznaczników.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku