Niektórzy myślą, że o ogród należy dbać tylko o wiosny do jesieni, a później jest czas przestoju. Nic bardziej mulnego! Jeśli chcesz, aby rośliny odwdzięczyły się pięknym i zdrowym wyglądem, konieczne są różne prace ochronne i porządkowe, które należy wykonać właśnie zimą.

Zadbaj o porządek

Priorytetowo należy posprzątać po całym sezonie, tj, wymieść liście, uporządkować rabaty, poprawić trakt ścieżek. Zima jest idealnym czasem na zmianę aranżacji przestrzennej w ogrodzie. Można zmieniać układ rozplanowania grządek, wytyczyć nowe dróżki i wstawić różne ozdoby ogrodowe. Oczywiście najlepiej wykonywać te prace kiedy nie ma siarczystego mrozu (ziemia nie może być zmrożona), aby wszystko przebiegło sprawnie i przyjemnie. Brak liści i znaczne przerzedzenie roślinności i daje lepszy ogląd otoczenia.

Przycinanie roślin i ochrona

Kolejną bardzo ważną sprawą jest przycinanie drzewek i krzewów. Jest to przede wszystkim pobielenie (opcjonalnie), założenie osłonek chroniących przed insektami, a także zabezpieczeniem roślin przed mrozem lub przed zawilgoceniem (efektem przedwczesnej odwilży). Do tego celu używa się różnych worków wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Mogą być to osłonki z włókniny w zabawnym stylu – czyli kaptury stylizowane na postaci reniferów, skrzatów, bałwanków, pingwinów itd. Chronią przed zimnem, słońce, zapobiegają pękaniu i podwyższonemu parowaniu. Dzieciom takie rozwianie na pewno się spodoba, ale również spojrzenia dorosłych będą chętnie wędrowały w stronę tak wielobarwnego i bajecznego ogrodu.

Duży wybór osłonek do ogrodu można znaleźć np. tutaj https://www.sklepbatao.pl/worki-ochronne-na-rosliny-cat-21.html. W ty miejscu znajdują się tez innego typu ochraniacze na rośliny – czyli worki z juty. Nakładane są na korony roślin, szczególnie donic z kwiatami (np. różami) od góry lub naciągane od dołu. Przewiązane kolorową tasiemką w sposób tradycyjny lub fantazyjnie zawiązane np. w warkocz, osobliwie zdobią ogród, ożywając go znacznie podczas zimy. Osłonę z juty można użyć tez do zabezpieczenia świeżo zaszczepionych róż przed przedwczesnym wypuszczaniem pędów.

Zarówno worki z włókniny, jak i z juty przepuszczają powietrze, chronią nie tylko przed mrozem, ale i słońcem. Naciąga się je zarówno na młode drzewka, jak i na kwiaty i wszelkie inne rośliny ogrodowe, wymagające ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.

Planowanie i podlewanie

Kiedy rośliny zasadzone „śpią” warto zastanowić się nad tym, co zasadzić i posiać w nowym sezonie. Taki planner jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ później trudno jest ogarnąć całą ogródkową logistykę na raz. Oczywiście trzeba też pamiętać o podlaniu roślin zimozielonych, które muszą być nawilżane, gdy tylko ziemia lekko odmarznie. Są to rośliny, z których liści odparowuje zimną wodą, ale nie pobierają jej z gleby, ponieważ jest zamarznięta.

Oczywiście to tylko część podstawowych prac, które należy wykonać w ogrodzie zimą. Koniecznie trzeba poczytać w branżowych pismach czy na forach ogrodniczych o tego typu zabiegach pielęgnacyjnych i porządkowych, aby na wiosnę być w pełni przygotowanym do sezonu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku