Dywan bez wątpienia pełni rolę ozdoby w każdym domu lub mieszkaniu. Pomimo tego, że wygląda ciekawie, to posiada też jedną, uporczywa wadę – zbiera kurz. Aby tego typu dekoracja zwsze wyglądała dobrze, to trzeba o nią szczególnie dbać. Jak prać i czyścić dywan by zawsze prezentował się jak nowy? Poznaj kilka skutecznych sposobów, by zachować jego nienaganny stan.

Sprzątaj regularnie

Regularne sprzątanie to pierwsza i najważniejsza zasada, dzięki której Twój dywan będzie wyglądał perfekcyjnie. Przede wszystkim chodzi o dokładnie odkurzanie oraz usuwanie powstałych na nim plam. Możesz to szybko i sprawnie zrobić za pomocą nowoczesnych urządzeń marki Tefal. Pamiętaj, że im dłużej nieczystości pozostają na dywanie, tym trudniej je usunąć. Dlatego też warto go odkurzać co 2-3 dni. Oczywiści wszystko zależy od tego jakim czasem dysponujemy. Z dywanów, które mają długie włosie ciężej usunąć zabrudzenia samym odkurzaczem, więc dobrym pomysłem jest też trzepanie go raz na kilka tygodni.

Pozbywanie się plam

Plamy na dywanie to nieuniknione zjawisko, szczególnie jeśli masz dzieci, zwierzęta lub organizujesz imprezę w gronie przyjaciół. Tego typu zabrudzenia mają to do siebie, że szybko zasychają i wtedy ciężej je usunąć. Dlatego, kiedy tylko zauważysz, że na Twoim dywanie powstała brzydka plama, natychmiast interweniuj. Najprostszym domowym sposobem na usunięcie zabrudzeń jest użycie ciepłej wody z płynem do naczyń. Jednak, gdy i to staje się nieskuteczne możesz sięgnąć po sodę oczyszczoną i ocet. Z tych produktów w łatwy sposób przygotujesz specjalny roztwór, dzięki któremu usuniesz nawet najbardziej uporczywe plamy. Należy pamiętać także o tym, że nie na wszystkie rodzaje zabrudzeń działa ten sam detergent. Na szczęście w sklepach znajdziesz mnóstwo środków czyszczących, za jakich pomocą pozbędziesz się wszystkich plam.

Odświeżenie dywanu

Kiedy już porządnie odkurzysz dywan i usuniesz z niego wszystkie uporczywe plamy, to czas zabrać się za jego odświeżenie. W wielu sklepach znajdziesz specjalne środki przeznaczone do jego czyszczenia zarówno na sucho, jak i mokro. Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj detergentów, to są one bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy, że wybrany środek równomiernie rozprowadzisz po powierzchni dywanu, pozostawiając go na kilka godzin. Następnie wystarczy, że go odkurzysz i już będzie on odświeżony. Pranie na mokro wymaga nieco więcej pracy i wysiłku. Przede wszystkim przed tym zadaniem należy dokładnie poodkurzać dywan. Następnie namoczyć miejsca najbardziej zabrudzone stosując również specjalny środek do czyszczenia. Kolejno trzeba użyć szczotki przy jakiej pomocy odbywa się pranie. Po skończeniu czynności dywan pozostaw do wyschnięcia i ponownie odkurz.

Dywan chroni podłogę oraz stanowi dekoracyjny element wystroju wnętrza. Z tych właśnie powodów szczególnie należy dbać o jego czystość. Dzięki temu będzie on wyglądał jak nowy, a jego faktura i kolor zostaną zachowane na długi czas.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku